BURSA
Giriş Tarihi : 07-07-2021 12:37   Güncelleme : 07-07-2021 12:37

Gülbahçe gül gibi koksun istiyoruz

Bursa’mızın Osmangazi ilçesine bağlı Gülbahçe Mahallesi'nin 1999'dan beri 5 dönemdir  muhtarlığını yapmakta olan Bayram Saygılı ile geçen 22,5  yılı getirilen hizmetleri, hâlihazırdaki eksiklikleri masaya yatırdığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Gülbahçe gül gibi koksun istiyoruz

Özkan YILDIRIM

Muhtarım ,öncelikle bizleri  ekibimizi  muhtarlık binanızda  konuk edip ağırladığınız için teşekkür etmek istiyorum. Tabii bir buçuk yıldır yaşanılan bir pandemi süreci var bu süreç nasıl geçti sonrasında yapılması gereken  beklenilen eksikliklerle ilgili de bilgi verirseniz sevinirim.

HER ŞEY DAHA GÜZEL BİR GÜLBAHÇE İÇİN

Elbette bu pandemi süreci dünyada olduğu gibi ülkemizde de zor geçti, buradan hakikaten muhtarlıkların yapmış olduğu işyeri takdirle karşılamak lazım. Neden derseniz muhtarlıklar hastalara yardımlara devamlı koştular. Tabii genelde bütün muhtarlar bunu yaptı neden derseniz? muhtarlık sevilen bir meslek gönülle yapılan bir meslek. Muhtarlar yardımseverdir pandemi bizim mahallede hastalık anlamında çok rastlanmadı. Ben gereken uyarıları önlemlerle ilgili bilgileri zaten vermiştim. Tabii arada vakalar  oldu ama şükürler olsun ki mahallemizde ölüm vakası çok olmadı. Aşılarda başladım ,bu arada herkes aşılarını olsun ,kesinlikle aşıyı olmama gibi bir anlayış içerisine girmesiler. Herkes aşısını olsun pandemi süreci gerçekten çok zor geçti eski insanlar olsaydı daha çabuk geçerdi. Yeni Genç nesil zaten Teknoloji ilerlemiş olmasına rağmen uyum sağlayamıyoruz o kadar hızlı değişiyor ki dünya uyum sağlayamıyoruz arkasından koşuyoruz geçtiğimiz zaman da tökezliyoruz.

Muhtarım  tabii 1999-2004 2009-2014 2019 seçimleri o zamandan bugüne 22,5 yıl geçti neredeyse o zamandan bu zamana neler değişti Gülbahçe'de eski Gülbahçe ile şimdiki Gülbahçe'yi karşılaştırır mısınız.

Eski Gülbahçe ile şimdiki Gülbahçe arasında büyük farklar var tabii ki, altyapı ile üst yapı ile ilgili belediyeler zaten gerekli çalışmaları yapıyorlar. Ama bazı eksikliklerimiz var bugün bu konularla ilgili sizlere bilgi vermek istiyorum

KAPALI PAZARYERİMİZİN YAPIMINA BAŞLANDI AMA 2 SENEDİR GELİŞME YOK..!!

Biz  Osmangazi Belediyesinden büyük projeler dediğimiz hizmetleri bekliyoruz. Osmangazi Belediyesi Yunuseli Mahallesi'ndeki Kapalı Pazar yapıldığında şimdi Gülbahçe Mahallesi'ndeki Kapalı Pazar kapatılarak kapalı bir şekilde Gülbahçe'ye pazaryeri yapılacak denmişti.Başladı da  yıkımlar oldu, ama son iki seneden beri yıkımlar durduruldu biraz tabii pandemi girdiği için araya mazerette  kolay oluyor pandemi yüzünden yapılamadı ile ilgili ama bu pazaryerinin artık  bir an evvel yapılması lazım gelir diye düşünüyorum. Çünkü bayağı bir zaman geçti şimdi oraya geçici de bir otopark yapıldı bir an evvel oradan otoparkın kaldırılarak Kapalı pazarımızın  yapılmasını bekliyoruz. Çünkü Sayın başkanımız bize söz verdi bunun hayata geçmesini istiyoruz,tüm  Gülbahçeliler istiyor.

YIKILAN OKUL BİNASI BÜYÜK TEHLİKELERE GEBE

Burada Ergin Ağaç Ticaret Meslek Lisesi vardı ,hemen Osmangazi Belediyesi'nin yapacağı pazaryerin altında olacak orası 3 sene önce yıkıldı depreme dayanıklı olmadığından dolayı yıkıldı ama hala daha hiçbir gelişme yok, proje aşamasındaymış bitmiş bazı şeyler kulağımıza geliyor ama hala daha hangi aşamada ne durumda ne zaman bu plan proje çalışması sona erecek ne zaman temel atma sürecine geçilecek bunu Dört gözle bekliyoruz. Yıkılan  okulumuzun yerine biz lise yapılmasını bekliyoruz, mahallemizin lise ile  ilgili bir sıkıntısı var. Bu Okulumuzun mutlaka en kısa zamanda hayata geçmesini bekliyoruz.

