BURSA
Giriş Tarihi : 02-11-2021 10:15   Güncelleme : 02-11-2021 10:23

Havalimanımıza sahip çıkalım!

Bursa Yenişehir Havalimanı hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Milletvekili Mustafa Esgin, “Bursa’nın hava yoluyla daha ulaşılabilir bir şehir olma idealini hep birlikte gerçekleştireceğiz. Yapmamız gereken tek şey; birlik ve beraberliğimize inanmak,  potansiyelimize inanmak, kısacası Bursa'ya inanmak olacaktır” dedi.  

Havalimanımıza sahip çıkalım!

Özlem ATAÇ/ÖZEL HABER

AK Parti Milletvekili Mustafa Esgin haftanın her günü olmak üzere Erzurum, Trabzon ve Muş illerine karşılıklı uçuşların gerçekleştirildiği Bursa Yenişehir Havalimanımız hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Bursa Havalimanı’nın kış programının başladığını belirten Esgin, “Bursa Yenişehir Havalimanı özellikli bir havalimanı. Metrekare açısından pandemiye en uygun havalimanı. Bunun yanı sıra kargo binası var. Biz havalimanıyla ulaşılabilir bir şehir olma yolundayız. Bununla ilgili çalışıyoruz ve çabalıyoruz. Bu çabayı da önemsiyoruz. Nereden, kim bu çabaya destek verirse buna da minnettarız. Elbette Sabiha Gökçen Havalimanı da bizim için bir çıkış noktasıdır. Ama biz şunu söylüyoruz; bu havalimanı bizim havalimanımız, Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı şu an rekorlar kırıyor. Şu an Sabiha Gökçe’nin yüzde 30’unu Bursa yolcuları çeviriyor. Kentin siyasetçileri olarak bu önderliği yapmak durumundayız. 10 yıldır bu mücadeleyi veriyorum. Bunu bir siyasi hareket olarak görmüyorum. Biz bu işe baş koyduk. Bu işe inanıyoruz ve Bursa adına da bunun için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

‘HEDEFİMİZ SİYASİ PARTİ HEDEFİ

DEĞİL ŞEHRİN ORTAK HEDEFİDİR’

“Bursa Yenişehir Havaalanı’mızda Erzurum, Trabzon ve Muş destinasyonlarındaki yüzde 90'lar seviyesindeki doluluk oranlarından memnunuz” diyen Esgin, “Bursa Yenişehir Havalimanı ile ilgili hedefimiz sadece 3 destinasyonla sınırlı değildir. Hedefimiz; Bursa Havalimanı iç ve dış hatlarla daha etkin halde kullanılması olacaktır. Bu hedef; sadece bir siyasi partinin hedefi değil, 3 milyon nüfuslu tüm şehrin ortak hedefi ve idealidir” dedi.

PANDEMİDEN ÖNCEKİ UÇUŞLARA DÖNMELİYİZ!

Pandeminin etkilerinin hala devam ettiğini belirten Esgin,” “Pandemi havayolu şirketlerini etkilemeye devam ediyor. Çoğu pandemiden önceki rakamlara ulaşamadı, daha altında seyrediyor ve işletmesi pahalı olan bir sektörden bahsediyoruz. Bu pandemi döneminde bıçak sırtı bir sektör birçok hava şirketinin de dünyada kapandığını unutmayalım. Biz tabi ki bu güne bakmıyoruz biz yarına bakıyoruz. Baktığımızda da şunu görüyoruz, bizim ilk hedefimiz pandemiden önceki hatlara yani 5-6 uçuşa hemen geri dönmek. İkinci hedefimiz ise bir yurtdışı destinasyonlarını oluşturmak. Bu talebi söylediğinizde şununla karşılaşıyorsunuz ‘sizin doluluk oranınız nasıl? Evet bizim doluluk oranlarımız yaz aylarında iyi gitti ama şimdi bu kış döneminde biz istediğimiz dolulukları yakalayamıyoruz ve doluluk oranlarımızda bir düşme var. Onun için kent dinamiklerimize, hemşeri derneklerimize, iş dünyamıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, federasyolara, özellikle mevcut hatlarımızı kullanan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum; bizim bu hatlardaki doluluk oranımızı yükseltmemiz için Bursa Havalimanı’nı tercih etmemiz lazım. Küçük meselelere takılmayalım. Eğer çok önemli bir işimiz yoksa, Muş, Erzurum ve Trabzon uçuşlarını Bursa’dan yapma yönünde tercih edilmesini istiyoruz. Ulaşım noktasında da her uçuşun öncesinde ve uçaklar indikten sonra Yenişehir’den Bursa’ya BURULAŞ’ın seferleri var. Son derece ekonomik fiyata gitmek gelmek mümkün. Rotar asla söz konusu olmuyor. Mesela yaz boyunca hiçbir uçuş iptali yaşamadık” ifadelerini kullandı. 

