BURSA
Giriş Tarihi : 16-11-2021 08:57   Güncelleme : 16-11-2021 08:57

‘Arkadaşlıktan çok öte anlamlar yüklü!’

Bursa Choppers Club Dernek Başkanı Av. Nezih Sütçü ve değerli yönetim kurulu üyeleriyle merak edilen birçok soruyu sorma fırsatı yakaladığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

‘Arkadaşlıktan çok öte anlamlar yüklü!’

Özkan YILDIRIM

***Nezih Başkanım öncelikle bizleri ekibimizi konuk edip ,misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Bursa Choppers Club’ın kuruluşu bugünlere gelişi ve faaliyetleri ile ilgili bize bilgi verir misiniz?

SAYI ÖNEMLİ DEĞİL, KALİTE ÖNEMLİ

 --- Ben Nezih Sütçü bizim derneğimiz 2011 yılında kuruldu,  resmi olarak o zamandan bugüne devam ediyor. Ana mesleğim avukatlık. Önce 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İnşaat fakültesini bitirdim.1995'te hukuk fakültesine girdim sonra Avukat oldum. Sadece imar, inşaat davalarına bakıyorum. “Kat karşılığı” adı altında hatta bir kitabım var hala piyasada satılmakta 7. basımı yapıldı 3500 sayfalık bir eser. 2011 yılında kurulan derneğimiz faal bir şekilde çalışmalar yürütmektedir. Bilindiği üzere bu pandemi sürecinin ilk başlarında çalışmalarımızı, etkinliklerimizi biraz erteledik. Bir zamanlar Derneğimize çok üye aldık ama çok büyümenin birtakım zararları çıkmaya başladı şöyle oldu gruplaşmalar arttı, uyumsuz insanlar çoğaldı, dedikodu yapılmaya başlandı sonra dedik ki artık biz üye alırken daha sık dokuyalım. Sayıyı değil de kaliteyi ön plana çıkartmaya karar verdik.

HER ZAMAN SIRTINI YASLAYACAĞIN ARKADAŞININ OLMASI ÇOK GÜZEL

Kardeş kardeş yoldaş her zaman sırtını verebileceğin, gözünün arkada kalmayacağı kişiler olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Tabii o zamandan bu zamana badireler de atlattık, ayrılanlar oldu ayrı kulüp kuranlar oldu bu tür şeyler yaşadık ama sonrasında kopukluk yaşayamayacağımız arkadaşlarımızı bünyemize katalım istedik. Evet biraz seçici davranıyoruz artık. Şu an 50 kişiyiz bizimle olmak isteyen insanları tanımak istiyoruz baştan üye kabul etmeden önce. Son zamanlarda sağa sola kısa geziler yapmaya başladık. Önceleri yurt dışına yaptığımız gezilerde dahi olmuştu, tabi yurt dışı gezilere katılım düşük oluyor. Bunun yanı sıra Uluslararası festivallere, Antalya tarafına gidiyoruz, Balıkesir tarafına gidiyoruz, Yine Cunda Adası'nda da gittiğimiz yerlerden, Manavgat'a gittik oralara hep birlikte arkadaşlarımızla choppers motorlarımızla gidiyoruz. Yeni üyelerimizle tanışma deneme sürecinden sonra yelek giydirme merasimi neticesinde üye kabulü gerçekleştiriyoruz. Bu da tabii güzel bir gelenek. Derneğimize özel bir gelenek deri yelekleri motorcularda  sık sık görürsünüz. Bu da tabi değişik bir hava katıyor çalışmalarımıza. Adaylardan en öncelikle beklentimiz karakterli olmalarıdır. Dünyanın en güzel en pahalı Harley Davidson motoru da olmuş olsa karaktersiz olması durumunda hiç önemli değil. Arkadan konuşuyorsa ,başka emeller peşinde ise ,karıştırıcı, mikser türünde bir insansa ne olursa olsun işimize yaramaz. Tabii choppers  motor anlamında illa ki şu olacak bu olacak diye bir şeyimiz yok marka anlamında kesinlikle bir şey olmasını beklemiyoruz ama tarz olarak choppers  olması gerekiyor. Bizim işimiz hızla vesaire değil kesinlikle. Diğer konularla ilgili isterseniz arkadaşlarımızdan da bilgi alabilirsiniz.

