TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 01-08-2022 17:09   Güncelleme : 01-08-2022 17:09

Elon Musk uzaya neden uydu gönderiyor?

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin yörüngeye fırlattığı uydu sayısı her geçen gün artıyor. Bir incelemeye göre 4 yılda 3 binden fazla uydu gönderdi. Milyarder iş insanın agresif uydu gönderme hızı, daha önce kredi ödeme sistemlerinden otomotiv sanayiine Musk’ın girdiği birçok konuda devrim yaşattığı gibi bu alana da devrimci bir yaklaşımda olduğu hissini uyandırıyor. Peki Musk neden uzaya binlerce uydu fırlatıyor? İşte cevabı…

Elon Musk uzaya neden uydu gönderiyor?

Birçok insan Elon Musk’ın uzaya fırlattığı uyduları gökyüzünde gördüğünü söylüyor. Bunlardan bir geçiş törenine geçen hafta İstanbul semalarında da şahit olduk.

Elon Musk uzaya neden binlerce uydu gönderiyor?

Onlar, uzaydan dünyadaki ücra bölgelere yüksek hızlı internet hizmeti sağlamayı amaçlayan Starlink projesinin bir parçası.

STARLİNK NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

Elon Musk uzaya neden binlerce uydu gönderiyor?Starlink, büyük bir uydu ağı üzerinden internet hizmeti sağlıyor.

Burada yüksek hızda internete erişemeyen, ücra bölgelerde yaşayan insanlara yönelik bir hizmet vadediliyor. Konu hakkında görüş sunan Portsmouth Üniversitesi Uzay Projeleri Müdürü Dr. Lucinda King, "İngiltere'de bu kategoride insanlar var, ancak dünyanın diğer yerlerinde, Afrika gibi yerlerde daha fazla" diyor.

Starlink'in uyduları, uydular ve yerküre arasındaki bağlantıyı olabildiğince hızlı hale getirebilmek için Dünya çevresindeki alçak irtifadaki yörüngeye yerleştirildiler.

Ancak, dünyanın tamamını kapsam alanına alabilmek için çok sayıda alçak irtifa uydusuna ihtiyaç var.

Starlink'in 2018'den bu yana uzaya yaklaşık 3.000 tane uydu yerleştirdiği düşünülüyor. Chris Hall, son aşamada 10.000 veya 12.000 uydu kullanılabileceğini söylüyor.

Hall, uyduları kullanmanın, çöllerdeki ve dağlardaki ücra yerlere internet bağlantısı sağlama sorununu çözdüğünü belirterek "Bu alanlara ulaşmak için kablolar ve direkler gibi büyük miktarda altyapı inşa etme ihtiyacını gereksiz kılıyor." diyor.

STARLİNK’İN UKRAYNA'DAKİ SAVAŞTA ROLÜ

Elon Musk uzaya neden binlerce uydu gönderiyor?Rus güçleri Ukrayna'da ilerlerken ülkedeki internet servislerini kapattılar ve sosyal medya sitelerini bloke etmeye çalıştılar.

Elon Musk, işgal başladıktan hemen sonra Starlink'i Ukrayna'da kullanıma sundu. Starlink'in yaklaşık 15.000 adet çanak ve yönlendirici seti ülkeye gönderildi.

Chris Hall, "Starlink, kamu hizmetleri ve hükümet gibi işlerin aynen devam etmesini sağladı. Ruslar onu etkisiz hale getirmenin bir yolunu bulamadılar." dedi.

Starlink, sıcak savaş alanında da kullanıldı. Kings College Üniversitesi'nde savunma alanında çalışmalar yürüten Dr. Marina Miron, "Ukrayna kuvvetleri onu, örneğin, karargah ve sahadaki birlikler arasında, iletişim kurmak için kullanıyor. Sinyalleri sıradan radyo sinyalleri gibi engellenemiyor ve kitin kurulması sadece 15 dakika sürüyor." diye konuştu.

UZAY BİLİMCİLER STARLINK’E NASIL BAKIYOR?

Elon Musk uzaya neden binlerce uydu gönderiyor?Starlink'e ek olarak, uydu internet hizmetleri yürüten OneWeb ve Viasat gibi rakipleri de binlerce uyduyu alçak Dünya yörüngesine yerleştiriyor.

Said Mosteshar, bunun sorunlara yol açacağını söylüyor: "Çarpışmalar açısından alanı giderek daha az güvenli hale getiriyor."

"Uydular diğer araçlara çarpabilir ve enkaz parçaları oluşturabilir ve bunlar da yüksek hızlarda uçarken çok daha fazla hasara neden olabilir."

Son zamanlarda, Starlink uydularını içeren bir dizi kaza ucuz atlatıldı. Bunlar arasında Çin'in uzay istasyonunu içereni de vardı.

STARLINK’İN NEDEN OLDUĞU SORUNLAR DA VAR

Elon Musk uzaya neden binlerce uydu gönderiyor?Portsmouth Üniversitesi'nden Dr. King, "Çok fazla parça varsa, gelecekte alçak Dünya yörüngesini kullanılamaz hale getirebilir. Alçak Dünya yörüngesinden, navigasyon uydularımızın ve telekomünikasyon uydularımızın bulunduğu daha yüksek yörüngelere çıkamayabiliriz." diyor.

Starlink'in uyduları gökbilimciler için de sorun yaratıyor.

Gündoğumu ve günbatımında, güneş kanatlarından parıldadığı için çıplak gözle görülebilirler.

Bu, teleskop görüntülerinde yıldızların ve gezegenlerin görünüşünü engelleyen şeritlere neden olabilir.

Profesör Mosteshar, ilk şikayetçi olanların gökbilimciler olduğunu söylüyor.