BURSA
Giriş Tarihi : 12-05-2022 10:15   Güncelleme : 12-05-2022 11:07

Balık ağları fabrikaya takıldı

Pandemi sürecinden sonra müsilajla da mücadele eden balıkçılar iş bırakma noktasına geldi. Balıkçıların zor bir dönemden geçtiğini ve teşvik alamadığını belirten Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Turgut Deş,  “Şu anda bizim Gemlik’imizde iki elin toplamı kadar balıkçı var. Çoğu arkadaşımız balıkçılığı bırakıp, fabrikalarda çalışmaya başladı” dedi.

Balık ağları fabrikaya takıldı

Özlem ATAÇ/ÖZEL HABER

Pandemi süreciyle sıkıntıya düşen birçok sektör yavaş yavaş kendini toparlarken, müsilajla da mücadele eden balıkçılar bir türlü kendine gelemedi. Müsilaj nedeniyle uzun süre balıkçılık yapamayan, ekmeklerini denizden çıkaran balıkçılar teşviklerin yetersizliğinden iş değişikliğine gitti. Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Turgut Deş, “Pandemiden sonra devlet özellikle küçük balıkçıyı destekleme konusunda kendi istediklerini veremedi. Bin TL, bin 500 TL gibi bir rakam var,  bunlar çok az rakamlar. Giderler pahalı, mazottur, diğer işçi giderleridir, kumanya, çok büyük etken oldu. Şu an da bizim Gemlik’imizde iki parmağın toplamı kadar balıkçı var” ifadelerini kullandı.

GELİR GİDERİ KARŞILAMIYOR!

Maliyetlerin yüksek olmasından dolayı giderlerin çok fazla olduğunu belirten Deş, “Geçen sene biz 6-7 liraya aldığımız mazot şu an 22 lira. Hâliyle bu teknedeki matorlar büyük ölçekli motorlar bir de yüke dayalı bir şey olduğu için gider fazlalaşıyor. Böyle olduğu zaman insanlar alternatif aramaya başlıyor, çözüm olarak fabrikaya gidiyorlar ve vardiyalı çalışıyorlar. Vardiyası denk geldiği zaman akşam gidiyor, avını atıyor, normal şartlarda eskisi gibi bu insanlar denizden para kazanmış olsa fabrikalara girmezlerdi. Günümüzdeki şartlar insanları oraya zorluyor. Normal şartlarda balıkçılık yapan bir kişinin eski zamanlar çok fazla para kazanırdı. Şimdiki şartlarda gelir gideri karşılamadığı için insanlar farklı işlere yöneliyorlar” diye konuştu.