BURSA
Giriş Tarihi : 15-09-2021 08:54   Güncelleme : 15-09-2021 09:06

Bursalı maviyemiş dünyayı fethedecek

Maviyemiş Blueberry  yetiştiriciliğinde önde gelen firmalardan biri olan Safir Berry A.Ş büyük işlere imza atacak gibi. Safir Berry A.Ş Üretim Müdürü Cihan Tozlu, “40 yıldır meyvecilik yapıyoruz ve şimdi tüm enerjimizi, bilgi ve birikimimizi maviyemişe yönlendirdik. Dünyadaki trend maviyemiş. Çünkü geleceği var, üretim, satış, ihracat imkânımız büyük. Çünkü pazar var, pazarda talep var” dedi.

Bursalı maviyemiş dünyayı fethedecek

Gülin ÖZDEMİR

Maviyemiş (Blueberry) veya halk arasında bilinen adıyla yaban mersini çiftçiler için önemli bir gelir kaynağı olmasının yanında Türkiye ihracatına da insan sağlığına da katkı sağlıyor. Bursa’da ve Türkiye’de Blueberry yetiştiriciliğinde önde gelen firmalardan biri olan Safir Berry A.Ş sektörün dünya lideri ülke konumuna gelmek için var gücüyle çalışıyor. MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay ve beraberindeki heyet Safir Berry A.Ş’yi yerinde ziyaret etti.  Safir Berry A.Ş Üretim Müdürü Cihan Tozlu, Başkan Alpay ve beraberindeki heyete Bursa’daki maviyemişin üretim şeklini, insan sağlığına katkısını ve Türkiye ihracatına katkısını anlattı. Tozlu, “Bu işin yatırım maliyeti yüksek. Ben bahçelerde tarlalarda yılların meyvecisiyim. Bu iş bana kolay geldi. Yatırım yapıyorsun her şey tamam bilgisayardan her şey ayarlanıyor” dedi.

Safir Berry A.Ş Üretim Müdürü Cihan Tozlu, MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay ve beraberindeki heyete maviyemişin üretim şeklini, insan sağlığına katkısını ve Türkiye ihracatına katkısını anlattı.

DOĞRU FİDAN DOĞRU YERE

Bununla birlikte, maviyemişe yatırım yapmayı planlayan kişi ve kuruluşların yetiştiricilik, hasat, hasat sonrası işlem, pazarlama ve dağıtım konularında bilgi ve tecrübe sahibi olması gerektiğini dile getiren Cihan Tozlu, “Tamamen sizin vizyonunuzla alakalı. Siz bahçenizi kurun telefonla sizi yönlendirelim. Ama önce doğru fidanı alacaksınız, doğru yere dikeceksiniz, sulaması yapılacak. Her şey sırayla gitmeli.  Maviyemiş, ılıman iklim koşullarına kolay adapte olabilen bir meyve” ifadesini kullandı.

PAZARDA TALEP VAR

 “40 yıldır meyvecilik yapıyoruz ve şimdi tüm enerjimizi, bilgi ve birikimimizi maviyemişe yönlendirdik. Çünkü geleceği var, üretim, satış, ihracat imkânımız büyük, çünkü pazar var, pazarda talep var” diyen Safir Berry A.Ş Üretim Müdürü Cihan Tozlu, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizde doğru yatırımlarla, daha uzun sürelerde hasat imkânımız var. Dünyadaki trend maviyemiş. Müşteriler neden ‘maviyemiş yetiştirmiyorsunuz’ dediler.  Bu çeşitleri dikerseniz ‘biz alacağız’ dediler. Sürekli geldiler. Almanya’da ki en büyük süper marketle 1 hafta önce satış anlaşması imzaladık.”

BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

Tozlu , “Avrupa ülkelerinden en büyük avantajımız, Antalya’dan başlayıp İzmir, Bursa olarak yüksek rakım dediğimiz zaman 7-8 ay da farklı çeşitlerle bu meyveyi üretme imkanımız var. Bu sefer dünyada global oyuncu oluşturuyor. Global oyuncuda akıllı oyuncu gerektiriyor. Bu yüzden maviyemişi tarımın ve toprağın geleceğini düşünen insanlar yapmalı. Bu sebeple hep birlikte hareket edildiği takdirde Türkiye’nin global pazarda özellikle Avrupa pazarındaki yeri çok daha kuvvetli olacak” dedi.