BURSA
Giriş Tarihi : 15-11-2021 09:02   Güncelleme : 15-11-2021 09:02

Boyacılar eyleme gidiyor!

Boya, badana işlerini kış mevsimine girmeden planlayanlara kötü haber boyacılardan geldi. Bursa Boya ve Dekorasyoncular Odası Başkanı Ferhat Daysalı, “İş alamaz duruma geldik. Boya fiyatları günlük değişmeye başladı. Bu durum hem bizi zora soktu, hem de alıcıların bize olan güvenini sarstı. Bursa boyacılar olarak eyleme gidiyoruz” dedi.

Boyacılar eyleme gidiyor!

Özlem ATAÇ

Rutubetin yaz aylarına kıyasla çok daha az olması sebebiyle boya, badana işlerini kış mevsimine girmeden planlayanlara kötü haber boyacılardan geldi. Pandemi sürecinde vatandaşın daha güvenli olur düşüncesiyle kendi boyasını kendi yapmasıyla ve yaşanan maddi sıkıntılar sebebiyle de boya işini daha sonraya ertelemeleri boya ve badanacılara zor zamanlar yaşatmıştı. Salgının etkisinin azaldığını düşünerek rahat bir nefes alacaklarını düşünen boya ve badanacılar ise şimdi fiyat artışlarından şikayetçi. ‘Bin 200 üyemizle eylem yolu gözüktü’ diyen Bursa Boya ve Dekorasyoncular Odası Başkanı Ferhat Daysalı, “Pandemi sürecinde her sektörün yaşadığı sıkıntılar bizde de yaşandı. Kimi evime boyacı almam deyip boyasını kendi yaptı, kimi şimdi boyaya verecek param yok deyip evini, iş yerini boyamayı pandemi sonrasına erteledi. Tam salgın etkisini azalttı, yasaklar kalktı rahat bir nefes alabiliriz derken, fiyat artışları bizi tekrar dibe vurdu” dedi.

‘VATANDAŞIN GÜVENİNİ KAYBEDİYORUZ’

“İş alamıyoruz, neden alamıyoruz derseniz boya maliyetlerinin günlük değiştiğinden dolayı…” diyen Daysalı, “İşe başlarken kazanç var gibi gözüküyor ama iş diyelim 3 ay sürdü, bu sefer zarar etmeye başlıyoruz. Neyin arkasına sığınıyor bizim bayisi olduğumuz firmalar; ham madde. Ama bu hiç inandırıcı değil. Bana göre imalatçı da bu işi suiistimal ediyor. Diyelim siz benden 10 teneke boya aldınız iç ya da dış. Bu boya size yetmedi, 3 teneke daha almak istiyorsunuz, ertesi gün geliyorsunuz ben size farklı bir fiyat söylemek zorunda kalıyorum. Bu inandırıcı gelmiyor insanlara ve biz rencide oluyoruz. Diretiyorlar ‘bir günde zam mı gelir’ diye. Ben işin içinde olduğum için fiyatların bu şekilde arttığının farkındayım ama 5 yılda bir boya alan kişi bir günde fiyatların artacağını düşünmüyor. Bunlarda bizim için sıkıntı. Vatandaşın güvenini kaybediyoruz” diye konuştu.

FİYAT SÖYLERKEN UTANIYORUZ

“Fiyat söylerken utanır mı insan, biz fiyatları söylerken utanıyoruz. Fiyat veremiyoruz tüketiciye. Hem uygulama yapıyorum hem boya satıyorum, satışta da, uygulamada da sıkıntı yaşıyoruz. Şu an iş alamıyoruz. Neden o iş bitinceye kadar zarar edeceğim zaten, neden alayım ki. Üretimde sıkıntı var gibi duyumlar aldık ama biz bu durumla karşılaşmadık. Sıkıntı üretimde değil fiyatlarda. Üretimde sıkıntı olsaydı alırken mal yok denirdi ama bize mal yok denmedi fiyatı bu dendi. Daha önceleri yıllık bağlantı yaparken şimdi fabrika bağlantı da yapmıyor. Hemen vereceksin ödemeyi, hemen siparişi geçeceksin. Yani deposunu bana kullandırmıyor artık. Dolayısıyla şunu anlıyoruz; imalatta sıkıntı yok, onlarda bunu fırsata çevirmiş gibi mal satıyor. Üretimle ilgili bir sıkıntı duymadık iskontalar düştü, yüzde 25 zam geldi, yüzde 30 zam geldi biz bunları duyduk. Bin 200 üyemizle eylem planı yapmayı düşünüyoruz. Biz artık boya almayalım bir müddet diye” ifadelerini kullandı.