BURSA
Giriş Tarihi : 09-07-2021 08:54   Güncelleme : 09-07-2021 08:54

Beyaz bir sayfa açarak önümüze bakmalıyız

Bursa’mızın başarılı müteşebbislerinden, Serçe Kıraathanesi’nin işletmecisi, siyaset dünyasının tanıdık siması Hasan Serçe ile geçmişten günümüze çalışmaları ve daha birçok konuyu masaya yatırdığımız  kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Beyaz bir sayfa açarak önümüze bakmalıyız

Özkan YILDIRIM

Öncelikle Hasan Bey  bizleri , ekibimizi bu yemyeşil  birbirinden güzel ağaçlar içerisindeki kıraathanenizde   konuk edip misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Sizi tanıyarak röportajımıza başlayalım isterseniz, sonrasında elbette sorularımız da olacak.

YEŞİL  BURSA ÇOK DAHA GÜZELDİ

Bana, bizlere böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum. Ben Hasan Serçe, 1968 Giresun-Görele doğumluyum ama 1970 yılından beri de hemen hemen Bursa'dayım. Nilüfer İlçesinin kuruluşundan beri biz varız. 1970'li yıllarda buralarda hiçbir şey yoktu. O zamanlar Beşevler  buraları  bağlık, bahçelik bir yerdi. İzmir yolu ,tren  hiçbir şey yoktu.Sonrasında işte Ataevler,Odunluk vesaire oldu biliyorsunuz gitti,yürüdü bu bölgeler ardından Görükle, Çalı bölgesi  vesaire derken bu hale geldi. O günler güzel günlerdi  Yeşil Bursa'nın  olduğu günlerdi. O zamanlar İnsanların birbirine karşı olan yaklaşımları, ilişkileri, dostlukları, arkadaşlıkları bile güzeldi. 1986 yılında bu ilçe kurulduğunda yine biz vardık.

İş hayatına, siyaset hayatına  atılmanız  nasıl oldu? Ne tür sektörlerde çalışmalar yaptınız Hasan Bey?

Çok daha eskilere gittiğiniz zaman Ailede  madencilik çalışmaları da varmış. Özümüzde Madencilik var zaten. Trakya bölgesinde kömür çıkartıp Trakya genelinde dağıtım işleri yaptık. Sonrasında işte Bursa'da kafe işletmeciliği olsun, Emlak Müşavirliği ol gibi olsun ,Sebze meyve işlerinde de çalışmalarda yaptım ,haladaha  yapıyorum.

RAHMETLİ ÖZAL ZAMANINDA ANAVATAN PARTİSİ’NDE YERİMİZİ ALDIK

1986 yılında Nilüfer kurulduğu zaman o günler rahmetli Özal zamanında Anavatan Partisi gençlik kollarında o zamanlar o rüzgarda yerimizi aldık. O günler çok güzeldi. O günkü  siyaset anlayışı, o günkü kucaklaşma bugün yok.O zamanlar biliyorsunuz yönlendirmeler olmasına rağmen halk Özal'da birleşti. Bize de kısmet oldu Nilüfer ilçesinde halka hizmet etmek.Şimdiye gelecek olursak 2023 seçimleri ben inanıyorum ki Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi olacak ,ben öyle diyorum. Geçmiş tecrübelerime dayanarak söylüyorum.2000'lerde siyaseti bıraktım. Belki de Bursa'da Anavatan partisinde en uzun süre delegelik yapan bizdik. Bursa'da karakollara ziyaret etmey, zabıtaları ziyaret etmeyi, kamuda ziyaretleri  bayramlarda vesaire bu geleneği biz başlattık zamanında .İhtiyaç sahibi olan ailelere erzak paketi yardımlar vesaire o zamanlar ANAP'lı gençler olarak bu çalışmaları biz başlattık.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ AYRIM YAPMADAN HİZMET EDİYOR..!!