    ****Şimdi Başkan yardımcımız, yönetim kurulu üyelerimizle de kısa kısa görüşmeler demeçler alalım isterim. ****Sayın Başkan yardımcım sizi de tanıyabilir miyiz acaba?

BENİ ‘ALİ BABA’ OLARAK BİLİRLER

--- Benim adım Ali Sıkdokur. Motor camiası “Ali baba” olarak bilir beni.2014 yılında üye oldum sonra yönetime girdim. Öncelikle organizasyon sorumlusu oldum, sonrasında başkan yardımcılığına beni layık gördüler. O zamandan beri başkan yardımcısı olarak görev almaktayım.

*** Peki bu Derneğe üye olmaktan ekip içerisinde yer almaktan bu çalışmalardan bu etkinliklerden memnun musunuz mutlu musunuz?

BİZDE ARKADAŞLIK DEĞİL, KARDEŞLİK VAR

--- Zaten ilk girdiğimde organizasyon sorumlusu olarak gezilerden sorumluydum ilk dönemde bayağı birçok gezi uygulaması yaptık, kendi çevremizde gezmediğimiz, gitmediğimiz yer kalmadı. O dönemlerde  Yunanistan adalarına gitmiştik. İmkanı olan arkadaşlarımız başkanımızla beraber Avusturya'ya gitmişti, Amerika'ya gidilmişti. Türkiye'nin çeşitli yerlerini geziyoruz festivaller zaten bizim için gezme imkanı yol yapmak için arkadaşlarla bir imkan oluyor. Biz de arkadaşlık değil kardeşlik var. Hepimiz burada aile gibiyiz. Hiç kimseyi yolda bırakmamamız gerekiyor. Bazı arkadaşlarımızın ufak CC motoru olmuş olsa arkadan gelen arkadaşlarımızı en arkadan toparlayarak geliyoruz. Bu toparlayıcı genelde ben oluyorum. Motorumun büyük olmasından dolayı gezilecek yerleri daha yakından bilmem nedeniyle bu tür görevli alıyoruz. Sonuçta öncü olan kişide artçı olan kişide gidilecek olan güzergahı iyi bilmeli kopma olacaksa eğer hangi bir sebepten dolayı arkadan gelen güzergah iyi bilmeli ki ön tarafa yetişebilsin. Kısaca kendimi de tanıtacak olursam,1960 doğumluyum 50 yıldır Bursa’dayım. Artık Bursalı olduğumu söyleyebilirim. Yaş grubu anlamında şu anda ortalamanın üzerindeyiz yavaş yavaş gençlerimizi bünyemize katıyoruz ekibimizi gençleştiriyoruz, başkanımızın söylemiş olduğu çerçevede. İleride elbette yönetimi de onlara bırakacağız değişim olacak biz dernek olduğumuz için de bu değişim zaten olmalı devam edebilmeli. Üye olmadan önce birbirimizi daha iyi tanımak için bekleme süreci koyuyoruz ortaya bu bekleme sürecinde karşılıklı anlaşabilirsek kafa yapısı olarak anlaşmamız durumunda yelek giyme töreni ile birlikte üye kabul yapıyoruz.

Derneğimize üye olabilmek için iki kural var. Öncelikle üye adaylarının choppers motorları olması gerekiyor. Scooter'la veya enderu motorla anlamsız oluyor mutlaka bir Chopper motor olması gerekiyor. Diğer kuralımız ise üye adaylarımızın ehliyetli olmaları motosiklet ehliyetlerinin olması gerekiyor. Şu anda a1 a2 Neyse mutlaka ehliyetleri olması gerekiyor. Yoksa bu iki şart olmaması durumunda zaten üye olunamıyor.

Şimdi de diğer arkadaşlarımızı da tanıyalım isterseniz.

