BURSA
Giriş Tarihi : 02-11-2021 10:25   Güncelleme : 02-11-2021 10:25

Gel köftenin en güzeline gel!

Bursa’da köfte denince akla gelen ilk işletmelerden olan, en sevilen ve lezzetli köfteleri halkla buluşturan ‘Acıktım Köfte ve Izgara Salonu’nun Kurucusu ve Sahibi Hüseyin Kuş Ustamız ile sektörde yapmış olduğu çalışmaları öne çıkartmaya çalıştığımız güzel,  keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Gel köftenin en güzeline gel!

Özkan YILDIRIM/ÖZEL RÖPORTAJ

·Hüseyin Bey, sayın ustam öncelikle bizleri bu güzel mekanınızda kabul ettiğiniz için teşekkür ederim, sizi tanıyarak yavaş yavaş röportajımıza başlayalım isterseniz? Sonrasında  “Acıktım Köfte ve Izgara Salonu'”nun kuruluşu ve bu günlere geliş sürecini bizlerle ve okuyucularımızla paylaşırsanız sevinirim?

    ----  Bizlere böylesine güzel bir fırsat tanıdığı için ben de buradan gazetenize ve değerli yöneticilerine teşekkürlerimi iletmek istiyorum. 1969 yılında Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde doğdum. 2006 yılından beri bu sektörde çalışmalar yürütüyorum. Aynı yıl içerisinde Gülbahçe Mahallesi 2. Cevizli sokakta Acıktım Köfte ve Izgara Salonu adı altında açmış olduğumuz işyerimizde ustamız Hüseyin Aktaş ile birlikte müşterilerimize en iyi hizmeti sunma çabasındayız. Ayrıca kurumsal toplu yemeklerde verebilme potansiyelimiz olduğunu sırası gelmişken belirtmek istiyorum. 28 yıldır evliyim, bir kız ve bir oğlan çocuğu babasıyım. Halkımızın damak tadına uygun köftelerimizin ve ızgaralarımızın olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. 

 KALİTE , KALİTE  ÖNCELİK DAİMA KALİTE..

Kaliteli malzeme, kaliteli işçilik ve kaliteli sunum çok önemli...

·Peki bizlere menünüzden bahsedebilir misiniz?  Köfte ile birlikte neler bulunmakta?

  -----Kasap Köfte, İnegöl Köfte diğer beyaz et ve kırmızı et ızgaralıklarımız menülerimiz de bulunmaktadır.

·        Bursa'da yaşayan insanlarımızdan gerçekten de güzel teveccüh görmektesiniz. Vatandaşlarımızın sizi tercih etmesindeki en önemli 3 unsuru sorsam, bizlere nasıl bir cevap verirsiniz?

 DAMAK ÇATLATAN TATLAR,LEZZETLER  BURADA!

-----  Öncelikle müşterilerimizin bizlere güvenmesi diyebilirim. Çünkü bizim gibi işletmelerde güven çok önemli güvenle birlikte hijyen kullanılan malzemelerin kırmızı etin ve beyaz etin tazeliği bakımından söylemek istiyorum. Sonrasında tabii ki kaliteli ve güler yüzlü hizmet. Son olarak da mükemmel lezzetteki köftelerimiz ve Izgaralarımız diyebilirim.

·Sektörünüzde yaşamış olduğunuz sıkıntılar var mı?  Bunlarla ilgili neler söylemek istersiniz?

Her yerde köfte yenmez, aman dikkat edin

   ----  Önüne gelen herkes mekan açma derdinde.  Sektörde yaşadığımız en büyük sıkıntı maalesef birçok yerde kalitesiz malzemeler ile bu işi yapmaya çalışan kişilerdir. Vatandaşlarımız mutlaka köfte ve ızgara yemek istediklerinde bildikleri yerlere gitmelerini eşinden, dostundan, tanıdıklarından güzel yorumlar duymuş oldukları yerlere gitmelerini şiddetle önermek istiyorum. Her önüne geldikleri yerlerde kendileri ya da aileleriyle birlikte yemek yememelerinin onların da yararına olacağını söylemek istiyorum.

·Bilindiği üzere son zamanlarda işsizlik oranları yüksek çıkmakta, bilhassa gençler üzerindeki işsizlik oranları ise çok daha yüksek çıkmakta. Sizde başarılı bir girişimci aynı zamanda işveren olarak gençlere neler önerirsiniz?

     ----  Şunu gönül rahatlığıyla söylemek istiyorum ki Türkiye'de işsizlik diye bir şey yoktur. Gençler işsiz kardeşler maalesef masa başı,  kolay işler beklediklerinden uzun sürelerde işsiz kalabiliyorlar. Mutlaka gençlerimizin ve yetişkin insanlarımızın çok fazla seçici olmamalarını ve yapabilecek işleri yapmalarının yararlarına olacağı kanaatindeyim, belki de ilerleyen süreçte istedikleri gibi bir iş te denk gelebileceğini de unutmasınlar. Ama sadece uzun süre bekleyerek istedikleri gibi bir işi beklemek akıl karı değil, böyle  bir dünyanın  yok olduğunu bilmem hatırlatmama gerek var mı.

·Bu mesleğe girmemiş olsaydınız hayalinizdeki meslek hangisiydi?

 ---Gençken futbol oynamayı çok seviyordum ve birçok amatör kulübün seçmelerini kazanmış olmama rağmen babamın da etkisiyle devam edemedim ve bırakmak zorunda kaldım. Belki de güzel bir kariyer yapabilirdim ama maalesef devam edemedim. İçimde uhde olarak kaldı diyebilirim.

·      Röportajımızın sonuna yaklaşmış bulunmaktayız, son olarak neler eklemek istersiniz?

 

BÜTÜN BURSALILARI DAVET EDİYORUM

  ----Biz her zaman mahallemizdeki iş yerimizde her günkü ciddiyetle güzel lezzetlerimizi müşterilerimiz için hazırlıyoruz. Kalitede ve lezzette iddialı olduğumuzu bir kez daha söylemek istiyorum.  Başta köfte olmak üzere ızgara sever başta Gülbahçelileri, komşu mahalle sakinlerini ve bütün Bursalıları salonumuza bekliyoruz. Diyerek sözlerini tamamladı. Birbirinden güzel çeşit çeşit köfteleri ve ızgarası ile Bursa'mızda gerçekten de işi layıkıyla yapan köftecilerin başında gelen Acıktım Köfte ve Izgara Salonu’nun sahibi ve kurucusu sayın Hüseyin Kuş ağabeyimize ve elbette Hüseyin Aktaş ustamıza bizlerde çalışmalarında ve gelecek hedeflerinde başarılar diliyoruz. Son söz olarak köfte ızgara yani kırmızı et severlere güzel bir lezzet durağı olarak “Acıktım Köfte ve Izgara Salonu’nu gönül rahatlığıyla önermek istiyorum. Hemde çok yakınlarında Gülbahçe Mahallesi, Cevizli Sokakta. Kesinlikle memnun kalacaksınız.

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

GÜLBAHÇE MAHALLESİ,

2.CEVİZLİ SOKAK    NO: 6

TEL:  0 224 253 26 27

GSM:  0 543 284 03 38

OSMANGAZİ-BURSA