BURSA
Giriş Tarihi : 14-01-2021 09:22   Güncelleme : 14-01-2021 09:22

Tetik muhtar adı gibi

İnegölümüzün Hilmiye Köyünün yeni olmasına rağmen güzel ve aktif çalışmalarıyla doğduğu topraklara güzel hizmetlerin gelmesini sağlayan ayrıca son 10 yıldır Hilmiye Tarımsal kalkınma Kooperatifi başkanlığını da yürüten Alaattin Tetik muhtarımızla birçok konuyu masaya yatırdığımız keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Tetik muhtar adı gibi

Özkan YILDIRIM

Muhtarım Hilmiye Köyü gerçekten bir cennet köşesi gibi, İnegöl’den Oylat’a gitmek isteyenlerin de yol üzerindeki bir güzergah. Bizleri öncelikle köyünüzde misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Alaattin Tetik kimdir sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım.

1997 YILINDAN BERİ YÖNETİMDE SON 10 YILDIRDA BAŞKANIM

Buralara kadar gelip bizlerle  böylesine güzel bir röportaj gerçekleştirmiş olduğunuz için ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum. 1970 İnegöl Hilmiye Köyü doğumluyum doğma büyüme buralıyım, tarımla uğraştık şimdiye kadar 1997 yılından itibaren Kooperatif yönetiminde yer aldım, ayrıca son 10 yıldır da yine aynı şekilde kooperatifimizin başkanlığını yürütmekteyim. Sonrasında  sürekli güzel çalışmalar ortaya koymuş olduğumuzdan Hilmiye köyünde yaşayan insanlarımız gel  muhtar ol başkan dediler, böyle bir  teklifte bulundular ve bizde böylelikle bir yola çıktık aşağı yukarı 2  yıla  yakındır kooperatif başkanlığımın yanı sıra  muhtar  olarak görev yapmaktayım.

Peki Muhtarım seçimde kaç aday vardı? Seçim nasıl geçti?  Rahat mı geçti, çekişmeli miydi?  Bu konularla ilgili bizlere bilgi verir misiniz?

5 ADAYLI BİR SEÇİM GEÇİRDİK

2019 Mart ayındaki seçimlerde toplam 5 aday vardı seçimler gayet güzel  geçti , diğer 4 aday 86 oy alırken,ben  171 oy aldım. Gerçekten rahat bir seçim olduğunu söylemek isterim bu manada  Hilmiye  köyünde yaşayan vatandaşlarımıza, hemşerilerimize buradan teşekkürlerimi  iletmek istiyorum göstermiş oldukları  bu teveccühten dolayı.

Bu süreçte neler yapmayı başardınız ne gibi hizmetlerin gelmesini sağladınız köyünüze muhtarım?

YERİ OLMAYANLARA ÖNCELİK VERDİK..!!

Kooperatif olarak konutlar olarak mahalle olarak parselleme yaptık parselleri kendi köylümüze, üyemize Kooperatifi üyemize evi  olmayanlara ,yeri olmayanlara öncelik verdik .Vatandaşlarımıza 27 parsel olarak halkımıza açmış olduk. Yolumuzla  ilgili  bir sıkıntımız yok kanalizasyonumuzla ilgili bazı sıkıntılar var yolunuzun 12 metreye kadar genişleyecekti, şu an proje revize edilmek üzere tekrardan geri  gitti karayolları çalışmayı yapmadı ama önümüzdeki yıllarda bu kanalizasyonla ilgili mutlaka bir gelişme olacağını tahmin ediyorum.Bu konularla ilgili Buski genel müdürümüz Güngör beylede  bir görüşme gerçekleştirdik , inşallah güzel olumlu bir neticeye ulaşacaktır.

TELEFONLARIN ÇEKMEMESİ BÜYÜK SIKINTI

Bunun yanı sıra cep telefonları ile ilgili bir sıkıntımız var arka tarafta hemen tepenin ardında bir verici  mevcut fakat bizim köyümüz ile ilgili sıkıntı var buraya artık bir yansıtıcı mı aktarma vericisi mi bir şeyin mutlaka koyularak cep telefonlarımızın  güzel bir şekilde çekmesinin  sağlanmasını lazım , gerçekten köy halkı bu konuda büyük sıkıntı yaşıyor.

