SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-04-2021 11:43   Güncelleme : 13-04-2021 11:43

SAĞLIKLI BİR ORUÇ İÇİN

Uz. Diyetisyen Veysel Ciğerli ramazanın sağlıklı geçmesi için beslenme tüyoları verdi. "İftarı sevseniz de sahura önem verin" diyen Ciğerli "Sahurda proteinden zengin beslenmemiz gerekli. Çünkü bu besinler tok tutar" diye konuştu.

SAĞLIKLI BİR ORUÇ İÇİN

Özel Medicana Bursa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Uz. Dyt. Veysel Ciğerli "Hayatımızın her döneminde sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme yaşamımız için önemli. Ama Ramazan ayında beslenme ayrı bir önem kazanmaktadır" dedi. Uz. Diyetisyen Ciğerli, "Bu yılki ramazanda 15-16 saatlik açlık ve susuzluk hali yaşanıyor. Bu durum metabolizmamız üzerine etki ederek yavaşlamasına neden olur. Sonuçta iftarda fazla yemek yemenin aşırı kalori alımının vücudumuzda yağ olarak depolanmasına neden olup kilo almak kaçınılmaz olur" diye konuştu. Ciğerli "Ramazan ayında şüphesiz ki en sevdiğimiz öğün iftardır. Fakat en önemli öğün sahurdur. Oruç tutanların mutlaka imsak vaktine yakın bir zamanda sahur yapmaları sağlığın korunması için önemlidir. Sahur yapmadan tutulan oruç bitkinlik, sinirlilik, baş dönmesi ve aşırı susama gibi sorunlara yol açar" görüşünü dile getirdi.

SAHURDA YÜKSEK PROTEİN ŞART

Ciğerli şu önerilerde bulundu: "Sahurda proteinden zengin beslenmemiz gereklidir. Çünkü protein içeriği yüksek besinlerin tok tutucu özelliği vardır. Yumurta, süt, peynir, ceviz, az tuzlu zeytin ile birlikte hafif bir kahvaltı yapılmalı veya çorba, sebze yemeklerinden oluşan bir öğün tercih edilmelidir. Vücut direncini arttırmak ve vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyveler sık tüketilmelidir." Sağlıklı bir ramazan için örnek beslenme modeli oluşturun

Sahurda beslenme nasıl olmalı?

1 bardak süt

1 adet haşlanmış yumurta

1 dilim az yağlı peynir (30 gram)

1 adet ceviz içi

2 dilim tam tahıllı ekmek

Domates, salatalık, biber, maydanoz (serbest)

4 Bardak Su

İftarda Beslenme

1 su bardağı ile orucunuzu açın

1 kase sebze çorba

(15 dakika sonra ana yemek)

1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği

1 su bardağı yoğurt

Mevsim salatası (yağsız serbest)

2 Dilim tam tahıllı ekmek

İftar Sonrası Beslenme

2 porsiyon meyve veya 1 porsiyon light sütlü tatlı veya 3 top sade dondurma veya 1 küçük kutu probiyotik yoğurt+2 ceviz içi+10 adet badem (Medicana Basın Birimi)