BURSA
Giriş Tarihi : 19-11-2021 09:19   Güncelleme : 19-11-2021 09:19

Bursalıları il kongremize bekliyoruz

Bursa’mızın değerli siyasetçilerinden güzel hizmetlerle İki dönem Ovaakça Belediye Başkanlığı görevini de layıkıyla yerine getirmiş olan Bağımsız Türkiye Partisi Bursa İl Başkanı Ali Garaçoğlu ile yaklaşmakta olan İl Kongresi ışığında merak edilenleri sorduğumuz detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Bursalıları il kongremize bekliyoruz

Özkan YILDIRIM

**** Öncelikle Başkanım hafta sonu il kongreniz var.21 Kasım Pazar günü saat 14:00’de BUTTİM’de, yeni genç genel başkan Hüseyin Baş’ta orada olacaklar sanırım. Bu konuyla da alakalı bizleri ilgilendirir seniz sevinirim?

HÜSEYİN BAŞ BURSA’YA KONGREMİZE GELİYOR

 ----Elbette, memnuniyetle. Söylemiş olduğunuz üzere 21 Kasım Pazar saat 14’de BUTTİM’de Bağımsız Türkiye Partimizin il kongremizi gerçekleştireceğiz kongremize partimizin genç Genel Başkanı Hüseyin Baş’ta iştirak edecekler. Rahmetli merhum genel başkanımız Haydar Baş’tan sonra oğlu Hüseyin Baş yeni genel başkanımız oldular. Yeni genel başkanımız çok genç dinamik bir genel başkan gerçekten de. Rahmetli genel başkanımız sonuçta projeleri çizdi ortaya koydu. Şimdi bunları devam ettiriliyor. Haydar hocayı tanımak lazım. Haydar Hoca ilk defa dünyada ilk defa bir ekonomi modeli ortaya koydu. Milli ekonomi modelidir bunun adı. Dünya insanlarını sömüren sistemin karşısına geçti. Tabii bunu insanların anlaması biraz zor oluyor.

BİLBORDLARDAN DA DUYURDUK…

Biz bütün siyasi partilerimizi dolaşıyoruz, kongremize davet ediyoruz. İnsanlar bunu anlamıyor, partilerinde çoğu anlamıyor bu ekonomik model sıradan bir olay değil, bu kesinlikle insanlığı kurtaracak insanların insanca yaşamasını sağlayacak bir modeldir. Şimdiye kadar uygulanan model nedir? Kapitalist sistemdir, kapitalist sistemde insan düşünülmez insanın geçimini, rahatını düşünmez sömürü olarak düşünür. İnsan sömürü düzenine hizmet eden araçtır. Dünyaya baksan belli aileler var onlar için oluşturulmuş bir sistemdir bu aslında. Milli ekonomi modelinde bütün insanlar düşünülür insanların insanca yaşamasının sağlanması gerekiyor.

