BURSA
Giriş Tarihi : 15-03-2021 08:25   Güncelleme : 15-03-2021 08:25

Sağlıklı et için mahalle kasabı!

Sofralarımızın artık pahalı misafiri haline gelen temel gıda maddelerinden eti masaya yatırdığımız geniş içerikli röportajımızın konuğu Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız... Başkan sağlıklı et için ısrarla "Mahallenizin bilinen kasabını tercih edin" diyor.

Sağlıklı et için mahalle kasabı!

Özkan YILDIRIM

Başkanım öncelikle bizleri, ekibimizi odanızda konuk ettiğinizden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bir  seneyi aşkın zamandır  pandemi sürecini yaşıyor, bütün dünya ile birlikte ülkemizde. Bursa'da sizi tanımayan pek yok ama kısaca sizi tanıyarak başlayalım isterseniz röportajımıza ,sonrasında bu pandemi süreci ve bugünlere geliş süreci ile de ilgili bizlere bilgi verirseniz sevinirim.

TÜRKİYE KASAPLAR FEDERASYONU KURUCULARINDANIM

Elbette. ben Muhsin Yıldız , 1958 doğumluyum Bursa'ya 1973 yılında  ilk olarak geldim, sonra eğitimimi tamamlamak için Ankara’ya gittim, 1985 yılında tekrardan Bursa'ya geldim, esnaflığa  başladım. Okul ihaleleri, gıda ile ilgili çalışmalarım vardı. Arkasından 1995 yılında esnafımız beni Bursa'da Bursa Kasaplar odasına seçti önce başkan yardımcılığı yaptım 3 yıl, bir dönem .3 yıldan sonra başkanlığa aday oldum 1998 yılında Başkan seçildim. 25 yıldır da Bursa Kasaplar Odası Başkanı olarak görev yapmaktayım. 2001 yılında Türkiye Kasaplar Federasyonu kurucusuyum. Orada arkadaşlarımızla birlikte  8 yıl federasyon genel başkan yardımcılığı yaptım. 8 yılın sonunda tekrardan işim, aşım, her şeyim  burada olduğundan  Bursa'ya dönüş yaptım. Buradaki  faaliyetlerimi  devam ettirmeye başladım. Siyasetle de hayatım  boyunca hep içli dışlı oldum.

HERKESE EŞİT MESAFEDEYİM

17 yaşında Aksaray'da başladım. Milliyetçi Hareket Partisi'nin o zaman Ocak'ta çaycılık yapıyordum hem okuyordum hem çaycılık yapıyordum. Ankara'ya geldim 1976 mezunuyum. Ankara'da da o günlerde yine Ocak'ta görev yaptım. Genel Merkezi gider gelirdim irtibatım çoktu Bursa'ya geldikten sonra Osmangazi Ocak'ta görev yaptım. Yıldırım'da ilçe başkanlığı yaptım ile geldim il yöneticiliği yaptım, daha bu yıl bıraktım siyaseti, il yöneticiliğini. Ama hala daha yerim Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Yine yerim orasıdır onunla ilgili bir sıkıntım yok, ama ben bütün üyelerime esnafıma eşit davranırım, siyaset gözetmem, benim siyasi görüşüm ayrı onların siyasi görüşleri ayrı olabilir. Herkesin siyasi görüşlerine saygı duyuyorum siyasi geçmişim belli ,bütün üyelerime, esnafıma, siyaset yapan arkadaşlarıma  seviyeli ve dengeli ayrıca saygılı davranırım.

