KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 05-08-2022 16:12   Güncelleme : 05-08-2022 16:12

Ağustos kitaplarınız bizden

Bu ay kitapseverler ile buluşan, merakla beklenen kitapları bir araya getirdik!

Ağustos kitaplarınız bizden
Yazar:Hüseyin Sayın
Yayınevi:Olimpos
Okuyucusunu "Kurallarını sizin koyamadığımız bir hayat size ait olmanın çok ötesindedir" anlayışıyla öz benliklerine doğru yolculuğa çıkaran yazar Hüseyin Sayın, İletişim Şah Mat'tan sonraki yeni kitabını kişisel gelişim alanında kaleme aldı. "'Hayat Senin, Kuralları Sen Koy" isimli kitabıyla Sayın, aynı zamanda bireylerin potansiyellerini keşfetmesine de ışık tutacak ve uygulamaya hızlı geçirilebilecek önerileri okuyucusuyla paylaşıyor. Yeni kitabıyla okuyucularına farklı kapılar açan ve okuyucusunu başka bir yolculuğa sürükleyen yazar Hüseyin Sayın "Yaşamımızın birçok noktasında bize ait olmayan fakat bize aitmiş gibi hissettiğimiz, doğruluğu kalabalık seslerle onanmış çeşitli kurallarla bir arada yaşıyoruz. Kültürümüzde bu seslerin gücü hiç küçümsenmeyecek bir oranda. Söz konusu bu kural setleri, farkında olalım veya olmayalım hayatımızı, ilişkilerimizi, beklentilerimizi, değerlerimizi, algılama kapasitemizi, gelecek perspektifimizi ve yaşam tarzımızı önemli biçimde yönlendiriyor. Okuyucunun kendine ait olan hayatına yeni ve farklı bir perspektif sunmayı hedefleyen kitap, uygulamaya dönmesi kolay birçok önerisi ve yaklaşım sunuyor. Herkesin kendi yolculuğuna çıkabilmesi adına farklı bakış açılarını sunan kitap, toplamda 23 bölümden oluşuyor. Yazım tekniği, anlatım tarzı ve konulara yaklaşım açısından keyifli, öğretici ve geliştirici bir akışa sahip olan Hayat Senin Kuralları Sen Koy raflarda okuyucusunu bekliyor

 

Onkoloji Tedavisi Gören Çocukların Beslenmesi İçin Bir Rehber: "Onkolojide Çocuk Beslenmesi Ve Yemek Tarifleri"

Yayınevi:Remzi Kitabevi

İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde hayatta kalması ve devamlılığını sürdürebilmesi için beslenme önemlidir. Özellikle beslenmenin yeterliliği, hastalıklardan korunma ve iyileşme sürecini etkileyen önemli unsurlardan biridir. Onkoloji tedavisi gören çocuklar için doğru ve yeterli beslenme tedavi sürecinde çok önem taşıyor. Doğru beslenme ile hastalar, ilaçların yan etkilerini daha az hissederek tedavide önemli bir başarı yakalıyor. Bu doğru beslenmeye rehber olacak bilgilerin yer aldığı kitap , "Onkolojide Çocuk Beslenmesi ve Yemek Tarifleri" Remzi Kitabevi etiketiyle tüm raflarda ve kitap satış noktalarda yerini aldı. Yazar Sibel Güngör, Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Esra Ergün Alış, Pediatrik Hematoloji-Onkoloji uzmanı Prof. Dr Fatih Erbey ve Elif Soydamal bilgileriyle çocuklara ve ebeveynlere önemli bir rehber oluyor. Kitap, onkoloji tedavisi gören çocuklar için ebeveynlere yol göstermeyi ve destek olmayı amaçlayan bilgilerle birlikte tedavilere ve yan etkilerine göre uygulanabilir yemek tariflerini de bir arada sunuyor.

 

Ateşpare 1 - Özel Baskı

Yazar:Ceren Melek

Yayınevi:Ephesus Yayınları

Adalet peşinde koşarken kendi kimliğini kaybeden bir seri katil: Aşkın. Üstün zekâsı ve kan dondurucu oyunlarıyla yıllardır yakalanmayan, kimliği bilinmeyen, tüm dünyanın aradığı bu seri katil ona gelen her işi içindeki vahşetle başarıyla tamamlamıştır. Ancak bir gün karşısına yeni bir kurban çıkar. Bu kurban Cebonayan adlı gizli bir örgütün lideri Ateş Alanguva'dır. Aşkın her işinde başarılı olduğu gibi bu işte de başarılı olacağını düşünür ve kibrine yenik düşerek Ateş'in peşine düşer. Ancak Aşkın'ın bilmediği bir şey vardır: Ateş de en az Aşkın kadar zeki ve tehlikelidir çünkü Ateş mafyatik gücü ve akıllara durgunluk veren teknolojik donanımıyla karanlık dünyaların efsanevi ismidir...

