SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-05-2022 13:03   Güncelleme : 09-05-2022 13:03

Bağırsak kurutan zararlı alışkanlıklar!

Sindirim sisteminin birçok görevini bağırsaklar üstlenir. Bağırsakların düzgün çalışması kabızlığı önler. Peki bağırsakları kurutan alışkanlıklar neler? İşte yanıtı...

Bağırsak kurutan zararlı alışkanlıklar!

Bağırsak kuruluğunun önüne geçmek için bol su tüketmeli. Bağırsak kuruluğu birçok hastalığa ve şişkinliğe yol açıyor. İşte detaylar...

Yatmadan hemen önce yemek yemek

Asit reflü, mide ekşimesi ve hatta gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) gibi bağırsak sorunlarının yaygın bir nedeni, yemekten hemen sonra yatmaktır. Yatmadan 2 ila 3 saat önce yemek yenilmelidir ve yemeklerden sonra uzanmaktan kaçınılmalıdır.

Çok yemek

Çok fazla yemek yedikten sonra rahatsız olduğunuzu ve aynı zamanda aniden enerjinizin tükenmeye başladığını hiç fark ettiniz mi? Bunun nedeni, bağırsakların aşırı yüklenmesidir.

Çok az sıvı almak

Bağırsakların normal çalışması için çok fazla sıvıya ihtiyacı vardır. Kalın bağırsakta yaklaşık dört litre sıvı depolanır. Çok az sıvı alınırsa, vücut sıvıyı oradan çeker ve bu da kabızlık ve hatta bağırsak tıkanıklığı gibi birçok soruna yol açabilir.

Çok az lif tüketmek

Lif sağlıklı ve verimli sindirimi sağlayan şeydir. Çok az tüketilmesi durumunda hazımsızlığa ve halsizliğe neden olabilir. Daha fazla lif yemek ve daha fazla su içmek bağırsak geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı önler.