SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-06-2022 16:25   Güncelleme : 16-06-2022 16:25

Böbreklerde bu 5 soruna dikkat!

Kandan atık ürünlerin süzülüp temizlenmesinden ve sıvı fazlasının idrar şeklinde atılmasından sorumlu olan böbrekler, vücudun önemli organlarından biridir. Peki böbreklerimizde herhangi bir sorun olup olmadığını nasıl anlarız? İşte bu 5 sorun böbreklerinizde sorun olduğunun sinyalini veriyor...

Böbreklerde bu 5 soruna dikkat!

Böbreklerimiz vücudumuzun son derece önemli bir parçasıdır. Sağlıklı, işleyen böbrekler kanınızdaki toksinleri uzaklaştırır, ancak bundan çok daha fazlasını yaparlar. Ayrıca kan basıncınızı düzenler ve yeterli kırmızı kan hücresine ve güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlayan hormonlar üretirler. Hayati öneme sahip olabileceğinden bu 5 belirtiye dikkat edin. Size böbreklerinizde bir sorun olduğunu söyleyebilecek sinyallerin farkında olmak çok önemlidir.

5eb99d2aadcdeb1c4025d2f9.webp

BÖBREKLER VÜCUTTA SÜZGEÇ GÖREVİ GÖRÜR

Böbrekleriniz vücudunuzu detoksifiye eder, bu yüzden onlarda bir sorun olduğunda bu tüm vücudunuzu etkiler. Ne yazık ki, böbrek hastalıkları çok yaygındır ve çoğu zaman sadece geç bir aşamada keşfedilirler. Böbrekler zaten çok fazla hasar görmeden ve sonra zaten çok geç olana kadar genellikle ağrı veya rahatsızlık hissetmeye başlamazsınız. Bu nedenle, gerçek bir böbrek hasarı olmadan önce vücudunuzun verdiği sinyalleri tanımak önemlidir. Bu şekilde, böbrek yetmezliği veya ciddi böbrek hasarı gibi büyük problemler ortaya çıkmadan onu yakalarsınız.

basliksiz-11.jpg

BU 5 SORUN BÖBREKLERİNİZDE SORUN OLDUĞUNUN SİNYALİNİ VERİYOR

Düzgün çalışan böbrekler vücudunuzun 'koşmasını' sağlar. Böbrek sorunları beraberinde çok büyük sağlık riskleri getirebilir, bu yüzden çok dikkatli olun! Aşağıdaki sinyaller böbreklerinizde bir sorun olabileceğini gösterebilir. İşte o sinyaller;

  1. İdrarınızdaki değişiklikler: Sağlığınız hakkında size düşündüğünüzden daha fazlasını anlatabileceğinden, idrarınıza her zaman dikkat edin. Böbrek problemlerinin en yaygın ve erken belirtileri köpüklü idrar, koyu renkli idrar, gece daha sık idrara çıkmak zorunda kalma, idrar sıklığında ve miktarında değişiklik veya idrar yaparken baskı hissetmedir.
  2. Yorgunluk: Sağlıklı böbrekler, uygun miktarda kırmızı kan hücresine sahip olmanızı sağlar ve bunlar da kanınızda yeterli oksijen olmasını sağlar. Bu nedenle, bu durumda oksijen eksikliği olduğu için yorgunluk böbrek problemlerinin bir göstergesi olabilir.
  3. Nefes darlığı: Bu genellikle böbrek problemleriyle de ilişkilidir, ayrıca çok az kırmızı kan hücresi bulunmasının neden olduğu oksijen eksikliğinden kaynaklanır.
  4. Cilt sorunları: Böbrekler kanınızı detoksifiye eder, bu nedenle bu doğru yapılmadığında toksinler birikmeye başlar. Bu, döküntülere ve kaşıntıya neden olabilir.
  5. Ağız kokusu: Bu aynı zamanda kanınızdaki toksinlerin birikmesiyle de ilgilidir.