SPOR
Giriş Tarihi : 20-06-2022 13:02   Güncelleme : 20-06-2022 13:02

Amatör futbolda sıra dışı kazanç!

Tecrübeli teknik direktör Mehmet Şengeldi, amatör liglerdeki yüksek meblağlı transfer ücretlerine dikkat çekerken, sürecin kontrol altına alınmaması halinde kulüplerin kapıya kilit vuracaklarını belirtti.

Amatör futbolda sıra dışı kazanç!

AKIN GÜLER/ÖZEL HABER

Sadece Bursa’da değil ülke çapında futbolculuk, antrenörlük ile sportif direktörlük anlamında birçok tecrübeye sahip olan ve kendisine haklı bir yer edinen Mehmet Şengeldi, yaklaşan yeni sezon öncesinde amatör liglerde havalarda uçuşan astronomik transfer ücretlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 2022-2023 sezonu yaklaşırken ilçe kulüpleri başta olmak üzere bazı kulüpler de transfer hareketliliğinin başladığını hatırlatan Şengeldi, 3’ncü Lig’e yükselmek isteyen Bölgesel Amatör Lig ekiplerinin çılgınca transfere başladığını vurgularken, “1 milyon TL’ler, 850 binler inanılır gibi değil. Süper amatör kümede mücadele edecek bazı takımlar bu yıl para saçmaya çok erken başladı. Yalnızca 5 ay için 50- 60 binler havalarda uçuşuyor” dedi.

PİYASA DALGALANIYOR

Transfer piyasasının tansiyonunun yükselme sebeplerinden birisinin de amatör milli sporcular olduğunu kaydeden deneyimli teknik adam Mehmet Şengeldi, “Geçtiğimiz günlerde illerde federasyon temsilcilerimizin yapmış olduğu organizasyonlarla o ilin amatör karmaları belirlendi ve de diğer illerle müsabakalara gidildi. Burada amaç amatör milli takım için sporcu havuzunu oluşturup kaliteli oyuncuları amatör ulusal takım için hazırlayıp Türkiye’mizi temsil ettirmekti. O illerdeki karmalara davet edilen oyuncular ‘amatör milli’ olarak lanse ediliyor ve bu yüzden transfer döneminde piyasa çok dalgalanıyor. Sapla samanı ayırt etmeliyiz sonra kulüp kapılarına birer birer kilit vurduğunda zararı herkes çekecek” diye konuştu.