EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-01-2022 16:02   Güncelleme : 18-01-2022 16:12

'Bu ücretlerle denetim mümkün değil'

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nde 1920 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek genel kurulu öncesi Çalışma Grubu adına başkan adaylığını açıklayan Cevat Şahin, mesleki sıkıntılara vurgu yaptı: Uzmanlaşma ve yetkinleşmeyi artık hayata geçirmeliyiz, bu ücretlerle denetim yapmak mümkün değil. Üniversite kontenjanları, ihtiyaç temelli belirlenmedi.

'Bu ücretlerle denetim mümkün değil'

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nde 1920 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek genel kurulu öncesi, Cevat Şahin adaylığını açıkladığı toplantıya AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker, İMO eski başkanlarından Necati Şahin, Cevdet Yüce, Maksut Kaya, Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Turgay Yel, BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Devrim İzgi, İnegöl Belediyesi Başkan Yardımcısı Oğuzhan Uslu, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Kenan Akyürek, İMO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, İMO Bursa Şubesi’ne bağlı temsilcilik yönetimleri, İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç ve yönetim kurulu üyeleri, kurum ve kuruluşların temsilcileriyle beş yüzü aşkın inşaat mühendisi katıldı.

KRİZ HEPİMİZİ YORDU

Şahin, şu anda 17. dönem yönetim kurulunda saymanlık görevini sürdürdüğünü belirterek, inşaat mühendisliğine yönelik mevcut durum, sorunlar ve çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaştı: “Bir taraftan ekonomik kriz diğer taraftan küresel salgın, ne yazık ki hepimizi fazlasıyla yordu, yormaya da devam ediyor. Bu dönemde çok sayıda serbest çalışan meslektaşımız ya iş yerini kapattı ya da küçülmeye gitti. Ücretli çalışan meslektaşlarımız ise ya işlerinden oldular ya da düşük ücretlere razı olmak zorunda kaldılar. Tüm bu sıkıntıların yanında yaşadığımız salgın sürecinde, birçok meslektaşımızı ve yakınımızı kaybettik.”

UZMANLAŞMA SAĞLANMALI

Şahin, şöyle devam etti: “Mesleğimizi düzenleyen en temel mevzuat; 1938 yılından kalma, 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkındaki Kanundur. Bu kanun ‘tecrübeyi’ dikkate almamakta; mühendis ve mimarların mezun oldukları andan itibaren her türlü yapıya imza atmalarına olanak sağlamaktadır. Mesleğimiz; su yapılarından yüksek yapılara, yollardan köprülere kadar çok geniş bir çalışma alanına sahip. Tüm bunlar göz önüne alındığında, bir inşaat mühendisinin bu kadar fazla konuya hâkim olması mümkün mü? Bu nedenle meslek alanımızda uzmanlaşma ve yetkinleşmeyi artık hayata geçirmeliyiz.”

BÖLÜM KONTENJANLARI

Şahin, bugün toplam 127 üniversitede inşaat mühendisliği eğitimi verildiğini, Oda’nın kuruluş tarihi olan 1954’ten 2007’ye kadar geçen 53 yılda bu sayının yaklaşık 75 bin iken son 15 yılda bu sayının 150 bini aştığına dikkat çekti. Şahin, “Bugün mesleğimizin ve meslektaşlarımızın yaşadığı problemlerin başlıca nedeni, kontenjanların ihtiyaç temelli bir planlama ile belirlenmemiş olmasıdır. Aynı zamanda bu durum, büyük ümitlerle ve büyük fedakârlıklarla inşaat mühendisliği eğitimi almış olan gençlerimizin ya işsizlikle karşı karşıya kalmalarına ya da düşük ücretlerle çalışmalarına sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

YAPI DENETİM SORUNU

Şahin, “TOKİ ve bunlara bağlı iş yapan müteahhitlerin yaptıkları inşaatlar yapı denetim kapsamı dışındadır. Yapı denetim hizmet bedelleri ise yüzde 4-8 aralığından, önce yüzde 3’e, ardından yüzde 1,5’e düşürüldü. İlgili idare ve bakanlık payları da dikkate alındığında hizmet bedeli yüzde 1,5’in de altına düşmektedir. Emlakçıların üretilen değer üzerinden yüzde 4 aldığı bir ortamda; yapı denetim hizmet bedellerinin yüzde 1,5’in de altında olması, dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birisi üzerinde yer alan ülkemizin büyük bir ayıbıdır. Bu ücretlerle ne yazık ki gerçek anlamda denetim yapmak mümkün değildir. Bu durum, meslektaşlarımıza düşük ücret olarak yansımakta ve beraberinde deprem güvenliği olmayan kalitesiz yapılaşmayı getirmektedir” dedi. (İMO Bursa)