BURSA
Giriş Tarihi : 10-06-2021 08:41   Güncelleme : 10-06-2021 08:43

Akın Muhtar'la Karabalçık çok değişti

Bursa’mızın başarılı muhtarlarından Karabalçık Mahallemizin muhtarı Ayhan Akın ile muhtarlık sürecinde getirilen hizmetler başta olmak üzere daha birçok konuyu ele aldığımız, masaya  yatırdığımız detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Akın Muhtar'la Karabalçık çok değişti

Özkan YILDIRIM

Ayhan Muhtarım, öncelikle  bizleri, ekibimizi Karabalcık’ta   bu güzel muhtarlık binanızda  konuk edip, misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum.Sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım.

ÜZÜM VE İNCİRİMİZ MEŞHURDUR

Bana, bizlere, köyümüze böylesine güzel bir fırsat tanımış olduğunuz için ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum. 1973 Karabalçık doğumluyum ,doğma bÜyüme buralıyım. Karabalcık’ta üzüm, incir, domates her şey var. Bursa'yı besleyen Karabalçık üzümüdür. Bizim köyümüz 280 hane, kiminin  3000 asması  var, kiminin  800-1000  asması var, 800’ün  altında  asması olan bağ yoktur buralarda. Bunun yanı sıra incir anlamında da gerçekten çok güzel kaliteli incirler  üretilir. Ayrıca domates vesaire de var.

BİR ÇOK HİZMET GETİRDİK

2019 yılında muhtar adayı oldum halkımızın desteğiyle seçimi  kazandım ,rahmetli babam Sadık Akın  5 dönem mahallemizde Muhtar olarak çalışmalar yürüttü. Gerçekten babamdır diye söylemiyorum köyümüze birçok hizmetin getirilmesini sağladı. Zaten babam zamanında birçok hizmet geldi buraya. Altyapı olsun, elektrik direklerinin  yenilenmesi, suyun gelmesi yine babamın zamanında oldu gerçekten rahmetli babamın birçok izi halihazırda Karabalçık’da bulunmakta.

SU VARSA HAYAT VAR DEMİŞTİK

Bir buçuk sene önce yapmış olduğumuz röportajda Karabalçık’ın arka sırtlarındaki 300 tonluk su deposu çalışmıyordu. 2017 yılında talihsiz bir olay yaşandı pompaları çalındı, aşağı yukarı 5 yıldır akmıyordu çalışmıyordu. Önceki çekimlerde  su olmazsa hayat olmaz demiştik, bugün itibariyle suyumuz inşallah gelecek. Bundan sonra daha güzel olacak su varsa hayat var su yoksa  hayat yok. Buradan Devlet Su İşleri yetkililerine  teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

 MEZARLIĞIMIZIN ÇEVRESİNE DUVAR İSTİYORUZ

Ayrıca mezarlığımızın yan duvarlarında bazı eksiklerimiz var, gördüğünüz gibi. Büyükşehir belediyemiz olsun, Osmangazi Belediyemiz olsun bizden kesinlikle hizmetlerini  esirgemiyorlar ama bazı eksiklerimiz de var görmüş olduğunuz gibi mezarlığımızın kenarlarında bazı bölgelerde  tel engeller varken bazı yerlerde yok. Mezarlığımızın  çevresinin beton duvarlarla kapatılmasını istiyoruz. İşte kapı girişleri olsun iç düzenlemesi olsun gerçekten çok güzel olur yoksa güzel bir mezarlığımız var ama demiş olduğum gibi dış çevresi tam kapalı olmadığından sıkıntı oluyor.Böylelikle yabani hayvanların, köpeklerin de mezarlığa girme çıkmalarına engel olmuş oluruz. Nasıl geçtiğimiz seneden bu  zamana su pompaları ile ilgili bir gelişme sağlayabilmişsek, suyun gelmesinin önünü  açabilmişsek ,umarım bu mezarlığımızın  çevre duvarları ile  ilgili değerli başkanlarımız, müdürlerimiz bizlere yardımcı olurlar.

ARAZİ YOLLARIMIZDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Peki Muhtarım Karabalçık’ta şu da olsa iyi olur, bu da olsa güzel olur halkımızın hayatını kolaylaştırır dediğiniz hizmetler bakımından neleri söyleyebiliriz?

