EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-01-2021 11:49   Güncelleme : 07-01-2021 11:49

Markette etiket oyunu ifşa oldu

Gıda ürünlerinde farklı fiyat oyunu ifşa oldu. Marketlerin farklı semtlerde farklı fiyat politikası izlediği görüldü. Dar gelirli vatandaşların yaşadıkları semtlerde daha ucuza satılan gıda ürünlerinin lüks semtlerdeki marketlerde daha yüksek fiyatlarla satıldığı gözlemleniyor. Duruma vatandaşlar tepkili.

Markette etiket oyunu ifşa oldu

Son dönemde aynı marka ürünlerin farklı semtlerdeki marketlerde farklı fiyatlarda satılması vatandaşın tepkisini çekiyor. Farklı semtlerdeki marketlerde aynı ürünlerin farklı fiyatlarda satıldığı gözlemlendi. Aynı ürünün farklı marketlerde fiyat olarak farklılıklar gösterdiğini söyleyen Servet Orhan isimli vatandaş, “En ucuzunu bulmak için bütün marketleri geziyorum” dedi. Ayşegül Küçük de, “Bir ürün bir markette 20 lira diğer markette 40 liraya satılıyor. İki üç gün içerisinde fiyatlarda değişiklikler söz konusu oluyor. Bizler de en ucuzunu bulmak için market market geziyoruz. Marketçiler ürünleri kafalarına göre satıyor. İnsanlarda biraz vicdanlı olması lazım” diye konuştu. Birkan Kılınç marketçilerin bu yaptığının fırsatçılık olduğunu söyledi. Her ürün arasında neredeyse 7 lira fark olduğunu belirten Emel Öztürk ise “Marketçiye bir şey demeden ucuz olan yere gidiyorum. Ama pandemi sürecinde marketçilerin bu yaptığını fırsatçılık olarak düşünüyorum. Her üründe 5 liralık farklar bizleri büyük zarar sokuyor. Ben 5 liralık farkla gider ekmeğimi alırım” diye konuştu.

"HER MARKETTEN BİR ÜRÜN ALIYORUM"

Aynı ürünlerin marketlere ve semtlere göre fiyat farklılıkları gösterdiğini belirten Günnur Binkanat isimli vatandaş ise, “Birkaç market geziyorum. Son kullanma tarihlerine bakıyorum” dedi. Havva Keleş ise “Her marketten bir ürün alıyorum. Elimde bir sürü başka marka market poşetleri oluyor” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLARDAN ÇOK ŞİKÂYET VAR”

Sağlıksız ve hazır gıdaların izini süren ve sosyal medyada bir milyon takipçisi olan "Gıda Dedektifi" hesabının yöneticisi Musa Özsoy ise “Gıda üretimi ve sevkiyatı noktasında bütün dünya zorlu bir dönem yaşıyor. Türkiye’de bu zorlu dönemi çok az hissediyoruz. Döviz kurundaki dalgalanmalar ithal hammadde kullanılan birçok üründe hissetmemize neden oluyor. Yine aynı şekilde marketler arasında ilçeler arasında farklılıklar olabiliyor. Bizlere farklı iller ve ilçelerden birçok şikâyet geliyor. Bu aşamada tüketicinin farkındalığı önemli. Çok ciddi fiyat artışlarını fark ettikleri an Ticaret bakanlığının gerekli birimlerine iletmeli. Çünkü bu önemli bir farkındalık” dedi. (ntv.com)