ORGANİK KÖY PAZARIMIZI KURUYORUZ

İnsanın yaşadığı yerde hiçbir zaman eksiklikler bitmez Muhtarım şöyle bir hizmet gelse böyle bir yatırım gerçekleşmiş olsa güzel olur halkımız için hoş olur dediğiniz ne gibi çalışmalar var?

Köy pazarı oluşturuyoruz, şu an belediyeden yerimizi kiraladık, hemen köyün girişinde kendi ürünlerimizi,  yetiştirmiş olduğumuz ürünleri satmak için organik köy pazarı kurmak istiyoruz, yine kooperatifimizin öncülüğünde. Yaklaşık 3 dönüme yakın bir yer var burada 2  dönümü kullanılabilir durumda, bir alan var orada bu çalışmayı yapmayı düşünüyoruz. 20 Ocak itibarıyla da Oylat’taki otellerin, tesislerin  tekrardan hizmet vereceği açıklandı. Bu pazarımızın da bir an evvel faaliyete başlamasını  bekliyoruz. Bu pazarımız ayrıca hem organik olmasından dolayı hem de bu bölgenin insanlarının hizmet vereceğinden dolayı bu yoldan geçen Oylat’a gitmek gelmek isteyen vatandaşlarımıza, halkımıza güzel bir hizmet verecektir diye düşünüyorum. Bu da maddi anlamda bizim köyümüzde yaşayan insanlarımıza da ekstra bir destek sağlayacaktır, bu pazarımız tamamlanması yönünde sayın başkanımızdan da ayrıca destek bekliyoruz.

Son olarak Sayın muhtarım hem başkanlarımıza hem başta Hilmiye köyünde yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere Türkiye genelinde yaşayan insanlarımıza neler söylemek istersiniz ne tür mesajlar vermek isterseniz?

ALİNUR  VE ALPER BAŞKANIMDAN ALLAH RAZI OLSUN

Bütün başkanlarımızdan Allah razı olsun bugüne kadar ne söylediysek hiçbir şeyimizi eksik etmediler. Yetişe bildikleri kadar yetişiyorlar. Alinur  Başkanım olsun ,Alper Başkanım olsun her taraftan bağlantımız var ,iletişimimiz çok güzel.. Ee bu Tabii ki bu pandemi sürecinde biraz işler yavaş , inşallah pandemi sürecinin bitmesinden sonra bu işler daha da hızlanacak diye tahmin ediyorum. Bizim için öncelikle tabii bu pazar organik pazar projemizi hayata geçirmek öncelikli Sayın başkanlarımızdan organik pazar konusuna olsun kanalizasyon konusuna olsun ,dere ıslahı ile ilgili çalışmalarımıza  olsun yardımcı olmalarını destek olmalarını söylemek istiyorum. Son olarak başta Hilmiye köyünde yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere İnegöl'de yaşayan, Bursa'da yaşayan bütün hemşerilerime ülke genelinde yaşayan 85 milyonu aşkın vatandaşlarıma sevgilerimi,saygılarımı göndermek istiyorum ,esenlikler diliyorum. Diyerek sözlerini tamamladı.

HİLMİYE KÖYÜ HALKINA SONSUZ TEŞEKKÜRLER

Köyüne altyapı üst yapı çalışmalarının haricinde organik bir pazar kazandırarak köy halkının insanlarının da aynı zamanda gelir elde etmesi konusunda yoğun bir çaba ortaya koyan İnegöl ilçemizin Hilmiye Köyü'nün Kalkınma Kooperatifi'nin yönetiminde 23 yıldır görev alan son 10 yılında da başkanlığını yapan 2019 Mart seçimlerinde de muhtarı olan değerli muhtarımız,kooperatif  başkanımız Sayın Alaattin Tetik’e bizlerde çalışmalarında ve planladığı projelerin de başarılar diliyoruz.