SPOR
Giriş Tarihi : 03-08-2022 10:46   Güncelleme : 03-08-2022 10:46

Boynuz kulağı geçti

18. Geleneksel Dadaşlar Derneği Karakucak güreşlerinde Erzurumlu İbrahim Bölükbaşı finalde karşılaştığı Samsunlu Ali Rıza Kaya'ı yenerek hem geçen yılın rövanşını aldı hem de başpehlivan oldu

Boynuz kulağı geçti

Ufuk IRGAŞ

Bu yıl 18’ncisi yapılan Bursa Dadaşlar Derneği Karakucak Güreş etkinlikleri iki gün sürdü. Etkinliğin ilk gününde Erzurum yöresi sanatçıları sahne alarak söyledikleri yöre türküleriyle davetlilere neşeli anlar yaşattı. İkinci günde ise 13 kategori 300’ün üzerinde Pehlivan Kırpıt giyerek çayırda birbirleriyle kıyasıya mücadele etti.

BAŞKANDAN BİRLİK ÇAĞRISI

18 Sene önce başlayan ve geleneksel hale getirilen güreşlerin yapılmasında büyük rol oynayan Bursa Dadaşlar Dernek Başkanı Mikail Kaya güreşlerde yaptığı konuşmasında birlik çağrısında bulunurken, “Doğduğumuz şehir Erzurum, spor dalında cirit oyunları, Palandöken kış sporları ve Karakucak Güreşleri ile anılır” dedi.

BÖLÜKBAŞI BAŞPEHLİVAN OLDU

Güreşlere destekte bulunan iş insanları ve sponsorlar ile emeği geçen sanatçılara dernek yönetimi tarafından anmalık takdim edildiği güreşlerin Baş boyunda 19 pehlivanın mücadelesinde favori gösterilen Samsunlu Bursa bölgesi pehlivanı Ali Rıza Kaya geçen sene yendiği Erzurumlu İbrahim Bölükbaşı'na yenilerek Başpehlivanlığı rakibine kaptırdı. Baş Pehlivanın ödüllerini Ağa Erdem Olgun ile Dernek Başkanı Mikail Kaya takdim etti.

AĞALIĞIN BEDELİ 125 BİN LİRA

Kırkpınar baş cazgırı Pele Mehmet’in oğlu Pele Bülent ve Levent'in cazgırlığını yaptığı güreşlere MHP,İYİ Parti DEVA Partisi yöneticileri başta olmak üzere çeşitli siyasi parti temsilcileri ile mahalle muhtarlarının da katılarak destek verdiler. Güreşin ağalık ihalesine ise dört aday katıldı. İhalede 125 bin lira taahhüdünde bulunan ENA ASANSÖR Sahibi Erdem Olgun güreşlerin yeni ağası seçildi.