MAHALLE MEYDANI ÇALIŞMALARI ÇOK YAVAŞ İLERLİYOR

Bunun yanı sıra Mahalle Meydanımızla da ilgili bir sıkıntı var. Büyükşehir Belediyesi aşağı yukarı 13 seneden beri bu meydanla uğraşıyor ama çok ağır işliyor.Şu anda bulunmuş olduğumuz bina depreme dayanıklı değil burası da yıkılacak ama köy meydanı dediğimiz yere aile sağlık merkezimiz yapılacak orası bağımsız bir Aile Sağlığı Merkezi olacak Ama dediğim gibi bu mahalle  meydanıyla ilgili çalışma çok yavaş işliyor. Bunun da bir an evvel hızlanmasını istiyoruz. Ömeroğlu sokakta çok güzel bir yer projesi bitti ama çok ağır işliyor dediğim gibi mahalle halkı bunu dört gözle bekliyor. Tabii söz verilmiş olmasına rağmen bu birkaç proje ile sıkıntı yaşıyoruz, bunların da bir an evvel hayata geçmesi lazım gerçekten çok zaman geçirdik çok zaman heba oldu.

CAMİ İÇİ  FAYANSLARI TEHLİKE ARZ EDİYOR..!!

Yenidoğan Camimizin ilçe müftümüze Osmangazi ilçe müftümüze de göndereceğiz içerisindeki fayanslar altları boşaldığından dökülme yapıyor, çok eski yıllarda hayırseverler bunları yapmış ama Cami içerisindeki fayanslar terleme yapıyor terleme yaptığı zamanda fayansların arka tarafları boşalıyor.Biz bunları aşağı yakın olan yerlerde sağlamlaştırıyoruz, ama üst  kısımlara ulaşamaıyoruz. Yukarıdaki  fayanslar  namaz kılan insanlarımız  ile ilgili gerçekten büyük tehlike arz etmektedir. Bu da büyük bir sıkıntı.Mutlaka bu fayansların sökülmesini istiyoruz, içeride fayans olmasın,cami  içi boyalı olsun yeter. En azından tehlike olmaz diye düşünüyoruz.

MAHALLEMİZ ÇÖPLÜK OLMAKTAN KURTARILSIN

    Bu sıkıntılarımızı değerli milletvekillerimiz başkanlarımız mahallemize geldiğinde zaten bunları biz belirttik, kendileri tamam dediler, halledeceğiz dediler.  Bu beklemeye alınan projelerin bir an evvel hayata geçmesini bekliyoruz. Bunun yanı sıra temizlik yapılmayan boş arsalar ile ilgili sıkıntı var arsa sahipleri yanına bariyer koymuş olsalar bile onun içerisine  çöpler, molozlar, eski kullanılmış  mobilyalar her şeyi insanlar atıyor bu da büyük sıkıntı yaşıyor, koku yapıyor.

YIKILAN OKULUMUZUN YERİNE LİSEMİZİN YAPILMASINI BEKLİYORUZ..!!

Ergin Ağaç Ticaret Meslek Lisesi’nin yıkılmış olduğu yerde  ne ararsanız var uyuşturucu kullananlar mı  istersiniz, bekarların takıldığı yerler mi istersiniz, yani çok kötü bir ortam oluştu orada mutlaka oradaki okul projesinin  bir an evvel hayata geçmesi lazım bu sıkıntılardan kurtulmamız için.

BÜYÜK ÇUVALLI ÇEK ÇEK SIKINTISININ  ARTIK SONLANMASI LAZIM

Bunun yanı Suriyeli, Afganlı insanlar sırtına çekçekle büyük çuvalları  alıp sokak sokak gezip çöp kutularının, içerisindeki  torbaları yırtıp  içindeki  kendilerine göre değer olan şeyleri aldıklarından poşetin içerisinde ki eski yemek yağ atıkları vesaire gibi her şey bu zaman bu sefer bu çöp kutularına ,tenekelerine akıyor  , yapışıyor yapıştığı zaman da temizlik olmuyor. Belediyede her gün bu kutuları yıkayamadığından bunlar etrafa koku saçiyor,son zamanlarda büyük sinekler, sivri sinekler çıkar oldu.Bu ağır kokunun  sıkıntısının yok edilmesi lazım. Bu çek çeklerle ilgili bir önlem alınması lazım, zaten bunlar Türk vatandaşı da değil genelde Suriyeli ,Afganlı insanlar bu işleri yapıyorlar mutlaka bu sıkıntıların giderilmesini bekliyoruz. Son olarak  başta Gülbahçe Mahallesi'nde yaşayan hemşerilerim olmak üzere bütün Bursalılara 84 milyon Türk insanına sevgilerimi,  selamlarımı göndermek istiyorum  ve ayrıca yaklaşmakta olan Kurban Bayramlarını da şimdiden kutlamak istiyorum esenlikler diliyorum.