ESNAFIMIZA BİR ÇOK KOLAYLIK SAĞLADIK

Yaptığımız işlere gelince;1998 yılında Kasap esnafının faaliyetlerinde bulunması için sucuk patentleri ve etiketlerini aldım, her kasabın kendi isminin yazıldığı  sucukları vardır artık. Benden önceki başkanlar birer yıl ceza aldılar merdiven altı üretimden, gıda kodeksine uymadıklarından dolayı üretim izinleri olmadığından dolayı ceza aldılar. Benim ilk işim bütün esnafımızın  Türkiye isim enstitüsü'nden isim haklarını aldım, kendi isimlerini patentlerini aldım. Kendi adlarına sucuk çıkartma izinlerini aldım bir imalathane kurarak bütün esnafla bütün Bursa halkına sucuk imalathanesinden sucuk üretim izinleri ile beraber hijyen, kaliteli ürünler üreterek halkla kaliteli sucuğu buluşturmuş olduk. Şu anda Bursa'da büyük firmaların %30 unun kasaplar almıştır, sucuk konusunda. Onun için ardından kasapların çok mağdur olduğunu bildiğim için kasaplara ne yapabiliriz diye kasapların Et Entegre kuruma çabasıyla 196 ortaklı Bursa et kombinasını kurduk. Arkasından modern bir kurban pazarına ihtiyacımız oldu. Bursa halkı çok sıkışık ortamlarda  çamurun içinde, çadırın altında kurban alıp satıyorlardı.

İKİ ET ENTEGRE TESİSİ, BİR KURBAN PAZARI, BİRKÖPRÜ, BİR CAMİ

İsabey’de  modern bir şekilde kurban pazarı kurduk çelik çatı içerisinde asfaltta. Arkasından 54000 metrekare alana hijyen bir şekilde burada duruşlarının, tuvaletlerinin  Sosyal Tesis derken, lokanta, kahvelerini her şeyleri mevcut bir tane tesis kurduk. Baktık ki orada bir ulaşım sorunu var insanlar trafiği  aşamıyorlar hemen oraya Deliçay üzerinden Bursa'nın bir köprüsü vardı Bursa kuruldu kurulalı Ankara-Bursa yolunda bir tane yol vardı, bir tane köprü vardı ikinci köprüyü hemen altında 1 kilometre altında ben kurdum. Allah bize nasip etti. Bursa Kasaplar Odası olarak Otosansit’ten giriyorsunuz Gürsu kavşağından çıkıyorsunuz. Baktık ki insanların ibadet ihtiyaçları var cami yok aynı kesimhaneye pazarın yanına orada 2700 metrekare alan içerisine Nur Cami  ismi altında bir daha tane cami yaptırdık. Bursa Kasaplar Odası olarak o kasaplar odasının yapmış olduğu camiye de Nur Yıldız Camii ismini verdiler benim soy ismi de katkılar değerli arkadaşlarımız kardeşlerimiz dostlarımız. Bizim Kasaplar Odası olarak yapmış olduğumuz iki tane Et Entegre ,bir tane kurban pazarı, bir tane köprü, bir tane cami var. Buna benzer  hiçbir örnek başka, sadece 104 odadan Kasaplar Odası’nın böyle bir faaliyeti vardır. Bunları  Allah bize nasip etti ,başarmış  olduk.

BİR TEBLİĞ EKLETTİRDİK

Hem sucuk konusunda hem ürettikleri köfte konusunda çok güzel çalışmalar yaptık. Bakanlığımız  esnaftan topladıkları bilgiler doğrultusunda parekende ve toptancı yasası çıkartıldı. Biz perakende ye girdik, bu sefer yan tarafımızdaki lokantaya, yan tarafımızdaki buna benzer yemekhaneye et veremez hale geldik. Bakanlıkla tekrar tekrar  istişare ettik çalıştık. En sonunda o  yasanın içerisinde bir tebliğ çıkartılarak Kasaplar perakendeci ama toptan da satabilirler 70 kilometre il sınırları içerisinde günlük 50 kilo toptan et satabilir tebliğini yasaya eklettirdik, kasapların önünü açmak için. Neredeyse  kasap yanındaki komşusu kebapçıya, yemekhaneye ,et veremeyecek hale gelmişti bunları hep aştık. Onun için bizim amacımız Bursa'ya geldim geleli, bu oda başkanı seçildiğim günden itibaren hizmetlerimiz devam etmiştir. Böyle bir odamız yoktu, böyle bir büromuz yoktu, burasını biz kendimiz satın aldık. Kasaplar odasına aittir tapusu.

