BURSA
Giriş Tarihi : 11-10-2021 09:18   Güncelleme : 11-10-2021 09:18

Balığı sevdiren proje

Sağlıklı bir neslin yetişmesine katkı sağlamak ve kız çocuklarına yönelik balık tüketimini sevdirmek amacıyla İl Tarım Müdürlüğü’ne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen proje meyvelerini toplamaya başladı. Bursa’da ilk defa gerçekleştirilen proje sayesinde balık sevmeyenler balık sevmeye başladı.

Balığı sevdiren proje

GÜLİN ÖZDEMİR-ÖZLEM ATAÇ

Bursa İl Tarım Müdürlüğü’ne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, kız çocuklarına yönelik balık tüketimini sevdirmek ve sağlıklı bir neslin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesiyle büyük beğeni topladı. Uygulanan proje ilk olarak Hasan Gülişan Arseven Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde özellikle ortaokul kısmına yönelik bir bilgilendirme çalışması yapıldı. Balık tüketiminin insan sağlığına etkileriyle ilgili bir resim yarışması da yaptıklarını belirten Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü yetkilileri projeyi şu şekilde anlattı: “En güncel yaklaşık bin kişilik balık ekmek dağıtıldı. Orada 730 öğrenci yaklaşık 70-80 öğretmen ve protokolü polis ekiplerini de dahil ederek bin kişilik hazırlattık. Organizasyon olarak iyi bir başlangıcımız oldu. Bursa’da ilk defa yapılan bir şey, sponsorda kullandık. Erba Balıkçılık, mangal ve balık dağıtımı işini organize etti. Bizde genel anlamda organizasyonu yaptık. Şimdi amacımız biz bir proje hazırlayıp bakanlığa sunacağız ve bununla ilgili bütçe isteyeceğiz. Organizasyon ücreti anlamında. Bu işi tek seferlik değil ama bütçenin durumuna göre balık ekmek dağıtımını olabildiğince hepsini ve bir kısmını da yaparak en kötü ihtimalle bilgilendirme ve resim yarışmasını devamında kazananlara ödüller şeklinde yapacağız.”

AVRUPA ÜLKELERİNİN ALTINDAYIZ

Balık tüketimi konusunda Avrupa ülkelerinin çok altında olduğumuzu belirten yetkililer, “Bütçemiz ve olanaklarımıza göre kimi okullarda öncelikli olarak ihtiyacı olan maddi durumu düşük olan okullara balık ekmek vermek. Tabi amacımız sadece o değil. Genel anlamda tüketim olunca özel okullarda resim yarışması bilgilendirme ve ödüllendirme işleriyle birlikte amacımız özellikle kız çocuklarına balık tüketimini teşvik etmek. Balık tüketimi olarak dünya ve Avrupa ülkelerine göre çok altındayız. Dünya ortalaması kişi başı tüketim 16 kg Avrupa 24 Türkiye 5 ila 8 kg arasında değişiyor. Fazla fark var. Sonuçta bu balığın faydalarınız hepimiz biliyoruz. Birçok açıdan sağlık açısından diyet açısından tavsiye ediliyor. Hayatımızda bulunması gerekiyor. Bunu eğitim sırasındada da çocuklara aşılamak istediğim bir şey hafta da 2 defa balık tüketin. Buna özendirmek. Tüketim seviyesini arttırarak gelecek nesillerde daha sağlık beslenmek olarak bilinçlendirme sağlamak” dedi.

BALIK KÜLTÜRÜ OLUŞTURULMALI

Balık kültürünün oluşması gerektiğini söyleyen yöneticiler, “Geçmişten beri balık kültürü bizim için çok gelişmedi. Balık fiyatlarının çok düşük olduğu dönemlerde de bu durum değişmedi. O açıdan yıllar boyunca baktığımızda, kültür dediğimiz durum ortaya giriyor. Balık kültürünün oluşturulması gerekiyor. Mesela balık üretiminden bahsedeyim. Türkiye alabalıkta 1. sırada en çok üreten ülke. Levrek yetiştiriciliğinde 3. Sıradayız, 3 tarafımız denizlerle çevrili balık açısından bir sıkıntımız yok. İhracat yapılıyor yurtdışına, son dönemde Türk somonu diye tescillenmiş alabalığın sudan denize götürülerek balık şeklinde piyasaya sürülmesiyle birlikte ayrı bir Türkiye’nin yetiştirdiği alabalık şeklinde…” diye konuştu.

BAKIN TADINA SEVERSİNİZ

Projenin Bursa’da ilk defa yapıldığını söyleyen yetkililer, “Öncelikli olarak öğrenciler ve büyüklerden bir talep olmaya başladı. Geri dönüş olarak ‘tekrar ne zaman gelirsiniz’ gibi bir daha gelecek misiniz gibi okullardan da talep geldi. Sonuçta biz bu tür büyük projelerde geri dönüşleri net belirleyebilmek için ayrı bir çalışma yapmak gerektiğini düşünüyoruz. Kişisel olarak söylemek gerekirse; kendi çevremizde balık sevmeyen insanlara balık yaparak yedirerek birçok kişiye balığı sevdirdik. Çünkü insanlar biraz önyargılı bakabiliyorlar. Ya da ‘sevmiyorum yemem’ diyorlar. Ama yedikleri zaman ‘çok güzelmiş’ diyorlar. Kendi çevremizde bunu gözlemledik. Balık sevmeyen insanların balığı seveceğini gözlemledik. 730 kişilik okulda 60 kişilik bir sınıfa eğitim vermiştik. Orda yüzde 10’u balık sevmediğini söyledi. Nedenini sorduğumuzda geçerli bir neden yok. Ama balık ekmek ikramı yapacağız bakın tadına seversiniz dedik. Faydalarını da açıkladık” diye konuştu.

EN ÇOK İHRACAT JAPONYA’YA

En çok balık ihracatının Japonya’ya yapıldığını belirten yetkililer, “Tarım banklığında 2023 hedefi olan bir milyar dolarlık ihracatı 2020 yılında yakalandı. Baktığımızda uzun vadeli hedefi erkenden yakalayan çok fazla bir sektör yok. 2023 e revize bile yapıldı. Üretimdeki artışlar gayet iyi gidiyor ama tüketim yerinde sayıyor. Buradaki olayda ekonominin yanında sağlıklı toplum yetiştirmek. Yani belki hedef olarak başlangıç olarak şu aşamada çocuklar tüketimi sevdirmek. Sonucunun meyvesini daha sonra alacağız büyük ihtimal biraz büyüdüklerinden. Eğer sevdirmeyi başarırsak” ifadelerini kullandı.

ÖDÜLLER NELER?

Uygulanan resim yarışmasında verilen ödüller şu şekilde: 1.’ye 4 kişilik aileye balık lokantasında balık ikramı olarak beraberinde olta takımı, 2.ve 3.’ye ise olta takımı ödül olarak verilecek. Ayrıca kurum olarak 1. 2. ve 3.’ye sertifika hazırlandı.