SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-08-2022 17:09   Güncelleme : 03-08-2022 17:09

Bu besin alerjinizi artırıyor! Uzak durun

Yaz aylarında daha fazla yaşadığımız bu rahatsız edici durum basit gibi görünsede ardında kötü sorunları getirebilir. Alerji genetik olarak ebeveynlerinden bebek ve çocuklara geçmekle birlikte bebek, çevre ve beslenme düzeninin etkisi ile alerjik yapıyı sonradan edinebiliyor.

Bu besin alerjinizi artırıyor! Uzak durun

Gıda alerjisi, belirli gıdaların anormal bir bağışıklık tepkisini tetiklediği bir durumdur. Bağışıklık sisteminizin bir gıdadaki bazı proteinleri yanlış olarak zararlı olarak tanımasından kaynaklanır. Ardından vücudunuz, iltihaplanmaya neden olan histamin gibi kimyasalların salınması da dahil olmak üzere bir dizi koruyucu önlem alır.

 ALERJİ NEDİR?

Alerjik reaksiyonlar, bağışıklık sisteminiz vücudunuzdaki yabancı bir cisme tepki gösterdiğinde ortaya çıkar. Buna karşılık, vücudunuz antikorlar oluşturur. Bu antikorlar sisteminize girdikten sonra cildinize, akciğerlerinize ve gastrointestinal sisteminize yapışırlar. O alerjenle tekrar karşılaştığınızda, antikorlar kan damarlarını genişleten histamin salgılar. Bu alerjik reaksiyona neden olur.

GIDA ALERJİSİ BELİRTİLERİ

GIDA ALERJİSİ BELİRTİLERİ 

Belirtiler, alerjinin türüne bağlı olarak, maruziyetten birkaç dakika sonra veya birkaç saat hatta birkaç gün sonra ortaya çıkabilir. Aşağıdakilerden bazılarını içerebilirler: dilin, ağzın veya yüzün şişmesi, nefes almada zorluk, düşük kan basıncı, kusma, ishal, kaşıntılı döküntü

Daha ciddi vakalarda, bir gıda alerjisi anafilaksiye neden olabilir. Çok çabuk ortaya çıkabilen semptomlar arasında kaşıntılı bir döküntü, boğazda veya dilde şişme, nefes darlığı ve düşük tansiyon sayılabilir. Hatta bazı vakalar ölümcül olabilir.

İNEK SÜTÜ

İNEK SÜTÜ 

İnek sütü alerjisi en çok bebeklerde ve küçük çocuklarda görülür. Bebeklerin ve küçük çocukların %2-3'ünü etkileyen en yaygın çocukluk çağı alerjilerinden biridir. Bununla birlikte, çocukların yaklaşık %90'ı, 3 yaşına geldiklerinde durumu aşacak ve yetişkinlerde çok daha az yaygın hale gelecektir. İnek sütü alerjisi teşhisi konulursa, tek tedavi inek sütü ve onu içeren gıdalardan kaçınmaktır. Alerjisi olan bebekleri emziren anneler de inek sütünü ve onu içeren yiyecekleri çıkarmak zorunda kalabilirler.

YUMURTA

Yumurta alerjisi , çocuklarda gıda alerjisinin ikinci en yaygın nedenidir. Bununla birlikte, yumurta alerjisi olan çocukların %68'i, 16 yaşına geldiklerinde alerjilerini aşacaktır. Belirtiler şunları içerir:

Mide ağrısı gibi sindirim rahatsızlığı
Kurdeşen veya kızarıklık gibi cilt reaksiyonları
Solunum problemleri
Alerjiyi tetikleyen proteinlerin çoğu yumurta beyazında bulunur, bu nedenle yumurta beyazı alerjisi daha yaygındır.

KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ

KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ 

Kabuklu deniz ürünlerine alerjiniz varsa bunlardan uzak durun:

Karides
Kerevit
Istakoz
Kalamar
Deniz ürünleri alerjisinin en yaygın tetikleyicisi, tropomiyosin adı verilen bir proteindir. Bir bağışıklık tepkisini tetiklemede rol oynayabilecek diğer proteinler, arginin kinaz ve parvalbumindir. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi zamanla düzelme eğiliminde değildir, bu nedenle bu durumdaki çoğu kişi alerjik reaksiyondan kaçınmak için tüm kabuklu deniz ürünlerini hayatından çıkarmalıdır.

 

FISTIK TÜRLERİ

FISTIK TÜRLERİ 

Fıstık ve fındık alerjisi ağaçlardan gelen bazı tohumlara karşı bir alerjidir. ABD nüfusunun yaklaşık %1'ini ve belki de dünya çapındaki insanların %3'üne kadarını etkilediği düşünülen çok yaygın bir gıda alerjisidir. Fıstık alerjisi olan kişiler, fındık ezmesi ve yağlar gibi bu kuruyemişlerle yapılan gıda ürünlerine de alerjisi olacaktır.

Ek olarak, sadece bir veya iki çeşit yerine tüm kuruyemişlerden kaçınmak daha kolaydır. Ve diğer bazı alerjilerin aksine, ağaç yemişlerine karşı alerji genellikle ömür boyu süren bir durumdur.Yapılan araştırmalar, yer fıstığının erken tanıtılmasının koruyucu olabileceğini göstermiştir.