BURSA
Giriş Tarihi : 03-01-2022 10:30   Güncelleme : 03-01-2022 10:41

2022 yılı Bursa'nın yılı olacak

Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası (BMKO) Başkanı İsmail Akar; Geride kalan 2021 yılı ve pandemi süreci ilgili sektörel değerlendirmelerde bulundu.

2022 yılı Bursa'nın yılı olacak

ÖZEL HABER

Pandemi sürecinin özellikle 2020 ve 2021 yıllarında yaşanan kapanmalar nedeniyle Bursa esnafını olumsuz etkilediği gibi matbaa ve kırtasiye sektörü ile esnafını da olumsuz etkilediğini ifade eden Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası (BMKO) Başkanı İsmail Akar; “eğitim başta olmak üzere tüm sektörlerin kapanma ile birlikte ciddi ekonomik sorunlar yaşadığının hepimiz bilincindeyiz. Kitap basımından kırtasiye ürünlerine kadar birçok alanda hizmet veren sektörümüz, pandemi sürecinde alınan kapanma kararlarından olumsuz etkilendi. Sektör olarak hükümetten önemli beklentiler içerisindeyiz. İlk beklentimiz, matbaa ve kırtasiye sektöründe KDV ile birlikte vergi oranlarında ciddi indirimdir. BURSA’NIN YENi MARKASI “BMKO”

Türkiye’nin matbaa ve kırtasiye hususunda önemli bir ekonomiye sahip olduğunu ifade eden Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası (BMKO) Başkanı İsmail Akar; “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli ifade ettiği yerli ve milli ekonomi konusunda sektörümüz kritik öneme sahiptir. Kâğıt üretimini yeniden millileştirmek zorundayız. Kırtasiye ürünlerinin üretimini ve matbaa üretimi için gerekli kâğıt ve benzeri ürünleri Türkiye’de üretmek mümkündür. Bursa, matbaa ve kırtasiye üretiminin yeni markası olmaya aday bir kenttir. Bursa, bin’den fazla sektör temsilcisi ile Türkiye’nin ihracatına da önemli değer katmaktadır. Bizim sektör olarak işimiz gücümüz üretim. Matbaa ve Kırtasiye sektörü, Türkiye’nin olmazsa olmaz sektörüdür. Tüm alanlarda matbaa ve kırtasiye ürünleri kullanılmaktadır. Sektörde ithal yerine yerli ve milli markaların gücünü artırmak için sektör esnafını güçlü tutmak zorundayız. Bu minvalde sektör olarak öncelikli isteğimiz, kamu hizmet alımlarında Bursa matbaa ve kırtasiyecilerinin öncelikli kılınmasıdır. Bursa’nın yeni markası “BMKO” olmakla, matbaa ve kırtasiye sektörüne kent dinamiklerinin daha fazla destek vermesini bekliyoruz” dedi. 

BURSA ESNAFI 2022 YILINDA GÜÇLENECEK..!!

Bursa esnafının 2022 yılından umutlu olduğunu ifade eden Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası (BMKO) Başkanı İsmail Akar; “Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği BESOB bünyesinde faaliyet gösteren tüm esnaf oda başkanlarımız ile ortak temennimiz, 2022 yılının pandemi sürecinin tüm acılarını ve üzüntülerini sileceği yönündedir. Bursa, esnafı ile birlikte 2022 yılında daha fazla büyüyecek. Bursa esnafı, 2022 yılında güçlenecektir. Bursa halkı her zaman olduğu gibi bu zor koşullarda da esnafının yanında dimdik durmuştur. İnanıyorum ki, Bursa’da esnafımız zor günleri aşacak adımları birlik ve beraberlik içerisinde atacaktır. 2022 yılının sektörümüz başta olmak üzere Bursa’ya, Türkiye’ye ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi. Son olarak yaklaşmakta olan genel kurul seçimleri ile ilgilide açıklamalarda bulunan Başkan İsmail Akar şunları söyledi.”Odamızın şu an çoğunlukla üyeleri Matbaacılar, 444 üyemiz matbaacı ,321 üyemiz de kırtasiyeci. Seçimlere  tabii az kaldı yeni yılla birlikte Şubat gibi seçimimiz olacak gibi gözüküyor. Odamızın bütçesi nispetinde  üyelerimize her türlü hizmeti vermeye çalışacağız,az önce de bahsettiğim gibi 10 aylık süreçte kırtasiyecilerimizi rahatlatacak şekilde belediyemizle birlikte çalışmalar yürüttük.Matbaacılarımız ile ilgili giriş fiyatlarının malzemelerin fiyat yüksekliği ile ilgili gelen giden bütün parti Üyelerine,yetkililere   vesaire herkesle bu malların fiyatlarının yüksek bir şekilde artmasının önlenmesi yönünde konuşmalarımızı yaptık.Dolarda zaten biliyorsunuz geri geldi ,onlar da bize bu konuda hak verdiler ama mutlaka piyasaların canlanması için bu tür olayların sona ermesi lazım gerektiğini kendilerine bildirdik.Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor.Herkese bu sıkıntılarımızı anlatıyoruz, sektörlerimizle ilgili  sıkıntıların  sonlanması lazım gelir diye söylüyoruz”dedi.  52 YILDIR BU MESLEK İÇERİSİNDEYİM..!!

 “52 yıldır bu mesleğin içerisindeyim omurgalı duruşumuzla esnafımıza en iyi hizmeti verme çabasındayız.Herkese seçilmiş başkan olarak bir dönem yapacağımı zaten belirttim kesinlikle seçildikten sonra burada daha sonraki dönemlerde de devam etmeyeceğimi söyledim. Bu pandemi döneminde 10 aydır yapmış olduğumuz çalışmaları esnaf kardeşlerimize hem kırtasiyeciler olsun Hem Matbaacılar olsun onları rahatlatmaya yönelik çabalarımıza girişimlerimiz ifadelerimizi herkes biliyor.Bu bundan sonraki dönemde İnşallah pandeminin etkisinin daha azalması ile çok daha fazla artacak ben buradan bütün üyelerimize 444 matbaa  üyemize,321 kırtasiyeci üyemize sevgilerimi saygılarımı göndermek istiyorum hayırlı işler dilemek istiyorum.İnşallah yeni dönemde çok daha güzel durumlarda güzel çalışmaları ortaya koyacağız demek istiyorum.Son olarak hem Bursa'da yaşayan hemşerilerime hem de 84 milyon Türk insanına Bursa'dan sevgilerimi, saygılarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum”.Diyerek sözlerini tamamladı.