GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-11-2020 14:23   Güncelleme : 14-11-2020 14:23

MASKENİZİ YOKMUŞ GİBİ KULLANMAK İSTER MİSİNİZ?

Brezilya ressam Jorge Roriz, yeni tip corona virüs pandemisi (Covid-19) nedeniyle takılan maskelerin insanları tek tipleştirdiğini ve kimliklerini kaybetmesine yol açtığını belirterek sıradışı bir çalışmaya imza attı. İnsanların yüzlerinin kapanan kısımlarını maskelere gerçekçi bir şekilde çizen Roriz,kişilerin ayırt edici özelliklerini ön plana çıkararak, onlara hiç maske takmamışlar gibi bir görünüm veriyor.

MASKENİZİ YOKMUŞ GİBİ KULLANMAK İSTER MİSİNİZ?

Brezilyalı sanatçı Jorge Roriz, tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle insanların hayatına giren maskeleri tuvale dönüştürdü. 65 yaşındaki Roriz, sanatseverlere  Brezilya’nın ünlü Rio de Janaeiro Karnavalı’nın coşkusunu tekrar yaşamasını sağlayan renkli ve fantastik ögelerin yer aldığı eserleriyle tanınıyor. 

Brezilyalı sanatçıdan insanların yüzlerini gerçekçi bir şekilde tamamlayan maskeler - 3

Ancak, Roriz şimdi sanatını, kullanıcısının özelliklerini vurgulayan maskeler yapmak için kullanıyor.

Brezilyalı sanatçıdan insanların yüzlerini gerçekçi bir şekilde tamamlayan maskeler - 4

GİTTİKÇE DAHA FAZLA İLGİ GÖRÜYOR

Maskelerin insanları tek tipleştirdiğini ve kimliklerini kaybetmesini yol açtığını düşünen Roriz, kişilerin yüzlerinin alt kısmını gerçekçi bir şekilde maskelere çiziyor. Beyaz bir maske üzerinde insanların  ten rengini ve ağız burun yapısını en ince hatlarıyla ortaya koyan sanatçının işleri ise gittikçe daha fazla ilgi görüyor. 

"İNSANLARI BİRAZ DA OLSA NEŞELENDİRDİ"

Konuya ilişkin açıklama yapan Roriz, “Ben bu maskeyi kimliği kaybetmek istemediğim için takıyorum. Sanıyorum birçok insan benim gibi düşünüyor ve pandeminin kargaşasında kaybolmak istemeyenler benimle iletişime geçiyor. İnsanların kendilerine maske takarak, kendilerini koruması elbette hayati önem taşıyor. Ancak, yaptığım maskeler insanların biraz olsun gülmesini sağladı” ifadelerini kullandı.

Dünyada corona virüs salgınından en kötü etkilenen ülkelerden biri olan Brezilya’da vaka sayısı altı milyona ölü sayısı ise 165 bine yaklaştı. (ntv.com)