SON DAKİKA
Hava Durumu

Tübitak Türkiye finalinde büyük başarı

TÜBİTAK 55

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2024 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 11:52
Kaynak: İHA
Tübitak Türkiye finalinde büyük başarı

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finaline 6 proje ile katılım sağlayan Erzurum; 1 ikincilik, 2 üçüncülük, 2 teşvik ödülü olmak üzere 5 derece elde ederek büyük bir başarıya imza attı.

ATO Congresium’da gerçekleştirilen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde öğrenciler ödüllerini Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr.Yusuf Tekin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın elinden aldılar.

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finaline Erzurum’u temsilen katılan Yakutiye Şükrüpaşa Anadolu Lisesi öğrencileri Can Ahmet Kurt ve Yusuf Eren Ferah, öğretmenleri Veysel Dağdemir danışmanlığında Teknoloji Tasarım alanında hazırlamış oldukları "Trafik Kazası Tespit ve Bildirim Sistemi " adlı proje ile "Türkiye İkinciliği" ödülüne; Palandöken Remzi Sakaoğlu Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Mehlika İclal Paylan, öğretmeni Mustafa Akay danışmanlığında Fizik alanında hazırlamış olduğu "Vidalı Kriko Sistemiyle Tasarlanan Akustik Levitasyon Cihazıyla Lokal Kavitasyon Yapımı” adlı proje ile "Türkiye Üçüncülüğü" ödülüne; Tekman Anadolu Lisesinden Sudenaz Şakiroğlu, Nurdan Kaya, İklim Özer isimli öğrencilerimiz; öğretmenleri Deniz Kel danışmanlığında Kimya alanında hazırlamış oldukları “Periyodik Tablo Oyunu: Periyopya” adlı "Türkiye Üçüncülüğü" ödülüne; Palandöken Remzi Sakaoğlu Bilim ve Sanat Merkezi öğrencimiz Berra Keleşoğlu, öğretmeni Güldane Meral danışmanlığında Coğrafya alanında hazırlamış olduğu “Yeşil Miras Anıt Ağaçların CBS İle Haritalanması ve Ekoturizm Potansiyeli" adlı proje ile "Teşvik Ödülü"ne; Tekman Anadolu İmam Hatip Lisemizden Beyhan Aslan, Reşat Şeker; öğretmenleri Tuğçe Tunca danışmanlığında Sosyoloji alanında hazırlamış oldukları “Aile İçi İletişimi Olumlu Yönde Etkileyecek Oyunlar” adlı projeleri ile "Teşvik Ödülü”ne layık görülmüşlerdir.

Yıldız; "Bu gurur hepimizin"

İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Yıldız: "Ülkemizi Türkiye Yüzyılı hedeflerine taşıyacak nitelikli insan kaynağını yetiştirmek; öğrencilerimize, yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmak en önemli hedefimiz. 6 proje ile katıldığımız Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde; 1 ikincilik, 2 üçüncülük, 2 teşvik ödülü olmak üzere 5 derece ile büyük bir başarı elde ettik.

İlimizde bilim kültürünün yaygınlaşması, çocuklarımızın çağın gerektirdiği bilgi donanımına sahip bireyler olarak yetişmesi yönündeki bu güzel çalışmaların artarak devam etmesini temenni ediyor; bizlere bu gururu yaşatan öğrencilerimize ve onları yetiştiren değerli danışman öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliyorum." dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.