KADIN-YAŞAM
Giriş Tarihi : 10-05-2022 17:09   Güncelleme : 10-05-2022 17:09

Evinize başka gözle bakmaya ne dersiniz!

Bu pratik bilgileri öğrendikten sonra evdeki sıradan nesnelere artık farklı gözle bakmaya başlayacak, "Aa bu, bu işe de mi yarıyormuş?" diye hayatı sorgulayacaksınız. Krem şanti nedir, içindekiler nelerdir? Ev yapımı krem şanti tarifi nasıl yapılır?

Evinize başka gözle bakmaya ne dersiniz!

Kimsenin bilmediği pratik bilgiler 

Bez ayakkabıların temizliği

Bez ayakkabılarınızı kullanmadığınız ya da atacağınız bir yastık kılıfının içine koyun ve daha sonra çamaşır makinesinde yıkayın. Bez ayakkabılarınızın ilk günkü gibi olduğunu göreceksiniz.

Kavanozların üzerlerindeki etiketler

Kavanoz içerisinde satın aldığınız herhangi bir yiyecek bittikten sonra kavanozu kullanmak isteyebilirsiniz. Fakat üzerinde etiket her yıkamada aşınır ve yapışkan bir hal alır. Bu sorundan kurtulmak için etiketin üzerine yemeklerde kullanılan margarini sürün ve 10 dakika kadar bekletin. Etiket ve yapışkan madde kolayca çıkacaktır.

Ayakkabının sıkması

Yeni aldığınız bir ayakkabı ilk giydiğinizde ayağınızı sıkıyor olabilir. Bunun için ayakkabınızı birkaç dakika buhara tutmanız yeterli olacaktır. Ya da içine bir gece önceden nemli bez koyarak da açılmasını sağlayabilirsiniz.

Gözlük vidalarının gevşemesi

Kullandığınız gözlüğün vidaları kimi zaman yerinden çıkarak sizlere zor anlar yaşatabilir. Bunun için gözlüğün vidasının çıktığı yere vidayı takmadan önce renksiz oje sürmeniz etkili olacaktır.

Ayak kokusu

Ayak kokusunu önlemek için ayakkabınızın içine bir kese içerisinde karbonat koymanız işe yarayacaktır. Karbonat kötü kokuların önlenmesinde en etkili yoldur.

Dolapta güve oluşması

Portakalın üzerine portakalın kabuğu hiç gözükmeyecek şekilde karanfiller batırın. Bu karanfilli portakalı güve oluşan kısma yerleştirin. Böylelikle güveler dolabı terk edecek ve bir daha güve oluşumu engellenmiş olacaktır.

Evde oluşan karıncaları yok etmek için

Karıncalara zarar vermeden onlardan kurtulmak istiyorsanız kimyasallar yerine karıncaların geçtiği noktalara kahve telvesi dökebilirsiniz. Karıncalar bu yöntem ile yavaş yavaş evinizi terk edeceklerdir.

Ayakkabının su geçirmesi

Ayakkabınızın su geçirmesini önlemek için ayakkabınızı akşamdan keten yağı ile yağlayın ve sabaha kadar bekletin. Sonrasında ayakkabınızın üzerindeki yağı bir kağıt ya da gazete yardımıyla silin. Ayakkabılarınızın artık su geçirmediğini göreceksiniz.

Buzdolabının yeterince soğutmaması

Bu sorunla birlikte akla gelen ilk yöntem buzdolabının ayarını yükseltmek olacaktır. Ancak buzdolabınızın ayarını yükseltmeden enerji tasarrufu yaparak da bu sorunu giderebilirsiniz. Bir torba tuzu buzdolabınıza yerleştirin. Böylelikle tuz dolaptaki nemi emerek daha fazla soğutacaktır.