BURSA
Giriş Tarihi : 04-11-2021 14:08   Güncelleme : 04-11-2021 14:08

Ekonomiye yön verecek program

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi’nin düzenlediği ‘Tecrübeler Konuşuyor’ panelinde Türkiye ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler gündeme getirildi.

Ekonomiye yön  verecek program

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi’nin düzenlediği ‘Tecrübeler Konuşuyor’ panelinde Türkiye ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler gündeme getirildi. Amerikan Merkez Bankası FED Eski Araştırma Direktörü, Stratejik Yönetim Danışmanı Erkin Şahinöz’ün konuşmacı olarak katıldığı panelde, Şahinöz tecrübelerini TÜGİAD üyeleriyle paylaştı. Panelde, “İş Zekası Geliştirme Faktörleri, Kripto Dünyasındaki Gelişmeler ve Yatırım Temaları, Türkiye ve Dünya Ekonomisinde Yeni Düzen’ konuları konuşuldu. TÜGİAD Genel Başkanı Çevikel programda yaptığı açıklamalarda, TÜGİAD’ın öncü projelerine değinerek; Avrupa Yeşil Mutabakatı ve dijitalleşme konularına ilişkin açıklamalarda bulundu. TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Ahmet Parseker konuşmasında; maliyet artışları ve döviz kurlarındaki yükselişe vurgu yaparak, “Üretimimizi artırmaktan başka yolumuz yok. Bu anlamda ekonomimiz ne kadar güçlenirse Türk Lirasına olan güven de aynı oranda artacaktır. Türk lirasına olan güveni artırmalıyız.” dedi. Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi’nin düzenlediği, geleneksel hale gelen ‘Tecrübeler Konuşuyor’ panelinde TÜGİAD üyeleri Bursa’da bir araya geldi. TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel’in yer aldığı panelde TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Ahmet Parseker ve çok sayıda davetli gündeme ilişkin görüşlerini dile getirdi. Stratejik Yönetim Danışmanı Erkin Şahinöz tecrübelerini TÜGİAD üyeleriyle paylaştı.

‘KÖKLÜ VE KALICI

ADIMLAR ATILMALI’

TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Ahmet Parseker panelde yaptığı konuşmada; Dünya çapında 800 üyeyi, 60’tan fazla sektörü bir araya getiren, yıllık 50 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olan TÜGİAD’ın 35. kuruluş yılına vurgu yaparak şöyle konuştu, “Küresel ticarette dengelerin çok hızlı değiştiği bir dönemdeyiz. Enflasyonla mücadele konusunda devletimizin attığı adımları yakından takip ediyor, döviz kurlarındaki yükselişin iş dünyasında oluşturduğu endişeyi de yakından görüyoruz. Üretiminin tüm paydaşlarına yansıyan maliyet artışları, üretici ve tüketicinin yükünü artırmaktadır. Bu anlamda, başta enflasyonla mücadele olmak üzere köklü ve kalıcı adımların atılması, iş dünyasının en büyük beklentisidir.” ifadelerini kullandı.

‘TÜRK LİRASI’NA OLAN

GÜVENİ ARTIRMALIYIZ’

 Döviz kurlarındaki yaşanan gelişmelere dikkat çeken Parseker, “Döviz kurlarındaki öngörülemez artışlar, iş dünyasında tedirginlikleri de beraberinde getirmektedir. Panik ve tedirginlik havasını dağıtacak, dövizdeki kırılganlığın önüne geçecek, yatırıma ve üretime teşvik edecek hamleler için hızlı bir şekilde harekete geçilmelidir. Döviz kurlarında yaşanan artışlar toplumun her kesiminden herkesi doğrudan veya dolaylı olarak etkiliyor. Döviz kurlarının iş dünyasında yaşattığı tedirginliği kırmak ve küresel ticarette sesimizi daha güçlü çıkarmak için üretimimizi artırmaktan başka yolumuz yok. Bu anlamda ekonomimiz ne kadar güçlenirse Türk Lirası’na olan güven de aynı oranda artacaktır. Türk Lirası’na olan güveni artırmalıyız. Bu sebeple sanayicimize yol gösterici adımlar, iş hacmini artıracak girişimler ve teşviklerin bu kritik dönemde büyük önem arz etiğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum.  Bizler, üretimin paydaşları olarak; tüm zor süreçlerde ara vermeden üretmeye devam ettik. Bundan sonra da mücadelemiz devam edecek. Tüm zorlu süreçlerde ayakta durmayı başarabilen Türkiye ekonomisi, ekonomideki birtakım belirsizliklerin giderilmesiyle birlikte sağlam adımlarla hedeflerine ilerlemeye devam edecektir” dedi. (İHA)