BURSA
Giriş Tarihi : 02-11-2021 10:29   Güncelleme : 02-11-2021 10:29

Bizi yalnız bırakmıyorlar

Evet, bugün Çaycı İsmail'in kurucusu ve işletmecisi İsmail Şeherli ile uzun bir aradan sonra tekrar oturup bir röportaj yapma fırsatımız oldu. Bakkal dükkânını 2012'de çay ocağına dönüştüren İsmail Şeherli, Abdal semtinin havasını değiştirdi. Tarihi dokuyu görmek için gelenler, simit ve tahinli pidelerini tahta masaların üzerinde çay eşliğinde yiyebiliyorlar.

Bizi yalnız bırakmıyorlar

Özkan YILDIRIM/ÖZEL RÖPORTAJ

****Biz sizi iyi tanıyoruz ama tanımayanlar için sizi tanıyarak röportajımıza başlayalım isterseniz İsmail Ustam?

ÇAYIMIZIN HARMANINI 11 YILDIR

AYNI ŞEKİLDE BEN YAPIYORUM

----Elbette, memnuniyetle. 1961 İnegöl-Alibeyköy doğumluyum. 2006'nın Kasım ayında buraya geldim. Buradaki büfemizi altı buçuk sene kadar işlettikten sonra 2011 yılı 9 Nisan’da çay ocağına döndük. Burada çocuklarım Yalçın ve Kazım’da yanımdalar. Ayrıca çalışanlarımızda var. 2011'de Çay Ocağı’na geçtikten sonra 2015 yılında yandaki mekanı da aldık ve sonrasında en son arka taraftaki bahçesi olan yeri de bünyemize ekledik. Çayımızın kalitesini kesinlikle hiçbir zaman bozmadık.2011 yılında nasılsa şimdi de öyle, özel olarak ben harman yapıyorum çayımızı 9 yıldır aynı şekilde. “Bursa'nın tarihi mekanı Abdal Mahallesi'ndeki Abdal Fırını ve sonrasında açılan Taş Fırında üretilen tahinli pide ve simit, 7 yıl önce hizmete giren Çaycı İsmail'in çay ocağında demlenen çaylarla farklı bir tada büründü.  4 plastik masa ve sandalye ile işe başladığını söyleyen İsmail Şeherli, o dönemde Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı mekanın etrafında bulunan plastik masaları kaldırıp, 'ahşap masa koy, buranın havasına uysun' teklifinin ardından semtin havasının değiştiğini söyledi. Tahta masalar ve hasır iskemlelerin sayısını artırdıktan sonra, fırından simit ve tahinli pide alanlara, ücretsiz zeytin ikram ederek ahilik kültürünü yaşatmaya başlayan İnegöllü İsmail Şeherli, damaklarda olağanüstü tat bırakan çayı ile Abdal'a gelen yerli turistlerin ilgi odağı oldu”. 

BURSA’YA, TARİHİ ABDAL SEMTİNE

RENK KATAN BİR İŞLETME..!!

****İsmail Ustam kahvaltı servisine de başladınız değil mi? Çünkü başka kahvaltı mekanlarında adam başı 40 liraya, 50 liraya kadar  fiyatların yükseldiğini duyuyoruz.

Çay servisimizin yanı sıra simidin yanında, tahinli pidenin yanında, böreğin yanında biz çay servisimizi yapıyoruz. Bunun yanı sıra isteyenlere kahvaltı servisi de verebiliyoruz. Kahvaltı servisimizde zeytin, bal kaymak, peynir, haşlanmış yumurta gibi daha birçok ürünümüz bulunmakta. Simidin yanına gerekli olan kahvaltı servisi yapıyoruz, bu da tabii oldukça uygun oluyor. Evet söylemiş olduğunuz gibi birçok mekanda adam başı yüksek ücretler alınırken burada dört kişilik, beş kişilik  bir ailenin simidinin, tahinli pidesinin, poğaçasının  yanına  bizim  kahvaltı tabağımızı da almış olsalar  5 kişi çok daha uygun fiyata kahvaltılarını yapmış olurlar. Bu da elbette halkımız tarafından görülüyor. Şükürler olsun çok güzel bir teveccüh görüyoruz. Sabah 6 gibi açılıyoruz, çay ve kahvaltı servislerimize başlıyoruz. Hava durumuna göre akşam 21:00- 22:00’ye kadar devam ediyoruz, tabi çocuklarımızla birlikte burada güzel bir görev bölümü yapmış durumdayız. Hafta da bir izin yapıyoruz.

