BURSA
Giriş Tarihi : 10-05-2022 12:58   Güncelleme : 10-05-2022 12:58

Büyükşehir her yerde

Ramazan ayı bitmiş olmasına rağmen bazı anılar vardır ki, insanı hem mutlu eder hem de umutlandırır. İşte o günlerden biri Büyükşehir Belediyesi’nin Yetimler Günü dolayısıyla yetimlere verdiği iftar… ‘Yetimler Gülerse Dünya Güler’ sözünün vuku bulduğu akşam konuşma yapan Başkan Alinur Aktaş, “İnşallah iyi yerlere geleceksiniz. Şehrimize, ülkemize faydalı olacaksınız” dedi.

Büyükşehir her yerde

Özkan YILDIRIM/ÖZEL HABER

11 ayın sultanı Ramazan ayı geçmiş olmasına rağmen Ramazan ayında yaşanılan güzel iftar programlarından şu anda bahsedecek olsak Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Yetimler Günü İftarından kesinlikle bahsedilmeden geçilmemelidir kanaatindeyim. Özel konukları nedeniyle göz kamaştırıcı bir iftar olan o geceden azda olsa anılarımızı tazelemek isterim. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen iftar programına Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı iftar programı Büyükşehir Belediye Orkestrasının mini bir tasavvuf müziği konseri ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda ezanın okunmasının ardından binlerce kişi aynı anda oruçlarını açmışlardı.

‘BİZE DÜŞEN ONLARA YARDIM ETMEK’

Konuşmasına asr-ı saadetten kıssayla başlayan Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, Peygamber efendimizin küçük yaşta hem yetim hem de öksüz kaldığını hatırlatarak, "Peygamber efendimiz davranışlarında öyle bir örnek olmuştur ki bugün adeta yeryüzünü sıcacık saran, yetim gülerse dünya güler sözünü doğrulamıştır. Bize düşen de peygamber efendimizi örnek alarak, kimsesizlere, yetimlere, öksüzlere, anne ve babalarımıza, akrabalarımıza yardım etmektir. Bu güzel sofrada bizleri buluşturan Allah’a hamdolsun" dedi.

‘Bende küçük yaşta yetim kaldım’

İslam medeniyetinde her Ramazan ayının 15'inci gününün Yetimler Günü olarak idrak edildiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yetim ve öksüz çocuklara sahip çıkan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Kendisinin de küçük yaşta yetim kaldığını hatırlatan Başkan Aktaş, "Dünyanın her yerinde olduğu gibi Bursa’da da Ramazan ayına dair özel bir hassasiyet var. Ben de yetim büyümüş bir ağabeyiniz, bir evladınız olarak sizlerle bir araya gelmekten son derece mutluyum. Her Ramazan olduğu gibi yine bu Ramazan’da da bir araya geldik. Çocuklarımıza sahip çıkan kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum. İnşallah iyi yerlere geleceksiniz. Şehrimize, ülkemize faydalı olacaksınız" diye konuştu. Konuşmaların ardından Başkan Alinur Aktaş ve Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel çocuklarla sohbet ederek onlara çeşitli hediyeler verdi.

KALBİSELİM’DE ORADAYDI

Belki de ramazan ayı içerisinde en güzel anların yaşandığı Yetimler Günü İftar programı herkeste güzel anılar bırakarak sona erdi. Gelecek ramazan ayında da bu programın  devam etmesi ve süreklilik kazanması bizlerin en büyük dileği. Bu güzel iftar programının hayata geçmesinde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş olmak üzere bütün milletvekillerine kamu kurum ve kuruluşların yöneticilerine yemeğe katılım sağlayan Kalbiselim Derneği, İHH gibi sivil toplum kuruluşlarına bizlerde teşekkürlerimizi bir borç biliriz.