YÜZDE 5 ZAM ASLINDA ÇOK DÜŞÜK

Hayvancılıkta  bize  et fiyatları neden yükseldi diye soruyorlar. Gıdaların fiyatı alev aldı. Geçen sene de alışveriş yaptınız bu sene de alışveriş yapıyorsunuz ,geçen seneden bu yana etin kilosu  ancak %5 artmış durumda .Etin haricinde diğer bütün gıda maddelerinde artış en az %30. 2020 ile 2021 arasında ancak %5 lik bir artış vardır ette o da çok düşüktür. Hatta şunu söyleyeyim yemdeki artış %50’dir. Yemin torbası 80TL’den 120 liraya çıktı. Yani %50 zam görmüş oldu. Hayvancılığın en önemli girdisi olan yemin  %50 artmış olduğu bir ortamda ete yapılan %5’lik zam göze batıyorsa bu haksızlıktır.

ET İNSAN SAĞLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Biz Müslüman ve Türk’üz bizim et yetmemiz lazım akıllı olmamız lazım. Allahu Teala'nın emri var Müslümanlar akıllı ve çalışkan olacak diyor. Et biliyorsunuz B vitamini  çok olduğundan beyinle irtibatlıdır.6 aylık çocukta et suyuyla başlarsın 80 yaşında ayağı kırılan amcamın dedemin ayağının  kırığınada  kemik suyu verirsin, ilik suyu verirsin. Bu vitamin hiçbir yerde yok  Cenab-ı Allah bunu ete vermiş bizim  mutlaka et yememiz lazım.  Biz her şeyi Avrupa'ya vermişiz Avrupa bizden almış sonra  bizi geçmişler. Biz Örneğin Osmanlı  hep örnek bulmuş bütün teknikleri bizden almış mezbaha tekniklerini bizden aldılar İstanbul'dan aldılar onlar entegre oldu, biz hala  mezbahadayız. Onun için maalesef bizim bu konuda ben bir Türk milliyetçisi olarak Vatan milliyetçisi olarak insanlarımızı seviyorum Vatanımı da seviyorum onun için herkesin de bu eti yemesini istiyorum. Bu uygulamalar et anlamında geçmiş dönemlerde çok büyük hatalar oldu etle ilgili ithalat yapıldı hala daha  ithal edilen bu etler şokta bekliyor.

VERGİSİZ MAZOT ŞART!

Bütün ülkelerde hayvanlar Yüzde altmış otla yaylalara yayılarak beslenir. Bizim iklimimize göre durumunuza göre biz yem yedirmek zorunda kalıyoruz. Meralaramız yok ,ormanlar yasak ,hazineler dağıtıldığı için bunlarla ilgili hayvancılık hala şimdi şu anda ağırda beside kalıyor. Gidin bugün Avrupa Birliği ülkelerine bakın samimi söylüyorum hayvanların yüzde sekseni dışarıda  otlanarak besleniyor. Biz tabi bu bağlamda bu adamlarla rekabet edemiyoruz adamlar ucuza mal ediyorlar şu anda yem fiyatlarını işte görüyorsunuz. Bildiğimiz saman saman  1 lira. Yem 2 lira 2.30 kilosu. Besicilerin en büyük derdi sıkıntısı yem. Allah rızası için mutlaka geçen seneki yem  fiyatıyla bu seneki yiyen fiyatlarını  karşılaştırın. Gemilere, teknelere  mazotuucuza  verirken, tarımla uğraşan sabahtan akşama çamurun içinde olan  köylümüze 6-6,6 lira.Köylüye,  çiftçiye, üreticiye mutlaka ucuz mazot vergisiz mazot verilmeli.

