BURSA
Giriş Tarihi : 15-07-2020 08:05   Güncelleme : 15-07-2020 08:05

UNUTANIN KALBİ KURUSUN!

Demokrasi nöbetine ev sahipliği yapan ve daha sonra adı '15 Temmuz Demokrasi Meydanı' olarak değiştirilen bölgeyi aydınlatan trafoya Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in adı verilmişti. O hainlerin ülkemizi kaosa sürüklediği gün şehit olan Kahraman Şehit Astsubay Ömer Halisdemir, yıllardır Bursa’nın tarihi yerlerini ve birlik beraberlik nöbetinin simgesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nı aydınlatırken aslında verdiği her aydınlıkla bize kendini unutturmuyor.

UNUTANIN KALBİ KURUSUN!

Özlem ATAÇ

Darbe girişimi ardından Bursa’da da 'Demokrasi nöbetleri' 20 gün boyunca devam etti. Nöbetlere ev sahipliği yapan Şehreküstü Meydanı’nın adı Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin kararıyla '15 Temmuz Demokrasi Meydanı' olarak değiştirildi. Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) da, ‘Demokrasi Meydanı’nın Demokrasi Şehitleri aydınlatmalı’ sloganı ile bu meydanda bulunan trafoya demokrasi şehidi Ömer Halisdemir’in adını verme kararı aldı. Trafo Türk Bayrağı’nın rengine boyanırken, üzerine de Şehit Ömer Halisdemir’in resmi çizildi. Ve yıllardır demokrasi meydanını Şehit Kahramanımız Ömer Halisdemir’in enerjisi aydınlatıyor.

TARİHİ NOKTALARI DA AYDINLATAN O

Demokrasi meydanını aydınlatan ve Ömer Halisdemir’in adını alan trafonun bulunduğu Şehreküstü İndirici Merkezi, Bursa’nın en eski yerleşim bölgeleri Hanlar, Kapalıçarşı, Tahtakale, Tuzpazarı, Pınarbaşı Şehitliği ile Osmangazi ve Orhangazi türbeleri ile Ulu Camii’nin de enerjisini sağlıyor. Bursa’nın elektrik dağıtım noktasında ilklerinden biri olması açısından da tarihi bir öneme sahip. İlk yapım aşamasında iki adet 6.3 MW gücünde trafoların bulunduğu merkez bugün yaklaşık 30 megawat gücünde enerjinin dağıtımının yapıldığı önemli bir merkez haline gelmiş durumda.