EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-05-2022 10:00   Güncelleme : 10-05-2022 10:03

Bu seviyede diren dolar

Mart ayından bu yana yatay seyreden Dolar kuru dün itibariyle 15’in üzerine tırmandı. Doların seyrinin değişmesini değerlendiren Doç. Dr. Filiz Eryılmaz 15’in kritik bir direnç olduğunu belirterek, “15.65 üstünde haftalık kapanış yaparsa teknik olarak söylüyorum yükselişler daha da hızlanır. Hem iç hem dıştan en ufak kötü bir haberde daha da hızlanır. Bu yüzden mümkün mertebe 15.25 altı kalması iyi olur” dedi.

Bu seviyede diren dolar

Özlem ATAÇ/Ezgi ÖZDAŞ

Yeni haftaya 14,95 seviyesinden başlayan Dolar/TL kuru, gün içinde 14,99 liranın üzerine tırmandı. Mart ayından bu yana yatay seyreden dolar kuru dün itibarıyla 15'i aşarken Euro 15,87 seviyesine yükseldi. Dolar en son 15 lira seviyesini en son 21 Aralık'ta görmüştü. Bursa Uludağ Üniversitesi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, Dolar’ın 15 TL’nin üzerine çıkmanın sebeplerini ve bundan sonraki süreci anlattı. Doların 15 TL’nin üzerine çıkmasının iki sebebi olduğunu belirten Eryılmaz, “Bunlar iç ve dış sebepler olarak ayrılabilir. Dış sebebi şöyle özetleyebiliriz: FED geçtiğimiz günlerde bir toplantısı oldu. Bu toplantıda puan artırdı fakat piyasa enflasyonu ve özellikle resesyon endişelerini küresel ve Amerika bazında çok güçlü gördüğü için FED’in daha yüksek faiz artırması gerektiğini düşünüyor. Dolayısıyla hem 22 yıl sonra 50 baz puanlık artış gelmesi bundan sonra da piyasanın daha yüksek artış beklemesi nedeniyle hem dolar endeksi yani doların global değeri hem de Amerikan on yıllıkları ki bu Amerikan on yıllıkları dolar- TL’yi yukarı çeker- her ikisinde de tarihi yükselişler var. Şöyle söyleyeyim dolar endeksi son 20 yılın en yüksek düzeyinde. Amerikan yon yıllıkları da şu an son 4 yılın zirvesinde. Dolayısıyla bu iki verinin yükseliyor olması dolar-TL’yi yukarı çekiyor. Birinci temel sebep bu” ifadelerini kullandı. 

‘KUR’UN KADEMELİ YÜKSELİŞİ DEVAM EDECEK’

“Bizde Dolar-TL’yi tutan kur korumalı mevduat var” diyen Eryılmaz, “Yani kur korumalı mevduatla beraber belirli düzeyde tutulmaya çalışılıyor. Fakat hem dışarda başta FED olmak üzere İngiltere Merkez Bankası gibi bütün büyük merkez bankalarının faizi artırması içeride de bir miktar geçen haftanın enflasyon verileri beklenti üstü geldi. Bir önceki haftada da enflasyon raporunda Merkez Bankası Başkanı bundan sonra faiz artışı olasılığını da gündemden kaldırdı. Dolayısıyla içeride de bu bir miktar tansiyonu artırdı. Enflasyonun beklenti üstü gelmesi, dışarıda Rusya-Ukrayna ile ilgili petrol fiyatlarının artması, AB’nin petrolde ambargo uygulanmasına dair söylentiler, dışarı ise Amerika’nın durumu ortada bunların hepsi bir araya geldiğinde hem dışarıda hem içerideki tansiyonun artmış olması kurun kademeli yükselişinin devam edeceğini gösteriyor bize” dedi. 

‘GÜÇLÜ ATAKLAR BEKLEMİYORUM’

Kurun belirli sakinliği sağladığını belirten Doç. Dr. Eryılmaz, “Artık bütün dünya ülkelerinde genel olarak Dolar karşısında paralarının değer kaybetme durumu var. Bizde her zaman kur korumalı mevduatın bu derece sakinlik sağlamasını bekleyemeyiz elbette. Çünkü bizde de enflasyon yüksek olduğu için dışarıdaki işlerin daha tansiyonunun artması piyasaları tedirgin ediyor. Dolayısıyla fiyatlamalar bu kadar artmışken Dolar-TL’nin sürekli orada kalmasını beklememek gerekir. Ben hep şunu söyledim: Evet, kurda kademeli yükselişler olacaktır. Yaz aylarında turizm gelirleri ile birlikte dışarıda ve içerideki olumsuz hava bir miktar bastıracaktır. Kurda çok güçlü ataklar beklemiyorum. Kur korumalı mevduat nedeniyle kademeli artışlar bekliyorum. Temmuz ve ağustosta kur korumalı mevduatta şirketlerin dönüşleri var. Şirketler kur korumalı mevduattan devam edecekler muhtemelen. Çünkü sene sonuna kadar Kurumlar Vergisi istisnası getirilecek. Onlar devam ederse kurdaki o ateş daha da alınmış olur. Böyle bir beklentim yok ama şirketler büyük çıkışlar gerçekleştirirse bu da etkili olur. Evet turizm gelirleri gelecek, kur bir miktar düşürecek ama işte kur korumalı mevduattan şirket çıkışları ne olacak? Beklenti devam edeceği yönünde” diye konuştu. 

‘PATLAYACAK GİBİ SPEKÜLASYONLARA İNANMIYORUM’

“Geçtiğimiz iki-üç aylık sürece göre bir miktar daha kademeli artış yapan bir kur olacak” diyen Doç. Dr. Eryılmaz, “Bu hiçbir zaman aralıktaki gibi 18’lere giden hızlı bir süreç olmayacaktır. Çünkü kur korumalı mevduat var. Ama artık bundan sonra beklememiz lazım. Öyle 4-5 hafta 14.90’da kalacak, 14.50-14.80 gibi artık o kadar sakinlik beklememek gerekir. Mesela şu an 15’i geçti. 15 kritik direnç. 15.65 bir diğer kritik direnç. Hele ki 15.65 üstünde haftalık kapanış yaparsa teknik olarak söylüyorum yükselişler daha da hızlanır. Hem iç hem dıştan en ufak kötü bir haberde daha da hızlanır. Bu yüzden mümkün mertebe 15.25 altı kalması iyi olur. Daha da mümkünse 15.65 altı kalması kurdaki sakinliği artırır. Ama dediğim gibi bundan sonraki süreçte artık işler hem içeride hem dışarıda daha da zorlaşacak. Dolayısıyla en azından yılın başından bu yana olan sakinlik daha kademeli bir yükselişe dönüşür. Kur çok artacak, patlayacak gibi spekülasyonlara inanmıyorum. Yaz ayları sonuna kadar böyle bir durum olmaz kademeli yükseliş olur. Bundan çok eminim. Yaz ayları sonundan sonra da kur korumalı mevduattan çıkışlar nasıl olacak, dışarıda Amerika ve Avrupa Merkez Bankası ne yapacak, ne kadar sertleşecekler gibi durumlar etkili olacak. Bir miktar sindirilecektir tabi ama Amerika için haziran ve temmuz toplantıları çok önemli. Temmuz-ağustos sonuna kadar iç gelişmeler açısından sakinlik olabilir. Dış gelişmelere de bakacağız. Kademeli yükselişler olacaktır diye düşünüyorum” diye sözlerini tamamladı.