KADIN-YAŞAM
Giriş Tarihi : 02-08-2022 15:44   Güncelleme : 02-08-2022 15:44

Erkekler seks sonrası neden uyur?

Erkekler ve kadınlar, cinsel ilişki sonrasındafarklı isteklerde bulunuyor. Kadınlar seksten hemen sonra ilgi ve şımartılmayı beklerken, erkekler genelde uyumak istiyor.

Erkekler seks sonrası neden uyur?

 

Erkekler orgazm hissini kadınlara oranla çok daha yoğun yaşıyorlar. Seks sonrasında erkekler hem fiziksel olarak yoruluyor, aynı zamanda vücudunda mutluluk ve uyku hissi veren prolaktin hormonu birikerek, uykuya geçmesini sağlıyor. Kadınlarda ise orgazm sonrası salgılanan oksitoksin hormonu, yakınlaşma ihtiyacını arttırıyor.

Erkekler seks sonrası neden uyur?

“Erkekler Seks Sonrasında Neden Uyuyakalır?” isimli kitabın yazarı Dr. Billy Goldberg’e göre seks ve uykuyu direkt olarak ilişkilendiren çok az kanıt var. Ancak salgılanan hormonlar erkeğin uyuyakalmasına neden oluyor. Goldberg’e göre oksitosin, prolaktin, GABA olarak da bilinen gama amino bütirik asit ve diğer hormonlar erkeğin uyumasını sağlıyor.

Erkekler seks sonrası neden uyur?

Kanadalı seks terapisti Dr. David McKenzie,” Erkeğin vücut kimyası orgazm sonrasında tamamen değişiyor. Prolaktin salgılandığında yorgunluk hissi artıyor.” diyor.

 

 

 

Erkekler seks sonrası neden uyur?

Seksin neden olduğu yorgunluk ve kaslardaki enerji üreten glikojenin azalması da uyku getiriyor. Erkeklerin vücudunda kadınlardan daha fazla kas olduğu için de erkekler daha uykulu hissediyor.