BURSA
Giriş Tarihi : 16-11-2020 08:30   Güncelleme : 16-11-2020 08:30

TADINI VE ADINI DÜNYA BİLİYOR

Ülkemiz insanının vazgeçemediği Mustafakemalpaşa peynir tatlısının tadı ve adını bütün dünya biliyor. 1955-1960 yılları arasında...

TADINI VE ADINI DÜNYA BİLİYOR

Ufuk IRGAŞ/Mustafa TANITAN

Süleyman Aygün ve Ağabeyi Ahmet Aygün tarafından bir yıl boyunca uğraşarak elde ettikleri Mustafakemalpaşa tatlısı sofralarımızın vazgeçilmez tatlıları arasında yer alıyor. Mustafakemalpaşa İlçesi ile özdeşlenen ve Dünya markası haline gelen peynir tatlısı olarak da bilinen Mustafakemalpaşa tatlısı günümüzde Güvenal, Kem-tat, Yavuz, Alvena tarafından fabrikasyon şeklinde üretim yapılıyor.

YAVUZ İHRACATA YÖNELİK ÜRETİM YAPIYORUZ

İhracata yönelik üretim yaptıklarını ifade eden Yavuz Süt Mamülleri ve peynir tatlısı imalatçısı  Hayati Yavuz'la satış mağazasında bir söyleşide bulunduk. "Peynir, yumurta, un, irmik ve kabartma tozu karışımıyla yapılan peynir tatlısı imalatı ilçemizin en önde gelen geçim kaynaklarının başında gelmektedir. İlçemizde bu işten kazanç sağlamak amacıyla bir çok imalathane açıldı. Ancak bunların çoğu iş bilmezliklerinin yüzünden kısa ömürlü oldu. Pandemi sürecinde ise bazı firmalar üretimini durdurdu. Allah'ıma şükürler olsun ki biz çarkı döndürebiliyoruz. İlçemizde sağlık koşullarından uzak Merdiven altı üreticilerde bulunmaktadır. Ancak belediyemiz titiz çalışmalar sonunda bunun önüne geçti. Müşteri velinimettir ve az olsun helal olsun düsturu ile faaliyetlerini sürdüren firmamızda yaklaşık yirmi kişi istihdam edilmektedir. Firmamıza Avrupa, Asya ve Amerika gibi ülkelerden de sipariş teklifleri geliyor" diye konuştu.

ALVENA FARKI

Ülkemizde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal'in adını taşıyan tek ilçe olma unvanını da taşıyan ilçede en yeni hizmete giren ALVENA Tatlısı'nın imalatçısı Ahmet Karamanlı ürettikleri tatlıların lezzetine doyum olmadığını bir tadanın vazgeçemediği iddiasında bulunurken eski Mustafakemalpaşa Spor Kulübü yöneticisi Rahmetli İdris Bilbey'in sahibi olduğu Şifa tatlılarının da ilçede tercih edilen ürünler arasında yer aldığı bildiriliyor.