GÖKÇE ÇALIŞCİ
Rugby Federasyonu As Başkanı Ayhan Ayhan 3 aylık bir federasyon olarak göreve yeni başladıklarını ve gerçekleştirdikleri faaliyetleri agazetecomtr’ye anlattı. Ayhan, Nahit Şahin Rugby Federasyonu çatısı altında bulunan 4 branştan birisi olduklarını söyledi. Ayhan federasyon altında bulunan branşları şöyle açıkladı; “ Ragbi Amerikan futbolu Softboll beyzbol”  

WhatsApp Image 2023-08-29 at 17.32.34

(AYHAN AYHAN)

BURSA’DA 3 TAKIM KATILACAK

Softbol’un 16 yaş artı Türkiye Şampiyonası olduğunu belirten Ayhan, yarışmayı Bursa’da planladıklarını söyledi. Toplamda 4 ilden 10 takım olduğunu açıklayan Ayhan, “ Bursa'dan 3 takımımız, Ankara'dan 1 takımımız, İstanbul'dan 2 takımımız var. Yarışmalar 3 gün sürecek Perşembe günü ise finallerimiz olacak” ifadelerini kullandı. Organizasyonun 2.sini gerçekleştirdiklerini söyleyen Ayhan, “Türkiye Şampiyonası 2023 faaliyet programımızda yer alıyor. +16 Softboll  Türkiye şampiyonası . 10-13  Softboll Türkiye şampiyonası"dedi.

SPORUN YAYILMASI İÇİN DESTEK ÇOK ÖNEMLİ

Takımların katılım sürecini anlatan Ayhan, “ Katılım aşamasında, önce başvuru ardından kulüp tescilleri yapılarak ve sporcu lisansı alınarak başvuru yapılmakta.  Softbol gelişmekte olan bir spor. Softbol, beyzbol Türkiye'de  yeni yeni gelişiyor. Biz bunları yaymak ve daha çok kitleye ulaştırmak için uğraşıyoruz. Bu sporun altyapısı olarak ‘beyzbol beş’ olarak bir oyunumuz daha var. Onun dünya şampiyonasını 10-15 Ekim tarihinde Ankara'da yapacağız. Dünyada tanınan ancak ülkemizde pek gelişmemiş ve önü açık bir spor. Altyapı için başkanımızla da  bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Gençlik Spor Bakanlığı olarak, belediyeler olarak, kamu  kuruluşlarından destek alarak bu sporu yaymaya çalışacağız. Bu sporun yayılması için destek çok önemli. Bizler de elimizden geldiği kadar yardımcı olacağız”diye konuştu.  

ALTYAPI OLUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Henüz olimpiyatlarda olmadıklarını söyleyen Ayhan, “Avrupa Federasyonu olarak ve Dünya Federasyonu olarak 2 şekilde var. Maalesef olimpiyatlarda değil. Feyzbol 2028 yılı içerisinde Amerika'da olacağı için büyük ihtimalle olimpiyatlarda yer alacak.  Bu kızlarla oynanan bir spor. Beyzbol beş dediğimiz karma bir spor, Toplamda 5 sporcu var 2 kız 3 erkek şeklinde karma bir spor. Biz milli milli eğitimle bir protokol imzalamayı düşünüyoruz. Beyzbol beş için bakanlıklarımız ile bunun altyapısını oluşturmak adına çalışmalara devam ediyoruz, bu sporu yaygınlaştıracağız”dedi. 


AMAÇ SPORU YAYMAK

Türkiye'deki hedeflerinden bahseden Ayhan en büyük amaçlarının ilk başta bu sporu yaymak olduklarını söyledi. Ayhan, “Bu okul sporlarında var. Ana lig çerçevesi altında geçen sene başlamış, bu sene de devam edecek. Bursa’da Akçılar takımı ana ligde 1. oldu. Bu spor ülkede gelişmekte olduğu için altyapıya önem vermemiz gerekiyor. Bunun için de Milli Eğitim'le protokol yaparak bu işi yaygınlaştıracağız”diye belirtti. 

