DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-05-2022 11:19   Güncelleme : 12-05-2022 11:19

Avrupa'da doğal gaz krizi

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal operasyonu, Avrupa'da doğal gaz fiyatlarının fırlamasına neden oldu. Dün 94,01 eurodan işlem gören doğal gazın megavatsaat fiyatı, yüzde 13,5 artarak 106,71 euroya çıktı.

Avrupa'da doğal gaz krizi

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş ve savaş nedeniyle Moskova'ya karşı alınan yaptırım kararları Avrupa'daki doğal gaz krizini derinleştirdi.

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören haziran vadeli gaz kontrat fiyatı, bugün megavatsaat başına 100 avrodan açıldı.

Fiyatlar, Türkiye saatiyle 10.28'de kapanışa göre yüzde 13,5 artarak megavatsaat başına 106,71 avroya yükseldi.

UKRAYNA'DAN GAZ AKIŞI KESİLDİ

Doğal gaz fiyatlarındaki artışta, Ukrayna'nın, Sohranovka adlı doğal gaz dağıtım noktasından Rus gazı akışının durdurulduğunu bildirmesi etkili oldu.

Ukrayna'nın devlete ait şebeke operatörü, gazın neredeyse üçte birinin Rusya'dan Avrupa'ya taşındığı sınır kompresör istasyonu Novopskov aracılığıyla da gaz taşımacılığını engellediğini duyurdu.

Sohranovka ve Novopskov, Ukrayna'nın Rus işgali altındaki bölgelerinde bulunuyor.

GAZPROM MİKTARI AZALTTI

Ayrıca fiyatların yükselişinde Rus enerji şirketi Gazprom'un dün Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gönderilecek doğal gaz miktarının bir önceki güne göre yüzde 25 azaldığını bildirmesi de etkili oldu.

Gazprom, 11 Mayıs'ta Ukrayna üzerinden 72 milyon metreküp doğal gaz sevkiyatı gerçekleştiğini bildirmişti. 

Karar