BURSA
Giriş Tarihi : 24-02-2021 01:13   Güncelleme : 24-02-2021 01:13

Sungurpaşa’ya Enver Muhtar mührü deyince

İnegöl ilçemizin yemyeşil dağlar arasında kalmış olan Sungurpaşa Mahallesi'nin yeni muhtarı Sayın Enver Bali ile muhtar olma süreci geçen 2 yılda köye gelen hizmetler, eksiklikler, ihtiyaçlar ve daha birçok konuyu ele aldığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Sungurpaşa’ya Enver Muhtar mührü deyince

Özkan YILDIRIM

Enver  Muhtarım, öncelikle bizleri ekibimizi köyünüzde misafir edip ağırladığınız için teşekkür etmek istiyorum. Enver  Bali kimdir sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım

KÖYÜME HİZMET BENİM İÇİN ONUR

Bizlere Sungurpaşa mahallemize köyümüze böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için bizler için buralara  kadar gelmiş olduğunuz için ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum.1964 Sungurpaşa Köyü doğumluyum doğma büyüme buralıyım. İnegöl Endüstri Meslek Lisesi torna tesviye bölümü mezunuyum ,okulumu bitirdikten sonra Bursa'da özel sektörde 29 yıl Coşkunöz Holding’de çalıştım. 2012 yılında emekli oldum sonrasında temelli köyümüze geldim.2019 Mart seçimlerinde muhtar adayı oldum ve Sungurpaşa ya mahalle sakinlerimizin  desteği ile muhtar oldum. Sungurpaşa köyümüzde Nüfus olarak 550  kişi oturuyor, ama yazın bu 700 800'lere çıkıyor 1000’e yaklaşıyor. 178 haneye yakın hanemiz mevcut  devamlı kalan 134 hane var. Gerçekten bu bölgenin   kalabalık köylerindendir köyümüz. İnegöl'e ve Yenişehir'e 17 kilometre Bursa'ya 40 kilometre mesafededir.

Muhtarım aşağı yukarı 2 yıla  yakındır Sungurpaşa Mahallesi muhtarısınız bu süreçte neler değişti ne gibi hizmetlerin gelmesini sağladınız. Bu konularla ilgili bizlere okuyucularımıza bilgi verir misiniz?

ARAZİ YOLLARINI AÇTIK, PARKE TAŞ DÖŞENDİ

Hizmet anlamında arazi yollarımızın açılması ile ilgili girişimlerde bulunduk onlar yapıldı. Bunun haricinde yarım kalan parke taşı çalışmaları tamamlandı 1000 metrekarelik. Tabii son 1 yıldır da pandemi süreci var biliyorsunuz, o da tabii hizmetlerin yoğun bir şekilde gelmesini engelledi.

GENÇLER TESİS İSTİYOR

2 sene tabii çok uzun olmayan bir süre ve son bir  senesi de pandemi süreci ile  geçti söylemiş olduğunuz gibi, Peki Sungurpaşa Mahallesi'nin ne gibi ihtiyaçları var Şu da olsa iyi olur.Bu da olsa güzel olur, dediğiniz neler var acaba Enver muhtarım?

13 tane sokağımız var daha parke taşı eksikliğimiz mevcut oralarda  onu bekliyoruz. Gençlerimizin spor yapmasına olanak sağlayacak bir spor tesisimiz yok maalesef,  bizim gençlerimiz spora çok yatkınlar, çok aktifler yerimiz arsamız da mevcut bu spor tesisinin  yapılabileceği.O alana  Spor Tesisi olabilir halı saha olabilir işte halı sahanın yanına Basket sahası da olabilir gençlerimizin spor yapabilecekleri bir ortamın olması tabii çok güzel olur. Çünkü biliyorsunuz spor gençleri insanları birleştiren önemli bir unsurdur.  Bunun haricinde bir bölümüne de kültürfizik aletlerinin de olabileceği jimnastik aletlerinin olabileceği bir yerinde eksikliği var köyümüzde. Kanalizasyon alt yapı olarak  sadece bir bölgemizde eksiklikler var diğer taraflarda bir sıkıntı yok. Sadece Karagölet  yolu üzeri çevresinde bazı altyapı anlamında sıkıntılar var.

