SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-08-2022 17:00   Güncelleme : 03-08-2022 17:00

Basurun evde tedavisi mümkün

Basur olarak da adlandırılan hemoroidler, varisli damarlara benzer şekilde anüs ve alt rektumdaki şişmiş damarlara deniyor. Hemoroid veya basur ülkemizde görülen yaygın bir sorun. Rektum içindeki veya anüsün dışındaki bu şişmiş damarlar ağrıya, anal kaşıntıya ve rektal kanamaya neden olabiliyor.

Basurun evde tedavisi  mümkün

Varisli damarlara benzer şekilde anüs ve alt rektumdaki şişmiş damarlara basur (hemoroid) deniyor. Yaygın olarak görülen basur sorununda rektum içindeki veya anüsün dışındaki bu şişmiş damarlar ağrıya, anal kaşıntıya ve rektal kanamaya neden oluyor. Semptomlar genellikle evde tedavilerle düzelebiliyor ancak kimi durumlarda basur sorunu olanların tıbbi olarak yardım alması gerekiyor.

HEMOROİD NEDİR? TÜRLERİ NELERDİR?

Hemoroid; halk arasında basur ismiyle biliniyor. Makat bölgesindeki damarların farklı sebeplerden dolayı genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan basur iç ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılıyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Altunal, iç hemoroid ve dış hemoroid nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir, Posta.com.tr okuyucuları için anlattı.

İÇ HEMOROİD NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR

İÇ HEMOROİD NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

İç hemoroid; makat iç damarlarında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ayrıca dört farklı evreye ayrılır. Birinci evrede damarlar genişlemesine rağmen henüz makat dışına çıkmamıştır. İkinci evrede çok daha ciddi sorunlar ortaya çıkar. Damarlar; dışkılama sırasında makat dışına çıksa da kendiliğinden içeri girer. Üçüncü evrede, makattan dışarı çıkan damarlar yalnızca elle ittirildiğin de yeniden içeri girebilir. Son olarak dördüncü evrede hemoroidin tamamen dışarı çıkması söz konusudur. Bir başka deyişle, makatın içerisine hiçbir şekilde giremez.

İÇ HEMOROİD NEDEN OLUR?

İç hemoroid; anüs bölgesinde bazı damarların birtakım etkenler sebebiyle zarar görerek kabarması sonucu ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Sebepleri arasında kronik kabızlık veya ishal, uzun süre oturma, ıkınma, aşırı baharatlı veya acı yiyecek tüketimi, hamilelik yer alır.

İÇ HEMOROİD BELİRTİLERİ NEDİR?

İç hemoroid kendisini birtakım belirtiler ile gösterir. Birinci evrede, dışkılama sırasında gözle görülebilen birtakım kanamalara rastlanır. İkinci evrede, hastanın dışkılama esnasında acı hissetmesi söz konusudur. Damarların dışarı çıkması ve makatta akıntı meydana gelmesi mümkündür. Üçüncü evrede, kanama ve kaşıntı şikayetlerinin yanı sıra ıslaklık ve dolgunluk hissi de kendisini gösterir. Son olarak, dördüncü evrede, şiddetli ağrıya rastlanır. Hastaya müdahale edilmelidir.

İÇ HEMOROİD NASIL GEÇER? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Altunal, "hemoroidi evde tedavi edebilirsiniz." diyor. Evet yanlış duymadınız! Op. Dr. Altunal, iç hemoroidin evde tedavisi için şu önerilerde bulunuyor:

  • Lif oranı yüksek yiyecekler tüketebilirsiniz.
  • Doktorunuzun önerdiği şekilde her gün su tüketin.
  • Uzun süre tuvalette oturmayınız.
  • Ağrıyı hafifletmek için günde birkaç kez ılık suda bir küvette oturabilirsiniz.

Basur tedavisi; ameliyatlı olarak da gerçekleştirilebilir. Sağlığınız hakkında daha detaylı bilgi almak için doktorunuz ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

DIŞ HEMOROİD NEDİR, NEDEN OLUR, BELİRTİLERİ NELERDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR

DIŞ HEMOROİD NEDİR, NEDEN OLUR, BELİRTİLERİ NELERDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Dış hemoroidde anüsün etrafında yer alan damarlar iltihaplanır ve bu oldukça acı verici olabilir.

DIŞ HEMOROİD NEDEN OLUR?

Dış hemoroid, anüsünüzü saran derinin altında hassas yumru oluşmasıdır. Bunlar, çıkıntı yapacak kadar genişlemiş kan damarlarıdır. Anüs çevresinde damarın içinde kan pıhtılaşabilir veya tromboz olabilir. Bu sert bir yumru oluşturabilir ve bazı durumlarda ciddi ağrıya neden olabilir.
Ebeveynlerinizde hemoroid varsa, sizde de olma olasılığı yüksek olabilir. Aynı zamanda hemoroid hamilelik sırasında da gerçekleşebilir.

DIŞ HEMOROİD BELİRTİLERİ NEDİR?

İç ve dış hemoroid benzerdir fakat dış hemoroidin gerçekleştiği bölgede ağrı şiddeti daha fazladır. Hemoroid ciddi hastalıklardan biridir. Çok fazla geciktirmeden doktorunuz ile görüşmeniz sorunların önüne geçmesine yardımcı olacaktır.

DIŞ HEMOROİD NASIL GEÇER? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Altunal, "dış hemoroid tedavisini evde gerçekleştirebilirsiniz." diyor. Size çok fazla acı oluşturmadıkça evde uygulayacağınız doğal yöntemler ile kurtulabilirsiniz. Ancak ağrınız var ise doktorunuz ile iletişim kurmanız gerekiyor.