EĞİTİM
Giriş Tarihi : 31-07-2022 18:05   Güncelleme : 31-07-2022 18:05

2022 KPSS baraj puanı var mı, kaç? Barajı geçmek için ve memur olabilmek için kaç net yapılması gerekiyor?

31 Temmuz 2022 KPSS sınavı için adaylar ter döktü. Lisans mezunu olan öğrenciler KPSS sınavından aldıkları puan ile kadrolu bir iş sahibi olabilecekler. KPSS baraj puanı kaç? KPSS'den yüksek bir puan alabilmek için kaç net gerekiyor? KPSS ile ilgili merak edilenler...

2022 KPSS baraj puanı var mı, kaç? Barajı geçmek için ve memur olabilmek için kaç net yapılması gerekiyor?

KPSS 1. oturum da genel kültür ve genel yetenek soruları soruldu. Adaylar 130 dakika boyunca ter döktü. Sınavdan çıkan adaylar 2. oturum için öğleyi bekledi. 2. oturumda eğitim bilimleri sınavı yapıldı. Peki puanlar nasıl hesaplanacak? Baraj puanı var mı? İşte detaylar...

2022 KPSS sınavında baraj uygulaması var mı?

KPSS sınavında baraj uygulaması yoktur. Adaylar aldıkları puanlara göre tercih yapabilirler. Fakat devlet kurumlarına atanabilmeleri için en 70 puan alınması gerekir. Çünkü 65-70 puanın altında devlet kurumları çok çok az neredeyse hiç alım yapmıyor.

KPSS puan hesaplama nasıl yapılır?

KPSS sınavında her alan kendi içinde hesaplanacaktır. Mesela Genel Kültür sınavında doğru cevaptan yanlış cevapların 4/1 çıkarılarak net puan hesaplanır. 0 neti bulunan adaylar ise değerlendirme dışı kalacaktır. Yapılan Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarından en az 1 neti olmak zorundadır.

Sınav da hatalı soru veya iptal edilecek bir soru var ise ÖSYM Başkanlığı tarafından karar verilecek. Kpss sınavı 100 üzerinden değerlendirilecek.