DEĞİŞİK ORGANİZASYONLARIMIZ OLACAK

*** Ben Mehmet Kuzuoğlu; Organizasyon sorumlusuyum. 2018'de üye oldum 2019'da da yönetime kabul ettiler,sağ olsunlar ağabeylerimizden. O zamandan bu zamana organizasyon sorumlusu olarak görev almaktayım. Şu anda pandemi den dolayı bazı önlemler dahilinde yapıyoruz gezilerimizi, toplantılarımızı şu zamana kadar da almış olduğumuz önlemler dahilinde pandemi ile ilgili herhangi bir sorun sıkıntı yaşamadık. Bundan sonra da temkinli olarak çalışmalarımıza ,etkinliklerimize devam edeceğiz. İlerleyen zamanlarda bu pandemi hastalık durumları tamamen kalktıktan sonra daha da güzel olacak. Bizim 3 yılda bir genel kurul toplantımız oluyor planlarımızı da bu aralık dahilinde gerçekleştiriyoruz, gezilerimiz toplantılarımızda vesaire buna bağlı olarak İlerleyen zamanlarda farklı gezilerimiz sosyal faaliyetlerimizi de toplantılarımızda devam edecektir.

BANA PEK İŞ DÜŞMÜYOR

*** Berkant Solak; Daha önce organizasyon sorumlusuydum, şimdi disiplin sorumlusuyum bizim derneğimiz her şeyiyle tam teşkilatlı bir şekilde yapılanmıştır. Herşey düşünülmüştür. Dernekte en rahat kişi benim disiplinle ilgili derdimiz yok, bu anlamda. Bizdeki düzen askeri değil ,asgari olduğu için o yüzden herkes elinden geldiğince buna uyuyor kimseyle de problem yaşamıyoruz. Bu anlamda en rahat kişi dernekte benim diyebilirim.

BURADA OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM

Erdem Çelik; Derneğimizin saymanıyım derneğimiz ilk kurulduğundan beri yaklaşık 10 yıldır bu oluşumun içerisindeyim en eskilerden diyebilirim. O günden bugüne çok güzel insanlarla tanıştık, etkinliklere katıldık, çok güzel anılar biriktirdik. Üzüldüğümüz ayrı düştüğümüz konularda oldu elbette ama burada hep bir arada birlikte olabilmek çok önemli. Yaklaşık 4 yıldır yönetimde görev alıyorum. Elbette Derneğimize gelenler kadar giden arkadaşlarımız da oluyor bir dönem örneğin 5-6 arkadaşımızı kabul ederken o anda birkaç kişide çıkabiliyor bu belli olmuyor ama dediğim gibi kendimize daha uyumlu arkadaşlarımızı bünyemize katmaya çalışıyoruz.

Samet Temel; Derneğe üye adayıyım, bir arkadaşımın aracılığıyla bu güzel dernek ile tanışmış oldum. Sonrasında üye olmaya karar verdim Şu an üye adayıyım bekleme sürecindeyim. İnşallah en kısa zamanda üye olurum.

Alaaddin Kızıltan; 2011 yılında kuruluşundan beri bende bu dernekle beraberim. Derneğimizde  birçok yedek görevlerde bulundum bütün etkinliklere faaliyetleri, gezileri katılmaya çalışıyorum, gerçekten bu dernekte tanışmış olmaktan çok mutluyum.

Yasin Koyuncu;5-6 ay oldu aday olduğum. Mehmet abi ile tanıştım, burada olmaktan çok memnunum, İnşallah arkadaşlarımızda benden memnundurlar. En kısa zamanda üye olurum inşallah Karacabey'de ikamet ediyorum, orada çalışıyorum. Burada olmaktan çok mutluyum.

KISKANMAMAK ELDE  DEĞİL

Arkadaşlığın, dostluğun kendilerince uzun yolda yoldaşlığın çok önem arz ettiği gezilerde, tabiri caizse arkasını döndüğünde sıkıntı yaşamayacak hissi veren dostlukların oluşmuş olduğu Bursa Choppers Club’deki  bu arkadaşlığı, dostluğu özenmemek, kıskanmamak gerçekten imkansız. Ben de başta dernek başkanı Nezih Sütçü’ye Başkan Yardımcısı Sayın Ali Sıkdokur’a,  bütün yönetim kurul üyelerine, dernek üyelerine, üye adaylarına çalışmalarında, etkinliklerinde başarılar diliyoruz.