KADIN-YAŞAM
Giriş Tarihi : 20-06-2022 17:09   Güncelleme : 20-06-2022 17:09

Bu formül kahve lekesini söküp atıyor!

Çalışırken mola verdiğiniz esnada ya da bir görüşmeye katıldığınızda tişörte ve gömleğin üzerine dökülen kahve gününüzü kabusa çevirebilir. Oldukça yoğun olan kahve lekesi bir damla dökülmüş olsa bile hızlıca önlem almazsanız kıyafetinize veda etmek zorunda kalabilirsiniz. İşte kahve lekesini temizlemek için kullanılan o yöntem hakkında merak edilen detaylar.

Bu formül kahve lekesini söküp atıyor!

Üzerinize dökülen kahve lekesi en zorlu lekelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle aceleci haraketleriniz ve önemli bir işiniz var ise kahve ya da çay kazaları aniden sizi bulabilir. Kahve lekesini yok etmek için maalesef su tek başına bu sorunu çözemiyor.

haberici-004.jpg

KAHVE LEKESİNE ÇÖZÜM

Lekeniz hala yeni ise, lekenin üzerine biraz soğuk sabunlu su koyup lekeyi emecek bir kağıt havluyla lekelemek o an için e makul çözüm olabilir. Eve gittiğinizde ise kahve lekesi olan tişörtü ya da gömleği muhakkak elden geçirmeniz gerek. Aksi takdirde o giysinize veda etmek durumunda kalabilirsiniz. Örneğin, beyaz sirkenin kolayca imdadınıza yetişebileceğini biliyor muydunuz? Sirkenin leke çıkarma, yağ giderme, beyazlatma ve koku giderme gücüne büyük ölçüde güvenebilirsiniz.

Eşit seviyede beyaz sirke ve soğuk suyu karıştırın. Karışımı lekenin üzerine dökün ve giysiyi çamaşır makinesine koymadan önce birkaç dakika bekletin.

LİMON SUYU YÖNTEMİ

Kahve lekesi için limon suyu da leke çıkarma ve yağ giderme özellikleriyle çok yönlü bir yardımcıdır. Lekeyi bu karışıma dökmeniz ve hafifçe ovalamanız yeterlidir. Ardından normal yıkama döngüsüne geçebilirsiniz.

haberici2-004.jpg

BEKLEMİŞ VE KURUMUŞ KAHVE LEKESİNİ ÇIKARMAK

Bazen kahve lekesine anında müdahale edemeyebiliriz. Bu gibi durumlarda kıyafetinizi ılık suda bekleterek lekeli kısmın yumuşamasını sağlayın. Sonrasında lekenin üzerine karbonat dökün ve temiz bir bulaşık süngeriyle ovalayın. Sonrasında lekeli bölgeyi durulayın ve kurumasını bekleyin.