Şu anda mesela arazi yollarımızla ilgili sıkıntılar var. Oralar çok çamur oluyor ulaşım çok zor oluyor. Sağ olsun Osmangazi Belediyesi halihazırda buralarda çalışmalara  başladılar, malzemeler çekiliyor , çalışmalar sürüyor,  nereden baksanız   10 kilometrelik bir eksikliğimiz var arazi anlamında. İnşallah bu çalışmalar güzel bir şekilde başlandığı gibi bitecek.

ANA YOL BAĞLANTI YOLUMUZDA YAKINDA ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK

Dün görüşme yaptım Büyükşehir belediyemizle köyümüzle  anayola  bağlantımızı  sağlayan yolumuz inşallah gelecek hafta yapılmaya başlanacak. Çünkü o ana  yola bağlantımızı sağlayan yolun  birçok yerinde yama yama üstüne olduğundan sıkıntılı bir yol durumunu aldı. Bu konuyla ilgili bu çalışmalara inşallah önümüzdeki hafta içerisinde başlanacak. Bu da bizi ziyadesiyle memnun etmekte. Bu manada Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'a olsun, Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar başkanımıza olsun teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

KÖY STATÜSÜNE GEÇMEK BİZLER İÇİN İYİ OLACAK

Geçtiğimiz günlerde köy tüzel kişiliği kapsamında Mustafa Dündar Başkanımızla bir toplantımız vardı, bizim köyümüzde  köy statüsüne geçecek gibi gözüküyor. Biz  zaten köy tüzel kişiliği mizin köy statüsüne geçmesini istiyoruz. Bunun tabii köyde imari anlamda avantajları olduğu gibi, bunun yanı sıra su faturaları ve de vergiler anlamında da insanlarımıza avantaj sağlayacaktır, o şekilde duyumlar alıyoruz. Köy  olarak bizlere avantaj sağlayacaktır. Bu da bizim halkımızın burada imara açık yerlerde daha kolaylıkla yapı yapabilmesini sağlayacak Tabii geçtiğimiz süreçte bazı bu anlamda halkımızla ilgili sıkıntılar  oluyordu kendi köy yerinde kendi evlerinin yenilenme sürecinde dahi biliyorsunuz.

DEĞERLİ BAŞKANLARIMA SONSUZ TEŞEKKÜRLER

Mesela görmüş olduğunuz bu muhtarlık binasını zamanında imece usulü vatandaşla birlikte kendi imkanlarımızla yapmıştık ama ondan sonra belediye almıştı sonra mahalleye geçince aşağıdaki görmüş olduğunuz kahveyi bile belediye kiraya veriyordu. Şimdi tekrardan bu köy statüsüne geçmemizde eskisi gibi olmayacak ama bir kaç yönde iyileşmeler olacağı kanaatindeyim.

MUHTARLIK KESİNLİKLE HİZMET AŞKI

Rahmetli babanız Sadık Akın beş dönem, rahmetli kayınpederiniz Abdullah Demir bir dönem, bunun yanı sıra hanımınızın  nenesi çok eski zamanlarda bir dönem Karabalçık’ta muhtarlık yapmış. Şimdi de 2019’dan beri siz muhtarsınız, buradan Karabalçık’ta  yaşayan vatandaşlarımıza halkımıza son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu kesinlikle hizmet aşkı ancak bunu böyle tarif edebilirim. Ne kadar insanlarımıza burada yaşayan halkımıza, dostlarımıza, komşularımıza, akrabalarımıza tanıdıklarımıza yardım edebiliyorsak, sıkıntılarını giderebiliyorsak  ne mutlu bize. Az önce de söylemiş olduğunuz gibi rahmetli babam ,kayınpederim daha birçok akrabam zamanında muhtarlık yapmış burada. Elimizden geldiğince en güzel hizmeti kazandırabilmek için uğraşıyoruz köyümüze, bu manada gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Toplantılara katılıyoruz, müracaatlarda bulunuyoruz beni 2019'da seçen değerli Karabalçık halkına, tüm insanlarımıza  buradan sevgilerimi saygılarımı iletmek istiyorum ve esenlikler diliyorum. Son olarak  bütün 84 milyon Türk halkına da Karabalçık’tan selamlarımı göndermek istiyorum.