BURSA’DAN MOSKOVA’YA…

“Biz ilkbaharda Diyarbakır ve Gaziantep uçuşlarını istiyoruz” diyen Esgin, “Pandemiden önceki uçuş sayılarımıza geri dönmek istiyoruz. Bu hatların doluluğuyla birlikte bir de yurtdışı destinasyonları uçmak istiyoruz. Biz bunun çalışmasını yaptık. Turizmci arkadaşlarla 2 sene önce yapmıştık, ama şimdi yeniden çalışıyor arkadaşlar. Özellikle bebe konfeksiyon ve tekstilde bizim Moskova uçuşlarımızın yüksek dolulukla yapılabileceğini gördük. Biz bebe konfeksiyonda dünyanın bir numarasıyız. Rusya’da bizim için önemli bir pazar bu noktada, bu uçuşların Bursa - Moskova arasında kesinlikle ilk sırada yer alabileceğini düşünüyoruz. Bunun yanı sıra Fransa-Paris, Almanya uçuşları da bizim öncelikli uçuşlarımız arasında yer alacak” dedi. 

Yapmamız gereken

tek şey birlik

ve beraberlik

“Bursa’nın hava yoluyla daha ulaşılabilir bir şehir olma idealini hep birlikte gerçekleştireceğiz” diyen    Esgin, “Bu hedefe ulaşmamız noktasında Bursa’nın kendi havayolu şirketini kurması gerekiyorsa tıpkı bundan 45 yıl önce rahmetli işadamı Ali Osman Sönmez’in kurduğu gibi yine bir babayiğidin çıkarak bunu yapacağına da yürekten inanıyoruz. Bursa'nın bu enerjiye ve potansiyele sahip olduğunu iyi biliyoruz. Yapmamız gereken tek şey; birlik ve beraberliğimize inanmak,  potansiyelimize inanmak, kısacası Bursa'ya inanmak olacaktır" diye konuştu.

Siyaset üssü bir meseledir

Muhalefetin eleştirilerine değinen Esgin, “Muhalefetin Bursa Havalimanı yerel bir siyasi polemik malzemesi haline getirme gayretinin de kimseye faydası olmadığı gibi bu şehire zararı olacağını her fırsatta dile getiriyoruz. Bursa Havaalanı siyaset üstü bir meseledir. Muhalefet Bursa Havalimanına katkı sağlamak adına somut çabalar göstermesi yerinde olacaktır. Örneğin kendi siyasi örgütleri ve seçmen tabanına Bursa Havalimanını kullanmaları yönünde başlatacakları bir kampanya basın açıklamalarından ve oyuncak uçak şovlarından daha anlamlı olacaktır" ifadelerini kullandı.

‘TALEP ARTARSA UÇUŞLAR ARTACAK’

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın ise, “Koronavirüs salgını nedeniyle Yenişehir Havalimanı'ndan uçuşlara ara veren Hava Yolları yaz aylarında Yenişehir'den Erzurum, Muş ve Trabzon olmak üzere haftada 3 karşılıklı seferle başladı. Vatandaşımızın talebi oldukça yoğundu. Şimdi kış seferleriyle hizmetine devam edecek. Yenişehir Havalimanı Bursa’nın bir markasıdır. Tüm hemşerilerimiz Yenişehir’den uçmalarını arzu ediyoruz. Talep artıkça da diğer illerimize uçuşların açılacağını inanıyoruz. Tüm Bursa milletvekillerimize Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a ve halkımıza teşekkür ederim" dedi.