Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki kapasitesini artıran örnek projelere imza atan Tek Enerji, Avusturya’da kurduğu yeni firması ‘Eco Solar’ ile hizmet ağını global arenaya taşıyor.

Konutlardan, işletmelere ve sanayi kuruluşlarına kadar birçok kişi ve kuruluşu kendi enerjisiyle buluşturan Tek Enerji, sürdürülebilir projeler kapsamında Türkiye’nin GES alanındaki ilk Yap-İşlet-Devret projesini Bursa’da hayata geçirmeyi başardı. BURULAŞ’a ait 30 hafif raylı sistem istasyonunda çatılara kurulan güneş enerji santralleriyle raylı sistemin kendi enerjisini kullanmasını sağladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştirilen projenin ‘yerli ve milli ekonomi’ için referans bir model olduğunu vurgulayan Tek Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahintaş, "9 yıllık deneyimimizle çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Burulaş’ın 30 istasyonuna kurduğumuz 2 bin 230 kWp gücündeki GES panellerimizden sonra, Bursa Muradiye Su Fabrikası’nda da 3 bin kWp kurulu gücün üzerinde bir enerji üretim yatırımına da imza atmıştık. Türkiye’nin sanayi üretiminde aktör konumunda olan sanayi kuruluşlarına da kurduğumuz çevreci projelerle sadece temiz bir geleceğe katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda endüstriyel çözümlerimizle ülkemizin enerji verimliliğini artırıyoruz" açıklamasını yaptı.

Bursa’da 100 bin konutluk kentsel dönüşüm Bursa’da 100 bin konutluk kentsel dönüşüm

Tüm çatı tiplerine uygun yenilenebilir enerji çözümleri sunan Tek Enerji, sadece Türkiye’de birçok çatıyı güneş enerji santrali (GES) ile tanıştırmakla kalmayıp, Avusturya’da yeni faaliyete aldığı Eco Solar isimli firma ile sürdürülebilirlik ve yeşil enerji konusunda Avrupa’da da yeni başarı hikayeleri yazmaya hazırlanıyor. İbrahim Şahintaş, “Avusturya’da kurduğumuz Eco Solar firmamızı 2024 yılı itibariyle devreye alarak güneş enerjisi panelleri, inverterler, solar kablolar ve bağlantı elemanları gibi ürünlerin satışını yapacağımız solar market hizmetimize başlayacağız. Uzun süredir EPC (Engineering, Procurement, Construction) firmalarıyla iş birliği görüşmeleri sürüyor. Sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da yenilenebilir enerji sektöründe etkin bir konuma gelme yolunda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: iha