Çamlıca mahallemizde muhtar adayı da olmuştum hep ucu ucuna kaybettim ama yine de sevgimi ,saygımı ,selamımı kimseden kesmedim. Hatta insanlarla daha da fazla kucaklaştım. Herkesle iyi bir diyalog kurma çabasında oldum.En son dönemde işte Hasanağa ,GörükleGölyazı ve daha birçok belde  kapanınca belediye sınırları tabii çok genişledi, genişleyince Nilüfer Belediyesi sonuç itibariyle bir ilçe belediyesi ancak yetişebildiği yerlere hizmet götürmeye çalışıyorlar. Nilüfer İlçesi çok hızlı büyüyen bir ilçe nihayetinde baktığınız zaman ben şunu görüyorum Büyükşehir Belediyesi ayrım yapmaksızın belediyelere ilçelere hizmet etmeye çalışıyor. Bizde tabii bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Belediye başkanımızın Parti ayrımı yapmadan hizmet ettiğini düşünüyorum.

Hasan Bey bu arada uzun bir süre bir buçuk sene kadar pandemi süreci yaşandı ve 1 Temmuz'dan itibaren de normalleşme başladı, bu konularla ilgili neler söylemek istersiniz ne gibi sıkıntılar var esnafın sıkıntılarının giderilebilmesi için neler yapılmalı?

PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAF EN MAĞDUR OLAN KESİM..!!

Pandemi döneminde en mağdur olan kesim esnaf kesimidir. Biz işte Hem kafe hem sebze-meyve, hem gayrimenkul işleriyle  uğraşmaya çalışıyoruz. Ama gerçekten esnafın durumu zor daha önce burada nereden baksan 7-8 tane kardeşimiz çalışıyordu onlar da ekmek kazanıyorlardı. Hafta sonları gelenlerde ilaveten vardı. Herkes ayakta durma mücadelesi veriyor, esnaf olarak istihdam sağlamaya çalışan insanlarız. Bize kimse bu işi yaparken masa vermiyor ,sandalye vermiyor, bardak vermiyor, çay vermiyor biz bunları alıyoruz. Bu müesseseleri açmaya çalışarak hem kendimizin ayakta kalma mücadelesi hem de yanımızdaki 3-5 insana faydalı olmaya ailelerini geçindirmeye  destek olmaya çalışıyoruz. Genel olarak baktığımız zaman insanlarımızın işsiz , aşsız kalmaması lazım.

KIRSAL KESİME DESTEK VERİLMELİ

Baktığımız zaman genel olarak insanlarımız büyük  şehirlere akın ediyor. Bunun önüne geçmemiz lazım, mutlaka köylerde nasıl Camilerimiz varsa mutlaka olabilecek yerlerde  okullarımızın da olması lazım. Elbette bütün okullar açılmaz ama açılabilecek durumdaki olan okulların açılması ve köylü insanımızın kendi köylerinde kalmasını sağlamamız lazım. Ayrıca onlara iş anlamında da orada kalmaları yönünde destek verilmeli. Kırsalda çocuğumu oku tamam  düşüncesi insanları şehre göçe zorluyor. Benim şahsi düşüncem bu yönde ,eğitim konusunda gerçekten bu tür sıkıntılar yaşanıyor.10-15-20  Köyün tam ortasından soğuk hava depoları yapılarak iş olanakları sağlanabilir ve böylelikle bu insanların köylerinde kalmalarına destek olunabilir  diye düşünüyorum .Okul olursa çalışabilecekleri bir yer olursa bu insanların da şehre göçmeleri engellenmiş olur. Bunun  yanı sıra 15-35 yaş arası gençlere söz geçirilemiyor.  Bana göre her ile bir üniversite doğru karar değil öyle olacağına  Uludağ Üniversitesi'nin en önemli  Fakülteleri  Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’dir. Tıp ve Hukuk Uludağ Üniversitesi'nde kalabilir Bursa'da kalabilir ama diğer fakültelerin  gelişmekte olan kalkınmakta olan ilçelere gitmesi lazım. Keles ,Orhaneli ,Büyükorhan, Harmancık, Mustafakemalpaşa, Karacabey, Yenişehir vesaire oralarda bu  fakültelerin  kurulması lazım, bunun  çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Hem sanayi hem de üniversitesitelerin  şehir merkezinde olması bana göre doğru değil. Kırsalın ayakta kalması lazım bu tür çalışmaların buna katkısı olacağı kanaatindeyim.