 

Bayel Ağıtçıları

Yazar: Gulam Hüseyin Saedi

Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları

Gulam Hüseyin Sâedi, modern İran edebiyatında öncüsü olduğu büyülü gerçekçilik akımının ilk örneklerini Bayel Ağıtçıları'nda verir. 1964'te yayımlanan eser kısa sürede büyük bir başarıya imza atar. Bu kitapta yer alan "Dördüncü Hikâye" ünlü yönetmen Daryuş Mehrcui tarafından 1969'da Gav (İnek) adıyla beyazperdeye aktarılır. Senaryosunu Sâedi ve Mehrcui'nin yazdığı film, kazandığı ödüllerle İran sinemasının adını dünyaya duyururken, ülkenin sinema tarihinde bir dönüm noktası olur. Gerçekle gerçeküstü arasında gidip gelen, birbiriyle bağlantılı sekiz hikâye anlatılır Bayel Ağıtçıları'nda.

Olasılıklar Arasında

Yazar:Maia Ece Ergönenç

Yayınevi:Destek Yayınları

İnsanın âlemlerdeki yeri, bir şeyleri istemek ve arzulamaktan çok daha büyüktür. Bu kitapta yazılan hayal ilmi de isteklerin ya da arzuların gerçeğe dönüşmesi ile ilgili değildir. Çok daha yüksek bir plana ışık tutmaktadır. Hayal ilmi, insanın mutlak gerçekliğini hatırlatmak ve bunun da ötesinde, insanın aslında evrenin temel yapıcı parçası olduğunu anlatmaktadır. Yaratılış bilgisiyle doğan insan, bu gerçeği nasıl ve ne zaman unutur? Hangi durum ve yaşta perdeler kalınlaşır, bizi yolumuzu bulmakta zorlandığımız bir karanlığa sürükler?

Özgür irade var mıdır?

Duygusal tepkilerimiz bir yazılım mı? Değiştirebilir miyiz?

Hem gözlemci hem de gözlemcinin gözlemleyicisi olmak ne demektir? İki katmanlı şuura nasıl ulaşılır?

Hayal ilmi, insan olma ilmidir.

 

Bu Kadar da Çok Sevilmez ki Geceler

Yazar:Yaşar Yeşilyurt

Yayınevi:Armageddon

Ben zamanı unuttum gecelerin karanlığında

bu gece kaçıncı doğuşu Ay'ın?

Yüreğimden kayan hangi yıldız?

Unuttum döndüğünü Dünya'nın.

Sevgiyi ararken gece karanlıklarında

çakan her şimşek ya da

doğan her yıldız düşlerim oldu.

İşte o geceler var ya o geceler/onları anlatamadım

ama her anını doyasıya yaşadım.

Ben zamanı unuttum gecelerin karanlığında

yoğunlaşırken duygularım baktım ki kaçıp gitmiş uykularım.

Kimi zaman zirvesine ulaşılamayan dağ

kimi zaman kıvrılarak akan ırmak

kimi zaman çelik misali sert

kimi zaman pamuk gibi yumuşak

Arguvanlar açıyor nasıl da çarçabuk geçiyor mevsimler bak.

Ben zamanı unuttum gecelerin karanlığında dolaştım

düşlerim de ellerimle tuttum bulutları

sakladım yıldızları göğsüm de

gözyaşlarım oldu yağmurlar ve toprakta çırpındı yüreğim.

Ben zamanı unuttum gecelerin karanlığında

akasyalar akşamsefaları açtı dallarımda döküldü yapraklarım birer birer

kar kapladı yollarımı dur dedi seher/ hiç ummadığım bir an da

Dünya dönüyor bu kadar düş yeter bu kadar da çok sevilmez ki geceler.

 

Karmaşık Bir Nezaket

Yazar:Miriam Toews

Yayınevi:Kafka Kitap

Ödüllü yazar Miriam Toews, bu çarpıcı ergenlik romanında üzüntü ve umudu, son derece tutucu bir inanç nedeniyle dağılan ailesini anlatan bir gencin sesiyle vücuda getiriyor. Başkahramanımız Nomi Nickel, Karmaşık Bir Nezaket'teki anlatısına "Ailemizin yarısı, güzel görünen yarısı kayıp," diyerek başlıyor... Annesi ve ablası kadrajdan çıkınca üzgün ve tuhaf babasıyla yalnız kalan Nomi, günlerini ailesinin nasıl bölündüğünü anlamaya çalışarak ve East Village'ın eteklerinde yer alan tavuk kesimhanesi Mutlu Aile Çiftliği'ndeki kaçınılmaz kariyerini düşünerek geçiriyor. Aynı anda hem kasvetli hem de eğlenceli bir dile sahip olan bu roman, nefes aldırmayan, baskıcı bir din tarafından yönetilen kasabada, yok olmaya yüz tutmuş ailesinin kalıntıları arasında kapana kısılmış Nomi'ye göre dünyayı ele alıyor. Onun gülünç ve eşsiz sesi, bildikleri tek toplulukla çatışmaya girdikçe dağılan tuhaf ve sevgi dolu bir ailenin hikâyesini anlatıyor.