SÖMÜRÜNÜN BİTMESİ İÇİN ‘SENYORAJ’ HAKKIMIZI KULLANMAMIZ LAZIM

Şu anda asgari ücret konuşuluyor Türkiye'de. Bu model de asgari ücret 10.000 TL olacak.10.000 TL olduğu zaman olur mu ya vesaire diyorlar ama bu değil bugün bunu söylerken sistemi basın içerisindesiniz şu anda yoksulluk sınırı Asgari ücretin üstünde normal yaşanması ile ilgili geçim sınırı ise 10 bin liranın üzerinde.85 milyon insan Devleti baba olarak görmeli, nasıl bu kavgaları görüntüleri görmeyeceksin, bunu ortaya koyacaksın ki millet sana inanacak devlete olan bağlılığımız inancımız artacak. Burada samimi olarak devlet baba olacak bütün insanlara Türkü, Kürdü, Lazı, Alevisi-Sünnisi herkese el atacak bizim ortak paydamız Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Mustafa Kemal Atatürk Devleti kurarken buradaki yaşayan halkların tamamını düşünerek bir devlet kurdu verdi bize asıl hedef budur bunun için yapılması gereken işlerin yapılması esastır. Ben televizyonda dinliyorum birçok televizyonda bir bakıyorsun hocalar çıkıyor konuşuyor hiçbir hocanın ağzında profesör olanlar ve olmayanlar, gazeteci olanlar olmayanlar hiçbirinin ağzından “senyoraj” hakkını kullanacağız diye bir şey söylemiyorlar. Bir ülkenin bağımsızlığı bununla ilgilidir, ama hiç kimse bununla ilgili bahsetmiyor nedir bu senyoraj? Devletin para basma hakkı neyin karşılığında üretimin karşılığında yani karşılıksız değil. Üretimin karşılığında devletin para basma hakkına senyoraj hakkı diyoruz, aslında. Türkiye'nin kurtuluşu dünyanın kurtuluşu budur. Şimdi Amerika ne yapıyor dolar Türkiye'ye gelse ya da dünyanın herhangi bir yerine gitse o ülkede ki bütün malları alabilir mi? Alır. Peki soruyor musun? Amerika'ya bu dolarları neyin karşılığında bastın adam kağıdı ile bizi sömürüyor. Biz ona hizmet ediyoruz dünyada neredeyse 7 buçuk milyar insanın tamamına yakını ona hizmet ediyor.

MERHUM GENEL BAŞKANIMIZIN YOLUNDA İLERLİYORUZ

Türkiye'ye bakıyorum Bursa'ya bakıyorum,  kapitalizme köle edenleri baş tacı etmişiz bu böyle sürdüğü sürece bu iş bitmez. Biz hikaye okumuyoruz burada bu gerçektir bu millet bunu kabul eder etmez etmediği sürece de sürünmeye devam edeceğiz, bunun lamı cimi yok. Niye edecek? Bakınız bir devletin mesela 200 TL’nin bir maliyeti vardır. Nedir  1 liradır ya da 2 liradır kağıt parçası sonuçta, basıyorlar sunuyorlar piyasaya. Devlet bu hakkını bugün kullanmadığı için maliyeti para piyasaya sürüyor dolara karşı dolar alıyorsun hazinene koyuyorsun onun karşılığında TL basıyorsun. Senin paran değil ki biz bunu hak ediyorsak bizim basmamız lazım. Devletin  para basması da yeterli değil topladık parayı koyduk o da bir şey ifade etmez ne yapması lazım bunu tüketen insanlara arz etmesi lazım. Tüketen insanların cebine para koyacaksın.

GEÇİM DERDİNE SON DİYOR!

Niye kendi insanımızın cebine parayı koymuyoruz. Bu tüketen insanı güçlü hale getirmeniz lazım asgari ücret 10.000 lira derken, ev hanımının maaşı 1.500 lira derken bunu devlet karşılayacak şu anda ne kadar ücret veriyor işveren 3000 lira veriyor geri kalanı devlet karşılayacak. Devlet karşıladığı zaman üretimin karşılığında bu paralar basılacak. Bir çuval Mısır düşünün bir çuval mısırı ektiğinde tarlaya ne kadar alırsın en az 10 katını alırsın senin piyasada bir çuval karşılığında paran var, ama 9 çuval karşılığı piyasada para olarak yok. Para olmadığı için alacak kişi de yok devlet İşte o dengeyi kuracak 9 çuval karşılığında parasını basacak milletin cebine koyacak ki hareket görsün. Bu bizden gizleniyor. Değerli merhum genel başkanımız Haydar Baş 1000 sayfaya yakın milli ekonomi ile ilgili bu kitabı bastı bütün bu bilgiler bu kitapta, bu görmüş olduğunuz kitapta da yer alıyor.