UYGUN KOŞULLARDA ARSA ÜRETİLMELİ

Bunun yanı sıra Bursa’da kiralık ev bulmakla ilgili çok sıkıntılar oluyor. Mutlaka uygun koşullarda  arsa üretmemiz lazım. Uygun şartlarda arsa üretiminin bir an evvel başlaması lazım. Önceden bu  bölgede 1 dönüm yer 1 trilyondu, bu pandemi ile beraber dönümü 4 trilyona kadar çıktı. İmarlı yerlerden bahsediyorum. Nilüfer Deresi'nde ben çocukken  balık tutuyordum, Odunluğun orada soğan çuvallarını tutuyorduk balıklar kendisi çuvalın içine giriyordu. Gürsu ,Kestel’den  itibaren İzmir yoluna doğru her yer tarım arazileri şehir hastanesinin çevresi hep oraları tarım arazileri. Mutlaka bu tarım arazilerinin yok olmaması lazım, buraları korumamız lazım. Biz tarım yapılabilecek bu güzelim araziler yok olmamalı. Tarıma elverişsiz  arazileri  parsele sokmamız lazım uygun koşullu arsa üretmemiz lazım.

LOJMAN VE YURTLARA ÖNCELİK VERİLMELİ

Anadolu'nun birçok noktasından memur arkadaşlar Bursa'ya tayinleri çıkıyor ,buraya geldiklerinde kiralık yer bulamıyorlar. Kiralar bin liradan bin beş yüz  liradan başlıyor iki bin  liraya kadar çıkıyor. Biz bu şehirlerde yaşayacaksak ucuz arsa öğretmemiz lazım  Oturulabilecek daireler 2000  liradan aşağıya yok. Konut üretiminde son 2 yıldır bir düşüklük var, kentsel dönüşümde sıkıntılı, sonuçta devletin memuru geliyor şehir değişikliğinden dolayı burada evi barkı olmadığından ev döşemesi lazım ama kiralık ev bulunamıyor, bu  çok büyük bir sıkıntı. Bizim Üniversite okuyan çocuklarımızıda dışarıda bırakmamamız lazım memurları mızı da dışarıda bırakmamız lazım bu durumda tabii lojman işi devreye giriyor mutlaka onlara  uygun koşullarda lojman yapımı gerekiyor, yurt yapımı gerekiyor.Memur geliyor, kiralık yer bulamıyor ,büyük bir konut sıkıntısı var. Kiraların ev sahiplerinin inisiyatifine bırakılmaması lazım. Herkes kendi kafasında yükseltiyor mutlaka bu konuyla da ilgili  bir  düzenleme yapılması lazım.

EV SAHİPLERİNİN İNİSİYATİFİNE BIRAKILMAMALI..!!

Esnaf 18 aydır çok büyük sıkıntı yaşıyor, iş yerimizde masalarımız da en fazla 4 kişi olacak yanlarda misafirler  olmayacak. Masalar arası mesafeyi de yine biz burada korumaya çalışıyoruz, görmüş olduğunuz gibi kapılarımızda  bugün itibariyle açtık. İnşallah ülkemiz bir an evvel bu rahatsızlıkları bu pandemi sürecini yeni gelen  Delta’yı da  biliyorsunuz bu deltaların falan yok olmasını bekliyoruz. Herkes  gitsin  hemen randevularını alsınlar aşılarını olsunlar.

2023 SEÇİMLERİ  ÇOK ÖNEMLİ

   Dünyada gündemin en hızlı değiştiği ülke Türkiye dakikası dakikasına tutmuyor yeni gündemler çıkıyor.Gündemde  bir de bir konu varken birkaç saat sonra bakıyorsunuz başka bir gündem  ana konu oluyor. Tekrardan söylüyorum 2023 seçimleri Türkiye Cumhuriyeti'nin gelmiş geçmiş en önemli seçimi olacak. Kavga yapacaklarını herkesin kendi projelerini anlatması lazım gelir diye düşünüyorum. Mutlaka bu siyaset dilinin yumuşaması lazım. Bu bağlamda muhalefete de çok kızan var ,iktidara da çok kızan var. Çünkü ben her an her dakika halkın içindeyim halkla beraberim izliyorum.

