ABD, Kuzey Kore ve Rusya hakkında önemli iddialarda bulundu. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby düzenlediği basın toplantısında, "Rusya ile Kuzey Kore arasındaki silah müzakerelerinin aktif olarak ilerlediğine ilişkin bugün paylaşabileceğimiz yeni bilgilere sahibiz" dedi. Kirby, "Bu müzakerelerin ardından üst düzey görüşmeler önümüzdeki aylarda devam edebilir. Potansiyel anlaşmalarla Rusya, Kuzey Kore'den Ukrayna'da kullanmayı planladığı önemli miktarlar ve çeşitli türlerde mühimmat alabilir" ifadelerini kullandı. Kuzey Kore'nin daha önce Rusya'ya silah satmayacağını açıkladığını hatırlatan Kirby, "Ancak Kuzey Kore'nin Rusya'nın Ukrayna'daki askeri kuvvetlerine destek sağlamayı değerlendirmeye devam etmesinden endişe duyuyoruz" dedi.

Müzakereleri durdurma çağrısı

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre de düzenlediği basın toplantısında Kuzey Kore ile Rusya arasındaki herhangi bir silah anlaşmasının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali anlamına geleceğini vurguladı. "Kuzey Kore'yi Rusya ile silah müzakerelerini durdurmaya çağırıyoruz" diyen Pierre, silah müzakerelerine dahil olan kişi ve kuruluşları tespit edip yaptırım uygulamak için harekete geçeceklerini ifade etti.

Rus heyetinden Kuzey Kore ziyareti

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve beraberindeki heyet 1950-1953 yılları arasında süren Kore Savaşı'nın sona erişinin kutlandığı "Zafer Günü" vesilesiyle geçtiğimiz ay Kuzey Kore'ye gitmişti. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un tarafından kabul edilen Şoygu’nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gönderdiği el yazması bir mektubu Kim'e ilettiği açıklanmıştı. Öte yandan, Kim ve Şoygu’nun milli savunma ve güvenlik alanındaki ikili meseleler ve bölgesel ve uluslararası güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunduğu ve fikir birliğine vardığı ifade edilmişti. Kim - Şoygu görüşmesinin iki ülke arasındaki ulusal savunma ve güvenlik alanındaki "stratejik ve taktik işbirliğinin" daha da derinleştirilmesi için önemli bir fırsat olduğu kaydedilmişti.

Kaynak:İHA

Saldırılarda 24.gün geride kaldı Saldırılarda 24.gün geride kaldı

Editör: Stajyer1 Stajyer1