BURSA
Giriş Tarihi : 29-05-2021 13:08   Güncelleme : 29-05-2021 13:08

PEHLİVANLAR ÇAYIRA ÇIKTI

Covid-19 salgını nedeniyle 2020'de yapılamayan yağlı güreşlerde sezonun ilki kapışması Antalya'nın Kumluca ilçesinde yapıldı. Geleneksel yağlı güreşlerde Orhan Okulu başpehlivan oldu.

PEHLİVANLAR ÇAYIRA ÇIKTI

Mustafa TANITAN

Güreşlerin şeref konuğu Kırkpınar'ın efsane güreş ağası Seyfettin Selim yaptığı açılış konuşmasında çayırda kıspet giyip tüm güçleriyle mücadele eden pehlivanların tamamının bütün masraflarını karşılayacağını ifade etti. Covid-19 tedbirleri kapsamında Kumluca Karatepe Stadında sınırlı sayıda seyirciyle gerçekleştirilen müsabakalara 65’i başpehlivan olmak üzere farklı şehirlerden 1150 güreşçi katıldı.

KÖLEOĞLU "GELENEĞİMİZ SÜRECEK"

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Atay Uslu, Kemal Çelik ve Tuğba Vural Çokal, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı nın da izlediği Güreşlerde Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu yaptığı konuşmada "Bölgemizde çobanlık yapan Yörüklerin yaklaşık 800 yıl önce başlattığı Peygamber Sporu olarak ta isimlendirilen Ata sporumuz yağlı güreş İlimiz ve ilçemizde''de en çok izlenen ve sevilen spor dalı oldu. İlçemiz üretip yurt içi ve yurt dışına ihraç ettiği sebze ve meyvenin yanı sıra Geleneksel  hale getirdiğimiz yağlı güreşlerle de adını bütün dünyaya duyurma başarısını göstermiştir. Ben buradan Ata sporumuz yağlı güreşi ilçemizde yaygın ve geleneksel hale getirip ara vermeden yıllarca gerçekleştiren geçmiş dönem belediye başkanlarım pehlivanlar, ağalar ve emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum. Stadımızda gerçekleştirdiğimiz güreşlerimize katılarak destek veren siyasetçilerimiz başta olmak üzere centilmenlik çerçevesinde çayırda birbirleriyle, . kıyasıya mücadele eden pehlivanlarımıza' da teşekkür ediyorum. Yerel yöneticileri Bizler yani belediye başkanlarımızda ata sporumuz yağlı güreşe gereken değeri vermekteyiz. Eski belediye başkanlarımız ilçemiz pehlivanları Hasan Tuna ve Orhan Okulunun isimlerini ilçemizdeki caddelere verdiler. Belediye olarak bizde dün Yeni yeni pehlivanların yetişeceğine inandığımız ilçemizin gururu Kırkpınar başpehlivanımız Orhan Okulu Güreş Akademisinin temellerin attık."diye konuştu

GÜREŞE BURSA DESTEĞİ

Bu yıl 22.’si gerçekleştirilen Kumluca Güreşlerine Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Genel sekreter Tahir Yılmaz, Federasyon As başkanı Orhan Yavaş, Çalıspor eski Kulüp başkanı Ali Gider, Kelesli eski Pehlivan Halil İbrahim Yağız, İznik belediye başkanı İyi Parti Nilüfer Belediye Meclis üyesi Osman Uçar, Nilüfer Belediye danışmanı Şemsi Oğuz, Meclis üyesi Osman Güney, Meclis üyesi  Kadri Çiftçi Pehlivan Yalçın Öncül, Masa hakemi Mehmet Demirci ve Saha Güreş Hakemleri de  

KIRAN KIRANA MÜCADELE

İki gün süren güreşlerde zaman zaman sakatlık yaşayan pehlivanlar, sağlık ekiplerince hastaneye götürüldü.

Başpehlivanlık güreşlerinin finalinde Kırkpınar başpehlivanlarından Orhan Okulu ile Serhat Gökmen karşı karşıya geldi. Zorlu mücadelenin sonunda 22. Kumluca Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı Orhan Okulu oldu. Gökmen ikinci olurken, Hüseyin Gümüşalan ile Furkan Durmuş Altın da üçüncülüğü paylaştı.

Başaltında Yusuf Can Zeybek, büyük ortada Enes Doğan, küçük orta büyük boyda Serdar Yıldırım, küçük orta küçük boyda Erkan Taş, deste büyük boyda Muhammet Ocak, deste orta boyda Ömer Faruk Kırat, deste küçük boyda Murat Gonca, ayak boyda Oğuzhan Yurdakul, tozkoparanda Mustafa Ali Yalçın, teşvik-2'de Özer Özgür Arslan, teşvik-1'de Caner Arslan, minik-2'de Yiğit Arda Aluç, minik-1'de de Mert Karakaya birinci sırada yer aldı.

Pehlivanlara kupa, madalya ve hediyeleri protokol üyelerince verildi.

"1,5 YIL ER MEYDANLARINDAN AYRI KALDIK."

Başpehlivan Orhan Okulu, törende yaptığı konuşmada, 1,5 yıl aradan sonra er meydanlarına dönmekten dolayı büyük bir mutluluk yaşadığını söyledi.

Salgın nedeniyle uzun süre yeşil sahalardan uzak kaldıklarını ifade eden Orhan Okulu, "Bu yıl ilk defa güreşler yapıldı, kendi sahamızda, kendi memleketimde başpehlivan olmanın sevincini yaşıyorum. Yedi aydır çok çalıştık, hedefim daha büyük başarılar elde etmek. İnşallah yapılacak diğer güreşlerde de başarılı olurum." diye konuştu.

Kumluca güreşlerinde yapılan ağalık ihalesini ise 2019 yılı Kumluca Güreş Ağası iş insanı Niyazi Çiftçi, 245 bin lira vererek kazandı. Güreş sahasında ağalık turu atan Çiftçi, kendisine hediye edilen ağalık koçunu ise Emniyet Müdürlüğüne bağışladı.