ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 07-10-2021 13:45   Güncelleme : 07-10-2021 13:45

Dayı katiline müebbet

Gemlik’te husumetli olduğu dayısı Kamil Kuzey'i (65) sırtından pompalı tüfekle vurarak öldüren, eniştesi İbrahim Ç.’yi (68) ise yaralayan E.B.’ye  (41) ağırlaştırılmış müebbet ve 6 ay hapis cezası verildi.

Dayı katiline müebbet

Bursa’da tartışmanın sonu kanlı bitti. Olay, 18 Şubat 2020 tarihinde Gemlik’te bulunan, İstiklal Caddesi'ndeki dönerci dükkânında meydana geldi. E.B., iddiaya göre daha önce ailevi meselelerden tartıştığı dayısı Kamil Kuzey'in dönerci dükkanına geldi. E.B., eniştesi İbrahim Ç.’nin de bulunduğu iş yerinde tartıştığı Kamil Kuzey'e, yanında bulunan pompalı tüfekle ateş etti. Silahtan çıkan saçmalar, Kamil Kuzey ile İbrahim Ç.’ye isabet etti E.B., olay sonrası kaçarken, saçmalar sırtına isabet eden Kamil Kuzey, hastaneye kaldırılırken yolda yaşamını yitirdi. İbrahim Ç. ise tedavisinin ardından taburcu edildi. Olaydan hemen sonra Gemlik Jandarma Komutanlığı'na E.B., teslim oldu. İfadesinin ardından adliyeye çıkartılan E.B., tutuklanarak cezaevine kondu.

SADECE KORKUTMAK İSTEMİŞTİM

Bursa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında 'kasten adam öldürmek' ve 'yaralama' suçlarından dava açılan E.B.’nin karar aşamasına gelen yargılamasına devam edildi. Öldürülen Kamil Kuzey'in eşi Hanife ve oğlu Levent Kuzey ile taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya E.B., Bursa E Tipi Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Yaptığı savunmasında, olayda kullandığı pompalı tüfeği internetten aldığını söyleyen E.B., şunları söyledi: "Bunlar tehdit ve şantaj yolu ile benim ailemi çalıştırıyorlarmış. Benim için de aslı olmayan dedikodular çıkardılar. Farklı numaralardan beni arayan bazı kişiler, 'bana kadın lazım, neredesin, evin nerede' demeye başladı. Arkadaşlarım ve akrabalarım beni içten vurmaya çalıştı. Nereye gitsem iş bulamadım. Sonunda yurt dışına giderek bazı ülkelerde şantiyeci olarak çalıştım. Yurt dışında çalışırken arkadaşımdan, dayım ve ailesinin anneme yönelik yaptıkları hareket ve hakaretleri öğrendim. Sinirlenip Gemlik'e geldim. O gün, Kamil Kuzey'in iş yerine gittim. İçeride, Kamil Kuzey'in yanı sıra eniştem olan İbrahim Ç.’de vardı. Dayım ile tartışmaya başladık. Sinirlenip, pompalı tüfekle ayaklarına doğru iki el ateş ettim. Bu sırada eniştem de kendini kenara attı. Öldürme kastım yoktu. Sadece kendisini korkutmak istedim. Pişmanım" dedi. Mahkeme heyeti, toplanan deliller sonucunda tutuklu sanık E.B.’ye dayısı Kamil Kuzey'i 'tasarlayarak öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, İbrahim Ç.’ye karşı yaralama suçundan da 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, oy çokluğu ile sanığa iyi hal indirimi uygulamadı. (İHA)