‘ASLA KALİTEDEN ÖDÜN VERMEDİM’

Arka taraftaki en son çay bahçesini de işletmemize ekledik. Tabii burasıda bilhassa ailelerin rahatlıkla oturabileceği bir yer oldu. Şimdi gider oradan da fotoğraflarımızı çekeriz. Gerçekten burada bu tarihi fırınlar bölgesinde vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak için çabalıyoruz, 11 yıla yakındır. Aynı kalitede çayımız ile ve her gün daha gelişen mekanlarımız ile hizmet vermekteyiz. Burada kesinlikle 5 bardak çay, 6 bardak çay içseniz bile dokunmaz. Çok güzel özel harmanında çayımız mevcut. Az önce de söylediğim gibi benim arkamdan çocuklarım Kazım ve Yalçın geliyorlar, onlar nasıl benim yanımdalarsa, onlarında çocukları yani torunlarım onların yanlarında olacaklardır inşallah.   11 yılda Abdal'a fark kattık. Dört plastik masa sandalyemiz vardı. Dönemin Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısının önerisi ile tahta masalar koyduk, tarihi mekana uygun hale getirdik. Simit ve tahinli pide ile karnını doyuranlara zeytin ikram ettim. Herkesin hoşuna gitti. Amacım, buranın daha iyi tanınmasıydı. Biliyorsunuz çay zevktir, kültürdür. Ben buna çok dikkat ettim, asla kaliteden ödün vermedim. Aynı zamanda da fiyat politikasına dikkat ederek, vatandaşın cebine de hitap ettim. Güzel çay için öncellikle malzeme iyi olmalı, çayın harmanı içinde aynı şey geçerli. Sabah 6'da demlediğimiz çayla, akşam 5'te içilen çayın tadı aynı olmalı. Biz buna özen gösteriyoruz. Zaman içinde müşterimizle inanılmaz bir diyalog oluştu.

FARKLI İLLERDEN TURİSTLER GELİYOR

Özellikle Pazar günleri sabah namazından sonra mekânlarının içi, dışı dolup taştığını kaydeden Şeherli, "Burası artık farklı bir havaya büründü. Türkiye'nin farklı şehirlerinden turistler simit, tahinli pide yemek, çay içmek ve buradaki havayı solumak için geliyorlar. Bir yanda asırlardır ayakta duran camimiz, diğer yanda türbe, Bursa'nın kimliğini yansıtan yapılar ve hemen karşıdaki Ördekli Kültür Merkezi buraya farklı bir atmosfer katıyor. Mesela pazar günleri sabah namazından çıkanlar akın akın Abdal'a gelirler. Herkese soruyorum, neden burasını tercih ediyorsunuz diye? 'Huzur buluyoruz' diyorlar. Biz de buraya gelen müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için çaba sarf ediyoruz. Çayımızın demine, suyuna dikkat ediyoruz. Sonrasında ortaya çok güzel bir bütünlük çıkıyor" dedi.

MEMNUN AYRILMALARI 

BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Tabii etraftan çevreden çayımızın kalitesi ile ilgili servisimizin kalitesi ile ilgili duymuş olduğumuz sözler kulağımıza kadar geliyor, bu durum bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. İş şevkimiz daha da artıyor. Bizim düsturumuz her zaman kalite, hiç bir zaman kaliteden ödün vermeksizin çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü şunu biliyoruz “İnsanlar memnuniyetini bir iki kişiyle, memnuniyetsizliklerini 7-8 kişi ile paylaşır” bu şekilde bu anlayışla hizmet etme çabasındayız.