GENEL BAŞKANIMIZ ÖTV’Yİ KALDIRACAĞIM DİYOR

Kesinlikle Hüseyin başkanımız merhum başkanımızın oğlu olduğu için aileden arkadan gelen bir kişi olarak genel başkan olmadı. Oğlu olması güzel bir şey ama liyakat, bilgi, donanımının olmasıyla genel başkanımız oldu. Hüseyin başkanımız gerçekten çok mükemmel bir insan ne diyor ÖTV'yi kaldıracağım diyor. Niye şu anda sizin kullanmış olduğunuz telefonun yüzde yetmişi ÖTV. Bir araba düşünün şimdi 300-400 bin liralık arabanın üçte ikisi ÖTV- KDV yani vergi. Almanya'da adam 100.000 liraya BMW Mercedese biniyor Türkiye'de 400-500 bin liraya sen binemiyorsun. Neden biz onlardan zengin miyiz 3-4 katı fazla para verelim. Aslında Devlet Senyoraj hakkını kullansa bunun çok çok fazlasını kapatacak sıkıntısı olmayacak, devlet baba olacak.

Diyanetle ilgili konuşması var genel başkanımızın çok mükemmel.  Diyanet İşleri Başkanlığı diyor ki zekatlarınızı verin, kardeşlik gelişir gibi ifadeler kullanıyor, billboardlarda. Bu adamlar umreye gittikleri zaman kameralarla gidiyor, camiye giderken kamera arkalarında gidiyor şöyleydi böyleydi. O zaman zekat verirken hiç kamera görmedik, zekat vermiyorlar mı zekatlarını versinler. Servetlerini kırkla çarptığımızda bunların servetlerini buluruz.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E MİNNETTARIZ!

Kemal Atatürk ile ilgili ne diyor işgal edilmiş Osmanlı'nın son döneminde İstanbul, İzmir, Bursa işgal edilmiş bir Mustafa Kemal Atatürk çıktı bize bağımsız bir devlet teslim etti ona minnettarız. Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kuran adam Mustafa Kemal Atatürk'tür. Dinimizi Diyanetimizi öğrenelim diye sonra Kur'an'ı tercüme ettiren Elmalılı Hamdi Yazır’a yine Mustafa Kemal Atatürk’tür. Allah gani gani rahmet eylesin. O da yetmiyor bir yılda 52 hafta var 52 hutbe yazdırıyor Cuma namazlarında insanların anlayabileceği şekilde insanlara cuma hutbelerinde bunlar anlatılıyor. Bir şey daha var burada Osmanlı döneminde yazıyı alfabeyi değiştiriyorlar diyorlar ya O zamanlar Osmanlı döneminde okuma yazma bilmiyor oranı binde 7’di  bunların da birçoğu gayrimüslimler diye tahmin ediyorum. O yüzden bu değişim yaşanmış oldu. Genel başkanımız Hüseyin Baş Mustafa Kemal Paşa'nın yolunda Mustafa Kemal Atatürk zamanında ne yaptıysa biz onları yapacağız, Kurtuluş Savaşı'nı nasıl verdilerse bugün de onları yapacağız diyen bir kişi kendisi.

HEP GENÇLERLE BİRLİKTE, ONLARLA İÇ İÇE

Gençlerle irtibat kuruyoruz bazen Türkiye'deki gençler yurtdışına nasıl giderimin hesabını yapıyor, gençlerin hepsinde maalesef bu var. Oysa Türkiye'yi öyle bir noktaya taşımamız lazım ki nasıl buraya bu hizmeti nasıl getirebilirimi bir düşünmemiz lazım. Gençler ne istiyor ki sonuç itibarıyla fazla bir şey istemiyor geçimini sağlamak istiyor, kendi ülkesinde işi olsun, aşı olsun onu istiyor sen de onu sallayacaksın sen devletsin bunu yapman lazım. Bu manada genel başkanımız Hüseyin Baş’a desteğimiz sonsuz o da babasından almış olduğu bu gösterge ile yoluna devam ediyor. Bu manada genel başkanımız Hüseyin Baş’ında katılımıyla 21 Kasım 2021 Pazar günü saat 14'te bütün parti üyelerimizin yanı sıra bütün halkımızı ben buradan BUTTİM’deki il kongremize davet etmek istiyorum son olarak Bursa'dan başta Bursa'da yaşayan hemşerilerimiz olmak üzere insanlarımız olmak üzere yurt genelindeki 84 milyon Türk insanına sevgilerimi, saygılarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum. Diyerek sözlerini tamamladı.