Sungurpaşa köyü muhtarı olarak ne gibi hedefleriniz var Muhtarım burası  Sungurpaşa tarihi özelliği olan da bir köy bildiğim kadarıyla?

TARİHİ HAMAMIMIZ CANLANIYOR

Sungurpaşa türbemiz var, birçok turist geliyor ziyaretine köyümüze Sungurpaşa II. Murat zamanında Ankara Savaşı'na katılmış bayraktarlardan ,komutanlardandır. Sungurpaşa türbemizin yanı sıra Sungurpaşa hamamı ve camisi de bulunmakta Geçtiğimiz süreçte restore edilmesi ile ilgili planlamalarda yapıldı. Çünkü çok tarihi olan bir hamam o konuyla ilgili drone’larla  yukarıdan çekimler yapıldı, incelemelerde bulunuldu. İnşallah Sungurpaşa Hamamımızın da bir an evvel restore edilerek hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bu Sungurpaşa hamamımızın  tekrardan restore edilmesi köyümüzün havasını daha da değiştirecek türbemiz zaten mevcut bir de bu hamamında devreye girmesi ile gelen giden sayısı, turist sayısı daha da  artacak diye tahmin ediyorum ve bu çalışmanın  bu restorasyonun bir an evvel başlamasını bekliyoruz.

MİSAFİRHANEMİZ ONARIM BEKLİYOR

Köyümüzün bir misafirhanesi var köyümüzün meydanında hemen caminin altında bu misafir hanemizin çatısında bazı sıkıntılar var çatı onarımı vesaire diğer bütün bakım onarımdan geçmesini istiyoruz bu sıkıntılarımız ile ilgili İnegöl belediyesine bu durumu ilettik hem belediyemizin imkanları hem köyümüzün  kendi imkânlarıyla halledelim bu sıkıntıyı  çözelim diye teklifte bulunduk.Olumlu baktılar, İnşallah en kısa zamanda başlayacak bu  misafirhanemizin de onarımını  gerçekleşmiş olacak.

Peki Muhtarım son olarak 2019 seçimlerinde kaç muhtar adayı vardı seçim nasıl  geçti ?  Sonrasında Sungurpaşa Mahallesi'nde yaşayan insanlarımıza ,halkımıza neler söylemek istersiniz?  Ne tür mesajlar vermek istersiniz?

TABAN  VE AKTAŞ BAŞKANLARIMA SONSUZ TEŞEKKÜRLER

2009 seçimlerinde benimle birlikte bir aday daha vardı ,seçimi  rahat bir şekilde halkımızın teveccühüyle kazanmış oldum , buradan Sungurpaşa köyünde yaşayan bütün halkımıza vatandaşlarımıza beni destekledikleri için benim yanımda oldukları için teşekkür etmek istiyorum. Tabii onların beni tebrik etmesi bana güvenmesi çok önemli. Biz de işte 2 seneye yakındır hizmetlerin güzel bir şekilde  gelmesi ile ilgili girişimlerde bulunduk, birçok değişik konularda dilekçelerimizi  iletmiş durumdayım. Onların bir an evvel olumlu bir şekilde sonuçlanmasını takibini de yapmaktayım.

SUNGURPAŞA SAKİNLERİ BANA GÜÇ VERİYOR

Ben Sungurpaşa Köyümüzü  çok seviyorum, halkımızda beni destekledi, benim Muhtar olmamı sağladılar başta buradan İnegöl Belediye Başkanımız Alper Taban olmak üzere ,Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'a ,İnegöl Belediyesi kırsaldan sorumlu belediye başkan yardımcımız Eşref Yiğit başkanımıza yine başkan yardımcısı Oğuzhan Uslu’ya  komşu köyden komşumuz olan Belediye Başkan yardımcımız olan Rıdvan Kocaağa’ya herkese sevgilerimi selamlarımı göndermek istiyorum. Mahalle  olarak güzel hizmetlerin gelmesi için başkanlarımızdan Başkan yardımcılarımızdan destek beklediğimizi de son olarak eklemek istiyorum.