İNSANİ DEĞERLERE DİKKAT EDİYORUZ

Semtin turizme kazandırılması gerektiğine dikkat çeken Şeherli, sözlerine şöyle devam etti: "Bursa'mıza hep birlikte hizmet etmek zorundayız. Turizm olmasa olmaz değerimiz olmalı. Zaten belediyeler ve BTSO'nun ciddi adımları söz konusu. Tarihi akstan bahsediyoruz yani Hanlar bölgesi, yani bacasız sanayi, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın dediği gibi, buralar elde sandviç yenilerek ziyaret edilecek yerler değil. Farklı bir havaya, alana kavuşması gerekiyor. Bizim Abdal platomuz da aynı şekilde. İnsanlar burada çay içiyor, Bursa'mızın markası tahinli pide ve simidin tadına bakıyor. Çocukları Yalçın, Kazım'la birlikte Abdal'a gelenlere Ahilik Kültürü'ne dikkat ederek hizmet ettiklerini söyleyen İsmail Şeherli, insani değerlere ne olursa olsun dikkat ettiklerini ifade etti.

AİLELERİN GELMESİ BU TARİHİ DOKUYA RENK KATIYOR..!!

Abdal'ın şehirde görev yapan bürokratlarında uğrak yeri olduğunu söyleyen Şeherli, "Çay ocağımızın hizmete girmesinin ardından, Abdal farklı bir yer oldu. Bursa'mızda görev yapan bürokratlar, şehrimizi ziyaret eden bakanlar semtimize çay içmeye, tahinli pide yemeye geliyorlar. Belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, kaymakamlarımız ve meclis üyelerimiz de aynı şekilde. Demek ki burası çekim merkezi oldu. O zaman daha farklı şekilde değerlendirmek gerekiyor. Turizme kazandırmak için daha fazla didinmeliyiz" diye ifadeler kullandı. Teknoloji, herkesi esir almış durumda. Burada çay içenler, cep telefonu ile oynamıyor, muhabbet ediyor. Tarihi hissedip adeta zaman tüneline giriyorlar, tavla ve nargile burasının havasını bozar" diye konuştu.

Siyasilerin uğrak mekanı

Siyasilerin ve bürokratların uğrak yeri olan Abdal, önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'te sık sık ziyaret ediyor, İsmail ağabeyin demli çayının tadına bakıyor. Çayın hası Abdal'da çaycı İsmail'in mekânında içildiğini söyleyen İsmail Şeherli, son olarak şunları söyledi: "Çayın tarifi olur mu, alt tarafı çay" demeden önce bir düşünün. Herkes çay demler ama birileri gerçekten çay demler. Ülkemizde en çok tüketilmesine rağmen maalesef çay demlemesini bilmiyoruz. Çayın içine kaynar suyu koyup bardağa da kesme şeker atınca çay içtiğimizi zannediyoruz. Elbette çayın tadını etkileyen kaynatma suyu, demliği ve çay türü gibi faktörler var ancak işin püf noktasını bilirseniz ağız tadıyla mükemmel bir çay keyfi yaşamız olursunuz. Hele de çay tiryakisi iseniz. Öncelikle çay suyumuzun dağ ve kaynak suyu olması en idealdir. Canım nereden bulacağız dağ suyunu diyorsanız ki haklısınız, o zaman temiz içme suyunu kullanmaktan başka çareniz yok. Kireçli, klorlu çeşme suyu kullanmamaya özen gösterin. Porselen demlikte, çayın tadı daha güzel olur. Ancak illaki porselen demlik şart değil, çelik çaydanlıkta da güzel çay demleyebilirsiniz. Ancak bunun da kuralları var. Çay seçimi size kalmış. (Geleneksel) Karadeniz çayını tercih edenler olduğu gibi siyah çayı, çay çiçeğini, tomurcuklusunu, bergamotlusunu vs. tercih edenler de olabilir. Burası sizin damak zevkinize kalmış” dedi. Son olarak başta Bursa’da yaşayan hemşerilerim olmak üzere 84 milyon Türk insanına Bursa’dan Abdal’dan sevgilerimi, saygılarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum. Diyerek konuşmasını tamamladı.