ET İTHALATI YANLIŞTI

1995'ten bu zamana kadar yapılan et ithalatları hep yanlıştı canlı hayvan, inek, öküz ,buzağı, kuzu ithal edebilirsin burada yetiştirebilirsin ama  et ithalatı yanlıştı, bunun hala arkasındayım.  Tarım Bakanlığı'nın yapabileceği bu konuda çok güzel programlar var bunların yapılması lazım. Televizyon canlı yayınları internette her yerde duruyor o zamanlar da söylemişti bu söylediklerimizin her zaman arkasındayım.  Köylünün  mutlaka desteklenmesi lazım birincisi, köylüye mazotu vergisiz vereceksin. 2 meraları hazineleri köylü veya şehirli bu işi yapmak isteyene tahsis  edeceksin. Eksin, biçsin katma değer sağlasın .Meralarla da ilgili çok büyük sıkıntı var köylüde mal yok ne merayı veriyor ,nede hayvancılık yapıyor. Köylü merayı verdirmiyor siyasetçilerde köylüden oy  olacağız diye köylüye dokunmak istemiyor. Köylüyü çalıştırmıyorsun ,traktör duruyor, mazotu yok, sürsün arazisi boş  ekemiyor dikemiyor burada bu üretim olmazsa nasıl bu besiciler hayvancılık yapsın.

MERALARIN AÇILMASI LAZIM..!!

Eskiden Tarım Bakanlığı'nın yapmış olduğu yanlışlıklar bugünlere yansıyor, bugünkü bakan bunun negatif etkisini görmeye devam ediyor. Bırakın Muhsin Yıldız Kasaplar Odası Başkanı çiftçiye sormak lazım köydeki çobana sormak lazım onlar da aynı şeyi söyleyecekler.6,6,5 liraya mazotla bu işler kesinlikle masrafları karşılamaz. Bürokratlar bunu masa başında bilmeyebilirler ,sahadaki adamlardan bu bilgilerin  alınması lazım. Onun   Için biz ucuz imalat  ucuz üretim yapmak zorundayız bunları yapmadığımız müddetçe Türkiye'de hiç kimse tutunamaz. Avrupa'ya bağlı bazı ülkelere bağlı gıda tüketimi ile ilgili ithalat yaparsak işte gelmiş olduğumuz gün budur. Allah yar ve yardımcımız olsun hepimize.

MAHALLE ESNAFI HALKIMIZIN HEP YANINDADIR

Röportajımızın sonunda ne mesajlar verme istersiniz Sayın Başkan...

Ben odamla ilgili , temel gıdamız etlerle ilgili bilgi vermek isterim halkımıza son olarak. Şunu bilsinler  bütün hiper marketler ,süpermarketler neresi olursa olsun gıda da çok dengeli davranmıyorlar. Şu anda Kasaplarımız günlük et alıp taze taze et satıyorlar ayrıca Mahalle esnafı anlamında sucuklarını etlerini kasap esnafından  almalarını tavsiye ediyorum. Daha hala eski hesapla deftere yazan kardeşlerimiz mevcut. Kasap bir kilo eti verir bir tane tavuğu verir  parası yoksa ablamın yarın getirirsin yoksa aybaşında getirirsin  der böyle fedakar insanlardır. Hiper, süper marketler adamda 20 kuruşlarını bırakmazlar. Bursa halkına  tavsiyelerim budur, mutlaka mahalledeki kasabına esnafına sahip çıksınlar ,mahallede kasabın önemi çoktur, mutlaka birbirimizi güçlü kılmak için el birliği yapmamız lazım. Mutlaka son olarak buradan başta Bursa'da yaşayan hemşehrilerim vatandaşlarım olmak üzere yurt çapındaki bütün 84 milyon insanımıza   sevgilerimi, saygılarımı göndermek istiyorum esenlikler diliyorum.