WhatsApp Image 2023-08-29 at 17.34.25

(ERTAN DAĞAŞAN)

KADIN TAKIMLAR DA MEVCUT

Beyzbolsoft  Milli Takım antrenörü ve Bursa Dragon Spor Kulüp Başkanı Ertan Dağaşan kulüp hakkında bilgilendirmede bulundu. Dağaşan, “Şu an kulüp bünyemizde 10, 13, 14, 16  yaş ve üstü kategoride olmak üzere yaklaşık 60 civarı kız sporcumuz var”dedi. Beyzbol branşında da liglere katılacağız diyen Dağaşan, “Bu organizasyon Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanlığı önceliğinde yapılan bir organizasyon.  Nahit Başkanımız bu yıl Bursa'yı uygun gördü. Bursa'da  ciddi bir altyapımız var. Şu an Softbol’da 4 tane takım, beyzbolda 3 tane Türkiye'de de adından söz ettiren takımlarımız var. Bursa'da çok keyifli bir ortam var. Burada ülkenin yaklaşık 7-8 ilinden gelen, birbirinden güzide takımımız var. Yıllardır Softbol sporuna emek vermiş çocuklarımız, antrenörlerimiz burada”diye konuştu. 

WhatsApp Image 2023-08-29 at 17.42.50

(İZNİKSPOR)

BURSALILAR BU SPORU TANIMAYA BAŞLADI

Bursa'da çok ciddi bir faaliyet yürüttüklerini belirten Dağaşan, “ Dört takım bünyesinde ancak bizim kültürümüze belki de futbolun arkasında kalmış, dünyada tanınırlığı çok ama Türkiye'de maalesef az tanınan bir branş. Günden güne gelişim gösteriyor. Özellikle federasyon başkanımız Nahit Şahin bu konuda büyük çaba sarf ediyor. Büyük gayretleri, emekleri var Softbolun, beyzbolun, Ragbinin alt yapısını kurma, kulüpleri güçlendirme, organizasyonları artırma ve uluslararası maçlar anlamında. 10-15 Ekim’de  Dünya beyzbol Yenimahalle'de yapılacak.  Ankara'da yapılacak ki bu inanılmaz dev bir organizasyon. Yine kendi bünyemizden giden milli takım sporcularımız var, hakem olarak gidecek arkadaşlarımız var. Bursa’ya şu an büyük bir renk ve keyif kattığımızı düşünüyorum. Her ne kadar futbol çok öncelik olsa da artık Bursalılar da bu branşı yakından tanımaya başladılar”diye konuştu. 

WhatsApp Image 2023-08-29 at 17.35.04

(BURSA DRAGONS)

OKULLARDA DERS OLARAK VERİLECEK

Bursa ölçeğinde hedeflerinden bahseden Dağaşan, “ Kısa, orta ve uzun vadede bu spor ve branşla  bu sporu önce okullarda ders olarak vermek.  Ben özel olarak okullardan birinin bünyesine ders olarak zaten veriyorum. Ders bazına yayabilmek, daha fazla yaygınlaştırmak. Bu sporun özüne indiğiniz zaman bizim mahallede oynadığımız çelik çomak oyunundan hiçbir farkı yok.  Amerikalılar her şeyde olduğu gibi bunu da allamış, pullamış bize pazarlamışlar. Yani oyun kuralları birebir aynı. Havada top yakalama, işte topa, sopayla vurma vesaire. Aslında bizim kültürümüzde eskiden gelen ya da mahallemizde hala oynadığımız kültürden gelen bir şey.  Bizim de Bursa'da kısa vadeli hedefimiz daha fazla yaygınlaştırmak. Uzun vadeli hedef ise önce il bazlı ciddi organizasyonlar yapmak ve milli takıma çok sayıda sporcu göndermek. Çünkü, milli takıma sporcu gittiği zaman gençler adına bunun ciddi kazanımları var. Biz çocuklarımızın bu kazanımları elde etmesinin peşindeyiz”ifadelerini kullandı. 

Mutluluğun yolu Osmangazi'den geçti Mutluluğun yolu Osmangazi'den geçti

YARIŞAN BURSALI TAKIMLAR

Şampiyonada yarışan takımlar ise sırası ile şöyle;  Bursa Dragons. Gözde, İznik Belediyespor ve Akçalarspor olmak üzere 4 tane kadın Softboll takımı bu yarışlarda olacak.

Editör: Gökçe Çalışcı