DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-08-2022 15:14   Güncelleme : 02-08-2022 15:14

El Kaide lideri Zevahiri nasıl öldürüldü?

Dünyanın en çok aranan isimlerinden El Kaide lideri Eymen el Zevahiri’nin CIA tarafından Kabil'de düzenlenen operasyonla öldürülmesi dünya gündemine bomba gibi düştü. 11 Eylül saldırılarının ana planlayıcısı olarak yıllardır ABD’nin aradığı 71 yaşındaki Zevahiri, Taliban’ın Afganistan’da iktidarı ele geçirmesinin ardından yerleştiği Kabil’deki evinin balkonunda cehennem ateşi füzeleriyle öldürüldü. Operasyonun detayları da ortaya çıktı.

El Kaide lideri Zevahiri nasıl öldürüldü?

11 Eylül saldırılarının planlayıcılarından El Kaide lideri Eymen el Zevahiri'nin CIA tarafından Kabil’de düzenlenen operasyonla öldürülmesi dünya gündeminin başına yerleşti.

2001'de dünyayı sarsan ABD'deki 11 Eylül saldırıları sonrasında istihbarat kurumlarının başına 25 milyon dolar ödül koyarak peşine düştüğü Zevahiri'nin öldürüldüğü operasyonla ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı.

Usame Bin Ladin’in 2011’de Pakistan'da ABD'nin özel operasyonuyla öldürülmesinin ardından El Kaide yönetimini devralan Zevahiri'nin ölümü, örgüte ağır darbe vurdu. ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada “Adalet yerini buldu ve bu terörist lider artık yok. Ne kadar sürerse sürsün, nereye saklanırsanız saklanın, halkımız için bir tehdit iseniz, Birleşik Devletler sizi bulur ve çıkarır” dedi.

Zevahiri, yıllardır FBI’ın En Çok Aranan Teröristler listesindeydi.

‘DİKKAKTLİ VE SABIRLI ÇABALAR SONUCU BULUNDU’

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, Eymen el Zevahiri'nin pazar günü Kabil'de kaldığı evin balkonunda öldürüldüğünü duyurdu. Adını açıklamayan yetkili, yıllardır saklanan teröristin yerinin “dikkatli ve sabırlı çabalar sonucu” belirlendiğini, Taliban'ın geçen yıl ağustosta Afganistan'da iktidarı yeniden ele geçirmesinin ardından CIA'in ülkeye yoğunlaştığını anlattı.

Bu yıl Zevahiri'nin eşi, kızı ve torunlarıyla Kabil'deki “güvenli bir eve” yerleştiği bilgisi alındığını kaydeden yetkili, çok yönlü istihbarat çalışmalarıyla belirlenen kişinin El Kaide lideri olduğunun kesinleştiğini aktardı. Konuyla ilgili bilgilerin nisandan itibaren ABD Başkanı Biden'a verilmeye başlandığı, operasyonun evin konumu ve yapısı, hava şartları ve diğer etkenler düşünülerek dikkatle planlandığı kaydedildi.

El Kaide liderinin öldürüldüğü evin balkonu

BALKONDA CEHENNEM ATEŞİ FÜZESİYLE ÖLDÜRÜLDÜ

El Kaide liderinin öldürüldüğü saldırıda ailesinin yara almadığı belirtildi. Zevahiri, pazar günü CIA’in İHA’larından atılan “hellfire” (cehennem ateşi) füzeleriyle Kabil'deki evin balkonunda öldürüldü.

Terör örgütü liderinin daha önce Bin Ladin'in de öldürüldüğü Pakistan'da saklandığı söylentileri vardı. Üst düzey bir Taliban yetkilisi, Zevahiri'nin daha önce Helmand'da kaldığını ancak Afganistan'da iktidarın el değiştirmesi sonucu başkent Kabil'e yerleştiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, Taliban'ın Zevahiri'ye yardım ve yataklık yaparak Doha Anlaşması'nın ciddi biçimde ihlal ettiğini kaydetti. Eski ABD Başkanı Barack Obama, operasyonun 11 Eylül saldırılarında yakınlarını kaybedenlere biraz olsun huzur verdiğini umduğunu dile getirdi. Suudi Arabistan da operasyonu memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Daha önce de birçok defa öldüğü söylentileriyle gündeme gelen Zevahiri, son olarak nisanda yayınlanan videosunda Hindistan'da kadınların türban için mücadelesini övmüştü.

Zevahiri, 2001’de o dönem danışmanlığını yaptığı Usame bin Ladin’le.

EYMEN EL ZEVAHİRİ KİMDİR?

Mısırlı bir ilahiyatçı ve genel cerrahi uzmanı olan Eymen el Zevahiri, Usame bin Ladin'in ardından El Kaide'nin iki numaralı ismiydi ve Bin Ladin'in ölümü sonrasında 2011'de örgütün yönetimini devraldı.

71 yaşındaki Zevahiri'nin “karizmatik bir lider olmaması” nedeniyle ve diğer İslamcı örgütlerle artan rekabet sonucu El Kaide'nin etkisinin azalmasına yol açtığı söyleniyordu. Son yıllarda örgütün birçok üst düzey ismi ABD saldırılarında öldürülmüştü. Öte yandan özellikle Arap Baharı sonrası Orta Doğu, Afrika ve Asya'da yaşanan istikrarsızlık örgütün yeni kaynaklar bulmasına yol açmıştı.

Kahireli varlıklı ve tanınmış bir ailede doğan ve babası farmakoloji profesörü olan Zevahiri, 15 yaşında radikal İslamcı görüşleri benimsedi. Kahire Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden arkadaşları, gençliğinde terör örgütü liderinin sinemaya giden, müzik dinleyen eğlenceli biri olduğunu anlatmıştı.

Doktor olarak Sovyetler Birliği'yle savaşan Afganların tedavisi için Pakistan'da çalışan Zevahiri, bu dönemde zengin bir Suudi cihatçı olan Bin Ladin'le tanışmıştı. 1993'te ülkesi Mısır'da İslamcı bir rejim kurmayı hedefleyen İslami Cihad örgütünün başına geçen Zevahiri, birçok terör saldırısının da emrini vermişti. 1999'da Mısır'da idam cezası almasının ardından kayıplara karışan Zevahiri, bu dönemde Bin Ladin'le beraber El Kaide'yi kurdu.(Sözcü)