BURSA
Giriş Tarihi : 24-11-2021 09:11   Güncelleme : 24-11-2021 09:11

Diş hekimleri çözüm bekliyor

Bursa Diş Hekimleri Odası Başkanı Emel Eroğlu, kamu da dahil olmak üzere çalışan birçok meslektaşının sorunlarının zirveye ulaştığını dile getirirken, fakültelerin çoğalmasını eleştirdi.

Diş hekimleri çözüm bekliyor

Gülin ÖZDEMİR

Diş hekimlerinin birçok sorununun olduğuna dikkat çeken Bursa Diş Hekimleri Odası Başkanı Emel Eroğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, “Pandemi boyunca diş hekimleri de zor şartlar altında hizmet vermeye devam ettiler. Sorunlar büyük.  Ama ne yazık ki sağlıkta şiddet yine devam etti. Sorunlara bir an önce çözüm gelmesini talep ediyoruz” dedi.

Bursa Diş Hekimleri Odası Başkanı Emel Eroğlu,  22 Kasım Diş Hekimliği Haftası dolayısıyla gazetemize açıklamalarda bulundu.  Açıklamada, diş hekimlerinin sorunlarından bahseden Başkan Eroğlu, diş hekimlerinin problemlerinin çözülmesi gerektiğini ifade eti.  Eroğlu,  “Yıllardır süregelen kronikleşmiş sorunlarımızın yanında pandeminin ve ekonomik krizin getirdiği sorunları bugün tekrar hatırlatmak istiyoruz. En önemli sorunlarımızdan biri mesleki geleceğimiz ve saygınlığımızın yitirilmesi. Bu yıl da yine bu konu temel başlığımız oldu. Sağlık alanında özellikle Covid-19 pandemisi döneminde,  Covid-19’un sağlık çalışanları için bir meslek hastalığı olarak kabul edilmemesi bizim açımızdan da hala daha kabul edilemez bir durum.  Pandemi boyunca tüm sağlık çalışanları gibi diş hekimleri de zor şartlar altında hizmet vermeye devam ettiler. Ama ne yazık ki sağlıkta şiddet yine devam etti ve Covid-19, ne yazık ki meslek hastalığı olarak kabul edilmedi. Çok sayıda sağlık çalışanı öldü. Hastalananlar oldu ama ücretlerine de yansıyan bir iyileştirme bu dönemde yapılmadı” dedi.

“İYİLEŞTİRMENİN YAPILAMSINI TALEP EDİYORUZ”

Bir başka soruna da değinen Başkan Eroğlu,  “Sağlıkta şiddet daha da arttı ve ne yazık ki yapılan yasal düzenleme ve cezalar soruna bir çözüm getirmedi.  Çünkü bu sorundaki temel gerekçe özellikle yöneticilerin, iktidarda bulunanların sağlık çalışanlarına yönelik kullandığı ‘kötü dil’ olarak ifade etmek istiyorum. Genel olarak tüm toplumda zaten kadına yönelik, sağlık çalışanlarına yönelik şiddette ciddi bir artış var. Pandemi döneminde bu da hız kazandı. Bizim temel beklentimiz, şiddete karşı daha yaptırımı yüksek cezaların getirilmesi. Kamuda çalışan diş hekimleri özellikle pandemi döneminde ne yazık ki söylendiği gibi verdikleri emeklerin karşılığını alamadılar. Özellikle döner sermaye uygulaması, performans uygulaması adaletsiz ve adil dağıtılmayacağı şekilde yine gündemde kaldı. Alkışlarla destek verildi ama bunun karşılığı gerçek anlamda olmadı. Bu talebimiz de yine sağlık çalışanlarına yönelik maaşa yansıyan,  emekliye yansıyan bir iyileştirmenin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz” açıklamasında bundu.

“SAYI ARTTIKÇA  EMEK DEĞERSİZLEŞİYOR”

“Diş hekimi açısından diğer temas sorunlarımızdan biri de insan gücü planlamasının çok sorunlu olması” diyen Başkan Eroğlu şöyle konuştu:  “2002 yılından bu yana diş hekimi fakültelerinin sayısında inanılmaz bir artış var.  Sadece fakülte sayısında değil, öğrenci kontenjanlarında oldukça arttırıldığını görüyoruz. Mezun sayısı bundan on yıl önce 970 civarında iken, bugün 8000’e yakın yeni diş hekimi mesleğe atılıyor. Bu korkunç bir rakam. Türkiye’de ağız ve diş sağlığı kullanımına baktığımızda halkın yarısının son bir yıl içerisinde diş ekimine gitmediğini görüyoruz.  Sorunların çok büyük olmasına rağmen sağlık kültürü çerçevesinde ve hizmete ulaşmadaki zorluklar sebebiyle ağız ve diş sağlığı hizmeti alınamıyor. Buna rağmen sadece bir sayısal artış öngörüyor.  Diş hekimi sayısını bu denli hızlı yükselmesi aynı zamanda emeğin değersizleşmesini, mesleğin değersizleşmesini ve saygının azalmasını birlikte getiriyor.  Biz bu doğruları söylemeye elbette ki devam edeceğiz ama yakın zamanda buna çözüm bulunacağı konusunda da çok umudumuz yok. Sonuçta onlar bizim meslektaşlarımız ve onların tüm kendi haklarını arayışında yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

Meslekte 25, 40 ve 50. yılını dolduran Bursa Diş Hekimleri Odası’na üye diş hekimlerine plaket takdim edildi.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN HER ŞEYİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Başkan Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Ağız ve diş sağlığı ile ilgili yıllardır dikkati çekmeye çalıştığımız bir diğer konu diş sağlığının, genel sağlıkla ilişkisi… Bütün sağlık alanında olduğu gibi diş hekimi alanında da koruyucu ağız diş sağlığı hizmetlerinin kamuda da, özelde de öncelenmesinin gerekliliğine bir kez daha vurgu yapmak istiyorum. Türk Diş Hekimleri Birliği ve diş hekimleri odaları, genç bir meslek örgütü yaklaşık 36 yıllık geçmişleri var.  Bunu tüm iktidarda olan hangi siyasi parti olursa olsun,  her zaman kamu alanından doğan görevimizi iletmek ve hayata geçirilmesi anlamında da üzerimize düşen sorumluluğu yapmaya ve katkıda bulunmaya hazır olduğumuzu söylemek istiyorum.  Biz diş hekimleri;  yüksek enfeksiyon riski, sosyal ve ekonomik sorunlar, değişen çalışma koşulları, mobbing ve bitmeyen şiddetle mücadele ederken topluma karşı sorumluluğumuz ve mesleki yükümlülüğümüz gereğince, toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi konusunda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Tüm meslektaşlarımın dişe kimliği gününü kutluyorum.”  22 Kasım Diş Hekimliği Günü Ve Ağız Diş Sağlığı Haftası vesilesiyle, BAOB Oditoryum ve Fuaye Alanı’nda düzenlenen programda meslekte 25,40 ve 50. yılını dolduran diş hekimlerine plaket takdim edildi. Törenden sonra gelen tüm misafirlere kokteyl ikramında bulunuldu.