ESNAFIN ÖNÜNÜN AÇILMASI LAZIM

Son 30- 35 yılda siyaset çok hızlı değişti ülkemizde 1990'dan bugünlere gelen süreci düşündüğünüzde neler neler olmadı ülkemizde. Bir çok krizler atlatıldı ,kararlar alındı bizler bu uzun süreçte esnaf kesimi büyük sıkıntı yaşadı.Mutlaka esnafla ilgili hükümetimizin bir temiz sayfa açması lazım. 1994 yılından  Esnaf Sicil kaydım var benim bu anlamda Bursa'da en eski esnaflardan biriyim ,diyebilirim. İnan ki esnaf çok uzun yıllardır kendini toparlayamadı ülkemizde sürekli yapılandırmalar geliyor 2 ay veriyor 3. ay ödeyemiyor sonra tekrar başa dönülüyor. Cumhuriyet tarihinde bir reform yapılmalı maliye borçlarının, vergi,ssk, bağ-kur esnaf odaları primleri vesaire ne kadar borcu varsa hepsinin toplanarak bir kereye mahsus bunların mesela hani ne bileyim 100.000 lira,150.000 lira borcu varsa bunlar 3-5-10  bir rakam belirlenerek toplanmalı ve temiz bir sayfa açılmalı. Borçlar kapatılmalı. Ayrıca biz her ay küçük esnaf muhasebeye 300 lira 500 lira para veriyor bunun da kaldırılması lazım.Ne gerek var hem oraya ödeme ,hem  buraya ödeme esnafın rahatlatılması lazım. Yerine göre 1. sınıf, 2. sınıf , 3. sınıf olmak üzere yeni bir sistem ortaya koyarak bunun  üzerinden ücretlerin toplanması lazım.Bunu mutlaka Türkiye Cumhuriyeti tarihinde beyaz bir sayfa olarak başlatmamız lazım, hem muhasebeye para ver hem vergiye para ver bu gerçekten esnaf için büyük sıkıntı.Tabii bu beyaz sayfadan sonra kesinlikle esnafa ey benim esnaf kardeşim ,  ülkemizin sınırlarını korumak kalkınmasını sağlamak için böyle bir kolaylık sağladık ama bundan sonra bu sıfırlamadan sonra ortaya çıkacak yeni vergilerin düzenli bir şekilde ödenmesi ile ilgili devlete karşı sorumluluklarının  yerine getirmeleri yönünde uyarılar yapılmalıdır.Yine de devamında sorumluluklarını yerine getirmeyen esnafların da artık siz bu işi yapamıyorsunuz diyerek esnaflıktan  çıkışlarının sağlanması lazım.

Hasan Bey gerçekten çok güzel konulara çok önemli mevzulara değindiniz, röportajımızın sonunda neler söylemek istersiniz?

Az önce söylemiş  olduğum hususlardan öncelikle esnafımızla ilgili tamamen bir beyaz sayfa açılması, kırsal kesimde yaşayan insanlarımızın kendi yerlerinde yurtlarında kalması ile ilgili hususlar,  arsa fiyatlarının çok yükselmesi nedeniyle mutlaka uygun koşullu arsa üretiminin bir an evvel başlanması ve böylelikle çok yüksek seyreden konut kiralık konut fiyatlarının uygun mertebelere çekilerek bunun kesinlikle ev sahiplerinin inisiyatifine bırakılmaması  konuları başta olmak üzere diğer belirtmiş olduğumuz hususlarla ilgili çalışmaların yapılması çok önemli olacaktır. Ben son olarak buradan başta esnaf kardeşlerim olmak üzere 84 milyon Türk insanına Bursa, Nilüfer İlçesi ,Çamlıca Mahallesi'nden sevgilerimi selamlarımı göndermek istiyorum esenlikler diliyorum ve ayrıca yaklaşmakta olan Kurban bayramlarını da şimdiden kutlamak istiyorum.Diyerek sözlerini tamamladı. Duyarlı kişiliği, toplum sorunlarına çözüm arayışları, ve insancıl yapısıyla Bursa'mızın  akıl önderleri arasında kendine yer edinmiş olan eski siyasetçi, başarılı müteşebbislerinden Hasan Serçe kardeşimize bizler de bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz.