DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-05-2021 10:20   Güncelleme : 21-05-2021 10:20

BİLİM İNSANLARI UYARDI! ‘ZOMBİ YANGIN’ TEHLİKESİ

Hollanda ve Alaska'dan bilim insanları, sönmüş yangınların yeniden alevlenmesiyle ortaya çıkan "zombi yangınların" sayısının neredeyse 40 kat arttığını keşfetti. Kış aylarında kar altında devam eden yangınların Kuzey Kutup dairesinde 2002 ile 2018 arasında, toplam yanan alanın sadece yüzDe 0,8'inden sorumlu olduğu ancak 2019 yılında bu oranın yüzde 38'e çıktığını bildirdi.

BİLİM İNSANLARI UYARDI! ‘ZOMBİ YANGIN’ TEHLİKESİ

Bilim insanları Kuzey Kutup Dairesi'nde devam eden “zombi yangınları” üzerinde çalışıyor. Yeni bir çalışma, zombi yangınlarının Kuzey Kutup Dairesi'ndekii toplam yanık alanının üçte birini oluşturduğunu ortaya koydu. Kış mevsiminde çıkan yangınlar olarak da bilinen zombi yangınları, sıklıkla Kanada, Alaska ve Rusya gibi ülkelerde meydana geliyor.

Haziran ve Temmuz 2019'da, dünyanın dört bir yanındaki sıcaklıklar rekor düzeyde arttı ve Kuzey Kutup dairesinde 100'den fazla orman yangını ortaya çıktı. Bu yangınlar, Sibirya, Alaska, Grönland ve Kanada'da milyonlarca hektarlık ormanı yok etti ve atmosfere 244 megatonkarbondioksit yaydı.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, artan küresel sıcaklıklar nedeniyle gelecekte zombi yangınlarının sayısını artabileceğinden endişe ediyor. (ntv.com)