GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-05-2022 10:52   Güncelleme : 09-05-2022 10:52

'Benim adım kırmızı' ilham kaynağı oldu

Orhan Pamuk'un 'Benim Adım Kırmızı' adındaki eseri Finlanda'da bir caz albümüne ilham verdi. Ülkenin ünlü caz grubu Espoo Big Band, son albümünde kitabın uyandırdığı duyguları aktarmayı amaçlıyor.

'Benim adım kırmızı' ilham kaynağı oldu

Dünyaca ünlü yazar Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan "Benim Adım Kırmızı" romanı, Finlandiya'nın ünlü caz grubu Espoo Big Band'in yeni albümüne esin kaynağı oldu.

Besteci ve aranjör Mikko Hassine, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un 16. yüzyıl İstanbul’unda geçen Benim Adım Kırmızı kitabından etkilenerek bu albümü kaydettiğini söyledi.

Cazkolik'te yer alan habere göre; "Blood Red" ismindeki albüm, kitabın doğrudan bir uyarlaması değil. Blood Red, daha çok romanın uyandırdığı duyguları yansıtmayı amaçlıyor.

ist.jpg

ALBÜM KAPAĞINDA İSTANBUL SİLÜETİ

Geçen sonbahar yayınlanan Blood Red albümünün kapağında bir İstanbul silüeti görülüyor. Albümde yer alan parçalar sırasıyla; I, Satan, Istanbul, Siro Efendi (I Am a Corpse), I Am Called Kara – I, Seküre, Blood Red ve I am a Gold Coin isminde.

Albümde Fin caz müziğinin başka ünlü sanatçıları da yer alıyor. Verneri Pohjola, Sami Poyhonen, Rami Eskelinen ve Jarmo Saari gibi isimler albüme katkıda bulunuyor.