BURSA
Giriş Tarihi : 10-09-2021 15:04   Güncelleme : 10-09-2021 15:04

Dünyanın en hafif dedektörü üretilecek

Bursa’da savunma sanayi ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla kurulan BASDEC üyeleri, dünyanın en hafif mayın dedektörünü üretmek için harekete geçti. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BASDEC üyelerinin, ana üreticilerin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra kendilerine ait özgün ürünler de geliştirdiğini söyledi.

Dünyanın en hafif dedektörü üretilecek

Covid-19 salgınının küresel ekonomide oluşturduğu tüm olumsuz etkilere rağmen Bursa’da savunma sanayinin ağırlığı her geçen yıl artıyor. Bursa’da 2020 yılında doğrudan ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 285 artırarak 23,5 milyon dolara ulaşan savunma ve havacılık sanayi sektör temsilcileri, BTSO bünyesinde kurulan Bursa Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi (BASDEC) ile özgün projeler geliştirerek yerli savunma sanayiine ve Türkiye’nin ihracat hedeflerine yüksek düzeyde katkı sağlamayı hedefliyor. BASDEC’in kurulduğu 2013 yılından bu yana Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonu doğrultusunda çalıştığını kaydeden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Bursa, başta otomotiv, tekstil ve makine imalat gibi alanlarda sahip olduğu üretim yeteneği ile uzay - havacılık ve savunma gibi stratejik sektörler için de önemli bir potansiyel taşıyor. Yaklaşık 8 yıl önce başlattığımız orta yüksek ve ileri teknolojili dönüşüm hamlesi Bursa’mızı, savunma sanayimizin yüzde 75'ine hizmet verebilecek kapasiteye getirdi. Kümelenme çatısı altında 126 firmamız bulunuyor. Üyelerimizin her birinin sektöre yönelik sistem ve alt sistem sahibi olması ve yerlileştirme çalışmalarına destek olmaları öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Savunma Sanayii Başkanlığı’mızın orta vadeli planları ile BASDEC’in planları ve hedefleri birebir uyumlu şekilde ilerliyor. Savunma Sanayii Başkanlığı’mızın açıklamış olduğu ‘Yeni Sanayileşme Modeli’ ile Endüstriyel Yetkinlik Destekleme ve Değerlendirme Programı (EYDEP) ve Yetenek Envanteri (YETEN) programlarına en üst düzeyde katkı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

ÖZGÜN ÜRÜNLER GELİŞTİRİLİYOR

Başkan Burkay, BASDEC üyelerinin ana üreticilerin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra kendilerine ait özgün ürünler geliştirme noktasında da önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek, “Bugün gelinen noktada hassas mekanik sistemlerden nano teknoloji ürünlere kadar çok geniş bir alanda sistem ve teknoloji üreten firmalarımız bulunuyor. Şu anda küme firmalarımız TÜBİTAK üzerinden OZAN- Katlanabilir Metal Mayın Dedektörü’nün teknoloji transferini sağlayarak bu ürünü geliştirmeyi hedefliyor. Kümelenmenin ortak ürünü olacak bu teknoloji ile devletimizin önemli bir ihtiyacını karşılamış olacağız. Bununla birlikte dünya markası olacak özgün ürünleri geliştirme noktasında küme firmalarımız işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışmalarına devam ediyor” ifadelerini kullandı.

REKABETTE YENİ ÜRÜNLERE ODAKLANACAĞIZ

BASDEC Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hatipoğlu da küme üyelerinin Ozan Mayın Dedektörü üretiminde teknoloji transferi için elektronik, plastik, metal işleme ve entegrasyonda faaliyet alanlarına göre bir araya gelerek konsorsiyum oluşturduklarını söyledi. Hatipoğlu, “Ar-Ge Emre Makine, Ons Makine, Öztuğ Otomotiv ile konsorsiyum liderliğini üstlenen Erbab firmasından oluşan konsorsiyumumuzun barışın ve güvenliğin tesisinde kullanılmak amacıyla teknoloji transferini yaptığımız Ozan Mayın Dedektörü, savunma sanayimize ve ülkemize hayırlı olsun. Ozan Mayın Dedektörü Konsorsiyumu’nda olduğu gibi üyelerimiz arasında işbirliği kurarak daha fazla projede nihai ürünler üretmeyi hedefliyoruz. BASDEC olarak, müşterek üretim ile daha az kaynakla her üyemizin en yetkin olduğu alanda ürün veya hizmet sağlayarak dünya piyasaları ile rekabet edebilecek ürünlere odaklanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HAYATLARINI KORUMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

ERBAB firması Yönetim Kurulu Başkanı ve Konsorsiyum Lideri Ufuk Erdoğan da hedef gözetmeksizin insan veya başka canlıların hayatını kaybetmesine sebep olan mayınların temizlenmesi için üretim yapacaklarından dolayı gururlu olduklarını söyledi. Ufuk Erdoğan, şunları kaydetti: “Kümelenmede olan farklı yeteneklerde firmaların bir araya gelmesi ile kurmuş olduğumuz konsorsiyum ile alanında rekabetçi ve yüksek kaliteli bir ürün geliştireceğiz. Elektronik, yazılım, plastik ve entegrasyon alanında özelleşmiş olan yapımız konsorsiyumumuzun temelini oluşturmaktadır. Konsorsiyum üyelerinin diğer sektörlerde olduğu gibi savunma sektöründeki profesyonel deneyimleri en büyük gücümüz olacaktır. Bunun yanında mayınlar, sivil insanları, güvenlik güçlerimizi ve doğada bulunan diğer canlıları ayırt etmeksizin zarar vermektedir. Ürünümüzün bu durumu önlemek için çalışması konsorsiyumun motivasyonunu oluşturmaktadır.’’ (İHA)