GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-05-2022 10:25   Güncelleme : 15-05-2022 10:25

100 bin hükümlü evinde mi kalacak?

Salgının başından bu yana 12 defa uzatılan açık cezaevi izinlerinin son bulacak olmasının ardından gözler izinlerin tekrar uzatılıp uzatılmayacağına çevrildi. 31 Mayıs’ta sona erecek olan kovid izinlerinin yeniden uzatılması gündemde.

100 bin hükümlü evinde mi kalacak?

Koronavirüs (Kovid-10) izninden 15 Nisan 2020 tarihinden bu yana 200 bin mahkûm yararlandı. AK Parti, 31 Mayıs’ta sona erecek olan izinlerin yeniden uzatılması taleplerini gündemine aldı.

“İZİNLERİN UZATILMASI DAHA DOĞRU OLUR”

 AK Parti’nin Grup Yönetim Kurulunun son toplantısında, koronavirüs (Kovid-19) izinlerinin uzatılmasına ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Grup Yönetim Kurulunun bazı üyeleri “2 yıldır dışarıda olanlar, yeni bir hayata başladı. İşe başladılar veya iş kurdular. Bunları yeniden cezaevine göndermek doğru olmaz. Cezaevleri zaten kapasitelerini aştı. İzinlerin uzatılması daha doğru olur” görüşünü dile getirdi.

Toplantıda, AK Parti’nin grup yöneticileri, kabinedeki ağırlıklı görüşün bu izinlere son verilmesi yönünde olduğunu, ancak konunun yeniden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşüleceği bilgisini verdi.

Bu kapsamda Adalet Bakanlığı ile temasa geçilecek. İzinlerin uzatılmasına karar verilirse, 31 Mayıs’a kadar adım atılacak. Salgın şartları sebebiyle 100 binden fazla hükümlü bu imkândan yararlanarak, kalan cezalarını dışarıda geçiriyordu.Karar